Koltuk ve Halıdaki Kan Lekelerini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

11.07.2017
5.687
Koltuk ve Halıdaki Kan Lekelerini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Koltuklarımız ve halılarımız gün içinde en çok lekelenen yerlerdir. Bu lekelerin en zor olanlarından biri de kan lekesidir. Peki koltuk ve halıdaki kan lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

Halıdan Kan lekesi Çıkarma

Kan lekesi en zorlu lekeler grubundadır. Bunun sebebi protein bazlı bir madde olması ve sıradan leke sökücüler ile tedavi edilememesidir. Birçok kişi bu lekelere sıradan deterjanlarla müdahale etmeye çalışır. Ancak bu etkili bir yöntem olmayacaktır. Yanlış müdahaleler lekenin halı gibi derin gözenekli alanlara daha fazla işlemesine sebep olur. Bu durumu önlemek için doğru yöntemleri uygulamakta fayda vardır. Bu yöntemler arasında kendini en çok gösteren protein parçalayıcı çözeltilerdir. Bu çözeltiler kan lekesi içerisindeki proteini parçalayarak çalışırlar.

Protein parçalayıcı maddeler genelde gıda sektöründe eti yumuşatmak için kullanılırlar. Bu maddeler kan lekesi gibi lekeleri halılardan söküp atmakta çok etkilidir. Bu malzemeleri büyük marketlerden veya online satış platformlarından temin edebilirsiniz. Ülkemizde ancak büyük restoranlarda kullanılırlar.

 

Halıdaki kan lekesi için en etkili yöntem et tenderizeridir. Bu madde beyaz bir toz halinde paketlerde satılır. Bu maddeyi temin ettikten sonra lekeye fırça yardımıyla uygulayabilirsiniz. Bu maddeyi uyguladığınız halde hala bu lekelerle başınız dertte mi? Endişelenmeyin ve diğer adımları uygulamaya vakit kaybetmeden başlayın. Lekeyi suyla iyice ıslattıktan sonra tuz ve su ile ince bir macun oluşturun. Bu macunu parmaklarınızla halıya uygulayın. Uygulama işlemi bittikten sonra 15 dakika kadar bekletin. Ardından bir bez veya havlu ile lekeyi iyice ovun. Uygulama yaptığınız alan kuruduktan sonra elektrik süpürgesiyle alanı vakumlayın. Bu yöntemler yeterli gelmediyse alanı hidrojen peroksit ile ıslatmayı deneyin. Hidrojen peroksiti su ile karıştırarak uygulamanızda fayda vardır. Bu yöntemlerde yetersiz kaldıysa amonyak imdadınıza yetişecektir. Bir çay bardağı amonyak ile üç çay bardağı ılık suyu karıştırın. Hazırladığınız çözeltiyi sprey şişesine alın ve lekeye uygulayın. Bu yöntem ile lekelerden tamamen kurtulacaksınız. Yün halılarda bu yöntemi uygulamayınız.

Koltuktan Kan Lekesi Çıkarma

Bu lekeleri çıkarmak halıdan olduğu gibi koltuktan da çıkarılması zorlu lekelerdendir. Özellikle de kurumuş olan bu lekeleri çıkarmak bir hayli bizi zorlar. Ancak elbetteki bu yüzeylerden de lekeleri çıkarmanın birçok yolu vardır. Peki kurumuş olan bu lekeleri koltuktan nasıl çıkaracağız? İşte pratik yöntemler ve kullanacağınız malzemeler…

Bu lekelerin en büyük düşmanı asidik çözeltilerdir. Koltuk gibi silinebilir yüzeylerden bu lekeleri çıkarmak için asidik çözeltilerden yararlanabilirsiniz. Bu çözeltiler genellikle alkol ve alkol bazlı çözeltilerdir. Eczanelerden temin edebileceğiniz hidrojen peroksit veya izopropil alkol gibi maddeler bu lekeleri çıkarmakta faydalı olacaktır.

 

Bu yöntemleri uygulamadan önce kurumuş olan lekenin fazlasını yüzeye zarar vermeyecek küt bir bıçak veya metal kaşık yardımıyla temizleyin. Eğer leke çok derine işlemişse üzerine sprey şişesine koyduğunuz sirkeli suyu püskürtün. Bu lekenin yumuşamasını ve yüzeyi kolay terk etmesini sağlayacaktır. Lekenin fazlasından kurtulduktan sonra temizleme işlemi için asidik bir çözelti tercih edin. İlk olarak izopropil alkol ile işe başlayabilirsiniz. İzopropil alkol derine işleyen lekenin yüzey üzerine çıkmasını sağlayacaktır. Ardından sirkeli su ile de silebilirsiniz. Bu yöntem yetersiz kaldıysa bir miktar amonyak ve suyu karıştırarak sprey şişesine alın. Hazırladığınız çözeltiyi doğrudan leke üzerine sıkın. Bir süre bekledikten sonra duru su ile bir kat silin ve izleri kontrol edin. Hala olumlu sonuç alamadıysanız kalan izler için et tenderizeri kullanabilirsiniz. Bu sayede kan içindeki proteinleri parçalar ve yüzeyden uzaklaştırabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.