Halı Temizleme Teknikleri ve Kullanılan Yöntemler

20.07.2017
6.466
Halı Temizleme Teknikleri ve Kullanılan Yöntemler

Halılarımız gün içinde en fazla kire maruz kalan alanlardır. Bu alanların temizliği biraz zahmetli olabilir. Peki halı temizleme yöntemleri nelerdir? İşte pratik yöntemleri ve teknikleri…

Halı Üzerindeki Lekeleri Çıkarma

 

Halılarımız gün içinde çeşitli lekelere maruz kalırlar. Bu lekelerle mücadele ederken farklı teknikler denemekte yarar vardır. Yanlış tekniklerle lekeleri çıkarmaya çalışırsanız halının liflerini parçalama ihtimaliniz yüksektir. Özellikle beyaz halılardan lekeleri çıkarmak oldukça güç bir iştir. Ancak evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle tüm lekeleri çıkarma imkanınız vardır. Peki açık renkli halılar nasıl temizlenir?

Halınızın lifleri üretim şekline ve üretiminde kullanılan malzemeye göre hassasiyete sahiptir. Yün halıların temizliği ile akrilik halıların temizliği farklıdır. Akrilik yani makine halılarını temizlerken boyasını çıkarmayacak malzemelerden yararlanmanız daha doğru olacaktır.

Halı üzerine dökülen yemek lekeleri yağlı lekelerdir. bu lekeleri çıkarmak için asidik çözeltilerden yararlanmanız gerekebilir. Yağ lekelerini çıkarmada en etkili yöntem amonyak ve su alaşımıdır. Bir diğer etkili yöntem ise traş kremi olarak karşımıza çıkar. Çay ve kahve lekelerini çıkarmak istiyorsanız leke üzerine bira döküp silmeniz yeterli olacaktır. Halıdaki lekeleri çıkarmanın bir diğer yolu ise beyaz sirkedir. Beyaz sirkeyi direk suyla karıştırarak veya tuz ile hamur haline getirerek uygulayabilirsiniz. Mürekkep lekeleri için ne yapmalı diye düşünüyorsanız burada işinize yarayacak malzeme mısır nişastasıdır. Beyaz halı üzerine dökülen şarap lekelerinde dahi kullanabileceğiniz en etkili yöntem ise tuzdur. İzopropil alkol ile karıştırarak uyguladığınızda bu zorlu lekeleri kolayca çıkarabildiğinizi göreceksiniz. Halıları temizlemek için kullanacağınız asidik çözeltileri su ile incelterek kullanmanız daha iyi olacaktır.

Halı Yıkamada Püf Noktalar

Halı yıkama konusunda genellikle yıkama şirketlerine başvururuz. Ancak yeterli alanınız varsa evinizde de güvenle halılarınızı yıkayabilirsiniz. Yeni halılarınızı yıkama şirketlerine emanet etmek yerine kendiniz yıkasanız daha sağlıklı olacaktır. Ancak yıkama işleminde doğru ürünleri kullanmanız çok önemlidir.

Halı yıkama için geliştirilmiş ürünlerde bulunan kimyasallar genellikle liflerine zarar verir ve liflerin zamanla basılmasına neden olur. Bu nedenle bu ürünleri tercih etmek yerine daha sağlıklı olan bitkisel ürünleri tercih etmelisiniz.

 

Halıyı yıkamadan önce tersini ve yüzünü yüksek devirli bir elektrikli süpürge ile süpürmelisiniz. Bu işlem liflerin havalanmasını ve toz kalıplarının yüzeyi terk etmesi için önemlidir. Tüylerinin zarar görmemesi için halıda kullanacağınız deterjanların çok sert olmaması önemlidir. Yıkama şampuanlarının bitkisel olanları tüyleri yumuşatacaktır. Yıkama işlemine geçmeden önce tüyleri üzerine kullanacağınız deterjanı serpin ve mümkünse bir gece bekletin. Bu halınızın daha iyi kokmasını ve kirlerinin yumuşayıp tüylerinin de canlanmasını sağlayacaktır. Ne ile yıkayacağınız konusunda kararsızlık yaşıyorsanız beyaz kalıp sabun tercih etmelisiniz. Özellikle naylon içerikli akrilik halılarda bu yöntem oldukça sağlıklıdır. Arap sabunu da tercihleriniz arasında olabilir. Yıkama suyuna biraz hidrojen peroksit eklemeniz lekeleri yok etmeye hardımcı olacaktır. Yıkama suyunu fazla köpüklü yapmamanız gereklidir. Tüyleri örtecek kadar köpürtmeniz yeterlidir. Yumuşak kıllı bir fırçayla dairesel hareketlerle yıkamalısınız. Durulama suyuna bir fincan kadar beyaz sirke ekleyin. Beyaz sirke sabunların etkisini kaybedip yüzeyi terk etmesini sağlarken halının tüylerini de parlatır.

Halıfleks Temizliği

Halıfleksler son yıllarda kullanımı gittikçe yaygınlaşan ürünlerdendir. Halıfleksdeki lekeleri çıkarmak için diğer halılarda uyguladığınız teknikleri uygulayabilirsiniz. Ancak halıfleksin tüyleri basık olduğundan burada vakumlama işlemi çok daha önemlidir. Günlük temizliğinde kirleri derinlemesine çıkarmak için dövücü makinelerle vakumlama işlemi yapılır. Peki halıfleks nasıl temizlenir?

 

Halıfleks iyi bir tercih gibi görünse de günlük temizliği yapılmadığında kirleri çok daha fazla barındıracak ve sağlık açısından tehdit doğuracaktır. Bu nedenle iyice temizlenmesi ve bu işlemin sık sık yapılması çok önemlidir.

Hlaıfleks temizliğinde cilde zarar vermeyecek antialerjik ürünleri tercih etmelisiniz. Halıfleks temizliğinde iyi sonuç almak istiyorsanız fırça yerine yumuşak bezler tercih etmelisiniz. Fırça kullanacaksanız bile sert bir fırça olmamasına özen gösterin. Halıfleks temizliğinde iyi sonuç almak istiyorsanız çok ıslatmaktan kaçının. Kuruması zor olacak ve küf kokusunun ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Açık renkli halıfleksin temizliği için beyaz sirke kullanımı iyi olacaktır. Halıfleksi sildikten sonra odayı birkaç saat havalandırmanız gerekmektedir. Bu yüzeyleri silmede saç yıkama şampuanlarından yararlanabilirsiniz. Ancak durulama suyuna mutlaka beyaz sirke eklemelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.