Pratik Halı Yıkama Yöntemleri ve Halı Temizliğinde Kullanılan Deterjanlar Nelerdir?

18.07.2017
6.765
Pratik Halı Yıkama Yöntemleri ve Halı Temizliğinde Kullanılan Deterjanlar Nelerdir?

Evlerin şıklığını tamamlayan halıları toz ve bakterilerden arındırmak üzerinde oluşan lekeleri temizlemek için doğru deterjan seçimi oldukça önemlidir.

Evde halı Yıkama Yöntemleri

 

Evi daha modern ve şık gösteren halılar en fazla toz ve bakteri toplayan ürünlerdir. Özellikle çocuklu evlerde halı temizliği çocuğun alerji olmaması açısından oldukça önemlidir. Evde halı yıkarken ya da halının üzerindeki lekelerin çıkarmak için kullanacağınız deterjanın doğal olması gereklidir. Marketlerde satılan yoğun kimyasal içerikli deterjanlar hem halının dokusunu bozar hem de deterjan kalıntıları halıdan tam olarak çıkmaz. Silmek için kullanılan deterjanlar çoğu zaman halının yıpranmasına, yünlerinin bozulmasına ve renklerinin akmasına neden olmaktadır. Deterjan seçerken halınızın türüne göre en uygun olanını belirlemelisiniz. Makinede dokunan halıların yünleri el dokuması halılara göre daha dayanıklıdır. El dokuması, patchwork ya da shaggy türü halılar hassas yapıya sahiptir. Özellikle bu halıları yıkarken ya da silerken deterjan yerine el yapımı veya arap sabunu tercih edilmelidir.

Daha ağır leke ve kirlerden arınmasını sağlayan en iyi halı temizleme deterjanı olarak kabul edilen bu halı temizleme şampuanları arasında Vanish Kosla halı şampuanı ile Powermax halı şampuanları yer alır. Vanish Kosla halı şampuanı hem halınızın iç yüzeyinde biriken mikroorganizmaların yok ederek en mükemmel hijyeni sağlar hem de halının tüylerinin yumuşak kalmasına yardımcı olur. Powermax halı şampuanı ise özellikle el  dokuması gibi en hassas yapılı halıları bile kolaylıkla yıpranmadan yıkamanıza yardımcı olur.

En İyi Halı Yıkama Deterjanları

 

Piyasada birçok farklı markada halı temizleme deterjanı bulunmaktadır. Çamaşır suyu halınız tek renkli ise çamaşır suyu ile halınızı yıkayabilir ya da silebilirsiniz. Ancak çok renkli halılar, pamuk, polyester ya da akrilikten yapılan halılar için çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Kimyasal madde bakımından yoğun bir içeriğe sahip olan çamaşır suları halının tüylerinin kopmasına neden olacaktır. Bunun yerine piyasada bulunan halı yıkama şampuanlarını tercih edebilirsiniz. Piyasada bulunan halı temizleme deterjanları arasında en kaliteli olan bu şampuanların yanı sıra limon ve nane kokulu olan Fakir Oxy Power, Sabuncuoğlu saf Boraxmatik, Akbel, Şems, ve Bayer halı şampuanları olmak üzere birçok ürünü piyasada bulabilirsiniz.

Çok uygun fiyatlarla satılan Sabuncuoğlu saf Boramix sayesinde kolayca istediğiniz miktarda köpük elde edebilir ve yüzeydeki tüm kirlerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca halının toz tutmasını önler ve üzerine dökülen maddelerin yüzeyde kalmasını sağlayan Bayer halı şampuanının en önemli özelliği ise daha sonraki dönemlerde halının daha kolay temizlenmesine yardımcı olmasıdır.

Halı Silmek İçin Kullanılan Deterjan Markaları

Halı üzerine dökülen çay, kahve gibi lekelerin halının dokusundan çıkarmak oldukça zordur. Dokunun içine işleyen bu lekeleri sadece bir bez yardımıyla silerek çıkarmak mümkün. Doğru halı silme deterjanlarının tercih edilmesi hem lekenin daha kolay çıkmasını sağlar hem de halının tüylerinin yıpranmasını önler. Prowil organik halı temizleme ürünü, Sabuncuoğlu, Nilem, Bayer leke çıkarıcı, Astonish leke çıkarıcı sprey, Titiz halı şampuanı, Resolve, Kosla ve Bingo halı şampuanları ile halı üzerindeki lekeleri yıkamadan sadece silerek çıkarabilirsiniz. Astonish leke çıkarıcı sprey çok daha az deterjan kullanarak temizlik yapmanıza yardımcı olur. Titiz halı şampuanı 3 kg`lık su dolu kovanın içerisine sadece 150 ml deterjan koyarak temizleyebilmenizi sağlar. Halının derinlerindeki ve tüylerinin aralarına sıkışan tüm kirleri temizleyen bu deterjanlar sayesinde hijyenik bir halıya sahip olabilirsiniz.

Prowil organik halı silme deterjanı ise içinde hiçbir kimyasal madde içermeden tamamen organik bir şekilde tasarlanmış olduğu için cildinizde alerji yapmaz.

Parfüm kokusu ile evinize ferahlık sağlar. Özellikle büyük halıların kaldırılması oldukça zordur. Halınızı kaldırmadan olduğu yerde yıkamış kadar temizlenmesini sağlayan bu ürünler aynı zamanda halının uzun süre tozlanmamasını sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.