Halı Silme Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

20.07.2017
7.191
Halı Silme Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Halılarımızı her gün süpürsekte bakterilerden arındırmak ve hijyen sağlamak için bu yeterli olmayacaktır. Halının düzenli olarak silinmesi gerekir. Peki halı nasıl silinir? İşte püf noktaları ve kullanacağınız malzemeler…

Halı Temizliği ve Lekeleri Çıkarma Yöntemleri

 

Halılar evimizde en çok toza ve kire maruz kalan alanlardır. Bu alanların hijyeni ve düzenli bakımı çok önemlidir. Çocuklarımız günün çoğunu halılar üzerinde geçirir. Bu da hijyeninin önemini kat ve kat arttırmaktadır. Halılarımızı günlük olarak süpürsekte en az haftada bir kez silmemiz gerekmektedir. Bu hem hijyen ve sağlık açısından hem de halıların ömrünün uzaması açısından önemlidir.

Halılar derin gözenekli yüzeylerdir. Bizim gördüğümüz kısım yalnızca üst tabakasıdır. Zamanla biriken tozlar halının tabanında birikir ve burada bakteri oluşumuna sebep olur. Halımızın temizliğinde püf noktaları bilirsek bu kirlerden kurtulabiliriz.

Halıları süpürürken yüksek devirli ve mümkünse halıları döverek temizleyen elektrikli süpürgeler tercih edilmelidir. Halının temizliğinin en önemli adımı silme işlemidir. Halılarınızı silerken kullanacağınız ürünlerin kimyasal içerikli olmamasına özen göstermelisiniz. Kimyasal içerikli deterjanlar ve solüsyonlar liflerine zarar verir. Süpürme işlemini yaparken yalnızca üst yüzeyini süpürmeniz yetersiz olacaktır. Ters yüzeyini de süpürerek temizlemelisiniz. Halı silerken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de kullanacağınız bezlerdir. Bezle silecekseniz bu bezin mümkünse hiç kullanılmamış olması gerekmektedir. Halıları silmeden önce üzerindeki lekelere bölgesel müdahalelerde bulunmak gerekir. Peki lekeler ne ile çıkarılır? İşte doğal leke çıkarıcılar ve uygulama teknikleri…

Bira

Çay veya kahve lekeleriyle mücadele etmede en etkili yöntem biradır. Leke üzerine uygulayın ve yumuşak bir bezle dairesel hareketlerle silin.

Amonyak

Amonyak halıdaki yağ lekeleri başta olmak üzere boya ve mürekkep lekeleri de dahil bir çok lekeyi çıkaran etkili bir temizleyicidir. Uygularken su ile inceltmeniz halıya zarar vermesini önleyecektir. Amonyağı halıda genel silme işlemi yapacaksanız temizlik suyuna bir çorba kaşığı kadar ekleyerek de kullanabilirsiniz.

 

Beyaz Sirke

Beyaz sirke ile özellikle meyve ve meşrubat lekelerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Leke üzerine bir fincan beyaz sirke, 2 fincan su ve bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ile hazırladığınız solüsyonu uygulayabilirsiniz. Yumuşak bezler ile halınızı silmeniz yeterli olacaktır.

Mısır Nişastası

Zorlu yağ lekelerini ve taze mürekkep lekelerini çıkarmada en etkili yöntem mısır nişastasıdır. Lekeler üzerine serpin ve yarım saat bekletin. Ardından sirkeli su ile halınızı silin ve lekelerden kurtulun.

Boraks

Boraks özellikle sirke ile kullanıldığında etkin bir temizleyicidir. Lekeler üzerine boraks tozu serpin ve vakumlayarak temizleyin. Ardından sirkeli ve bulaşık deterjanlı su ile halınızı silin. Lekeleri yok olduğuna tanık olacaksınız.

Halı Silme Teknikleri

Halılarımızı ne kadar süpürürsek süpürelim bakterilerden ve lekelerden kurtulmak için bu yeterli olmayacaktır. Halılarımızı düzenli olarak silmeliyiz. Halıları düzenli olarak silmek liflerinin daha parlak olamasını sağlar. Aynı zamanda liflerin basılmasını da önler. Peki halı ne ile silinir?

Halıları silmek için doğal çözümler üretmek halının ömrünü uzatacaktır. Halınızı ne ile sileceğinizi bilmiyorsanız en iyi temizleyicinin beyaz sirke olduğunu bilmelisiniz.

 

Halılarınız silerken kullanacağınız malzemeler ellerinizi korumak için eldiven, bir kova su, temiz yumuşak bezler ve etkin bir halı silme solüsyonudur. Halıda lekeler varsa öncelikle lekenin cinsine göre bölgesel bir tedavi uygulamalısınız. Lekeleri çıkardıktan sonra temiz halılara kavuşmak istiyorsanız silme suyuna bir miktar oksijenli temizleyici koyabilirsiniz. Oksijen tabanlı temizleyiciler ve ağartıcılar en iyi mikrop öldürücülerdir. Halılarınızı silmek için bir diğer teknik ise kaynar su içerisinde bir parça kalıp sabun eritmeniz ve içerisine yağ çözücünüzden bir çorba kaşığı eklemeniz etkili bir çözelti olacaktır. Halınızı silerken hazırladığınız solüsyonu halının üzerine dökmek yerine bezi bu karışım içerisine batırıp suyunu süzdükten sonra halıya uygulamanız daha doğru olacaktır. Halılarınızı silerken liflerin derinlemesine temizlenebilmesi için dairesel hareketlerle silmeniz gerekmektedir. Halınızı fazla ıslatmaktan kaçının. Bu kururken küf oluşmasına sebep olabilir. Halıyı silme işlemini bitirdikten sonra bir kova daha su hazırlamalı ve içerisine bir fincan beyaz sirke eklemelisiniz. Bu karışım halının liflerinin parlamasını, mikropların ölmesini ve renklerinin canlanmasını sağlar. Ayrıca sabunlu kalıntıları temizlemede sirke en iyi yöntemdir. Halınızın silme işlemi bittikten sonra odayı bir kaç saat havalandırmayı unutmayın. Kuruyana kadar halının üzerine basmamaya özen gösterin. Aksi takdirde liflerinin basılmasına sebep olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.