Halıdaki Meyve Suyu Lekelerini Çıkarmak İçin Pratik Öneriler

15.10.2020
6.855
Halıdaki Meyve Suyu Lekelerini Çıkarmak İçin Pratik Öneriler

Halıdaki Meyve Suyu Lekelerini Çıkarmak İçin Pratik Öneriler; Halılar bayanlar tarafından her ne kadar titiz kullanılıyor olsalar da meyve suyu gibi zor temizlenen lekelere maruz kalabilmektedir, bu gibi lekelerden kolay bir şekilde kurtulmak için pratik öneriler.

Halılardaki İstenmeyen Lekeler

Halılar bir evin ahengini oluşturan hem ısınma problemlerini çözmek hem de aksesuar amaçlı kullanılan eşyalardır. Teknolojinin gelişmesiyle farklı desenlerde, farklı modellerde ve farklı yüzeylerde imalatı gerçekleştirilen halıların sık kirlenmeleri, üzerine sıvı temaslarının sık yaşanıyor olmaları halı yıkama sektörü adı altında büyük bir sektörün ortaya çıkmasına dahi neden olmuştur.

Halı yıkama sektörü her ne kadar rekabet ortamının artmasına bağlı olarak son kullanıcı bazında çok ekonomik çözümler sunuyor olsa da kişinin kendi imkanlarıyla kısa sürede çözebileceği lekeleri bu işletmelere vererek vakit ve nakit kaybına uğraması çok tercih edilmemelidir. Çeşitli firmalar tarafından üretilen farklı kimyasal  ürünler ve doğal yollarla evlerde dahi oluşturulabilecek ürünler sayesinde çok zorlu lekelerin dahi önüne geçebilmek mümkündür.

Halılarda istenmeyen lekeler konulu alt başlığımızda şüphesiz ele alacak çok fazla konu bulunsa da biz genel anlamda çok daha sık yaşanan halılardaki meyve suyu lekelerinin pratik olarak ortadan kaldırılması amacıyla bilgiler vereceğiz. En zor lekelerin dahi pratik püf noktaları sayesinde çıkar olabildiği günümüzde halıda meyve suyu lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını beraber adım adım inceleyeceğiz.

Halıdaki Meyve Lekesi Nasıl Çıkar

Şeftali,çilek,portakal,nar ve kayısı gibi sulu meyvelerin suları ne yazık ki üzerimize damlar.Bu lekeler damladık tan sonra çıkarılması zor lekelerdir.Her lekede olduğu gibi meyve lekeleri de kurumadan temizlenmesi gerekmektedir.Kurumadan temizlenmemesi durumunda kalıcı lekeler meydana gelebilir.Meyve lekelerinden izi kalmadan kurtulmak için kullanılacak malzemeler ve uygulama yöntemlerine gelin beraber bakalım.

  • Beyaz sirke ile çıkarma yöntemi
  • Bulaşık deterjanı ile çıkarma yöntemi
  • Limon suyu ile çıkarma yöntemi

Limon Suyu İle Çıkarma Yöntemi

Beyaz sirke içerisinde barındırdığı asit sayesinde lekeyi kolayca çıkarmada yardımcı olacaktır.Öncelikle temiz bir kap içine yarı yarıya olacak şekilde biraz su ve beyaz sirke ekliyoruz.Daha sonra oluşan karışımı lekenin üzerine döküp bir müddet bekliyoruz.Bir müddet bekledikten sonra yıkama işlemini gerçekleştiriyoruz.

Bulaşık Deterjanı İle Çıkarma Yöntemi

Halılarda oluşan meyve lekelerini,halının dokusuna zarar vermeden ve leke bırakmadan temizlemek amacıyla kullanılan bir yöntemdir.Oluşan meyve lekelerinin üzerine bir miktar bulaşık deterjanı uyguladıktan sonra bir müddet bekleyiniz.Bu bekleme esnasında bulaşık deterjanı içerisinde barındırdığı temizleme maddeleri sayesinde lekenin yumuşamasına yardımcı olacaktır.Sonrasında bir bulaşık süngeri yardımıyla lekeye durulama işlemi yapın lekenin çıktığını göreceksiniz.

Limon suyu İle Leke Çıkarma

Meyve lekesinin bulunduğu bölgeye limon suyu dökerek beklemelisiniz.Sonra ardından mikrofiberli bir bez yardımıyla silme işlemini gerçekleştirin.Lekeler ortadan kalktıktan sonra limonun iz bırakmaması için sirkeli su ile durulama işlemi gerçekleştirmelisiniz.

meyve lekesi nasıl çıkar

Halılardaki Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar

Meyve suları özellikle çocuklar için sağlıklı oldukları gerekçesiyle ebeveynleri tarafından sıkça tercih edilen sıvı maddeler arasında gelmektedir. Fakat çocukların tatlı sakarlıklarının yetişkinlere göre fazla olması nasıl yapıyorlar bilinmez ama halılarda genellikle dökülen meyve suyu lekeleriyle sonuçlanmaktadır.

Halılar üzerindeki meyve sularının lekeleri geçmişten gelen kulaktan dolma bilgiler nedeniyle nasıl çıkar telaşıyla karşılanıyor olsa da gerçek artık öyle değildir. Halı yıkama firmalarının haricinde kişinin çeşitli firmalar tarafından pazarlanan kimyasalları ve doğal yollarla evde hazırlayabileceği karışımları uygulamasıyla nasıl çıkar sorunun cevabı basit bir hal almıştır.

Halıda meyve suyu lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını yazımızın devamında adımlarıyla anlatacak olsak da bilmeniz gereken en önemli noktanın lekeyi oluşturacak malzemenin döküldüğü anda seri davranılarak maksimum düzeyde ürünün halı ile temasının kesilmesinin sağlanmasıdır. Kağıt veya bez parçasıyla yapılabilecek ilk müdahalenin yeterli olması durumunda meyve suyu lekesi halında nasıl çıkar sorusunun cevabı daha kolay verilecektir.

Halıdaki Meyve Suyu Lekesi

Halılardaki meyve suyun lekelerinin çıkarılması için atılacak en doğru adımın ilk olarak halıyı dökülen meyve suyundan kağıt havlu vasıtasıyla mümkün olduğunca çabuk ve fazla miktarda arındırmak olduğundan bahsetmiştik. Bunların haricinde meyve suyu lekelerinin çıkarılması için uygulanması gereken adımları derlediğimiz maddelere devam edelim.

  • Öncelikle halının malzemesinin ne olduğunun önemi bilinmelidir. Doğal lifler olarak adlandırabileceğimiz tüylü malzemelerden imalatı gerçekleştirilen halılarda firmalar tarafından üretilen kimyasal malzemelerin kullanılması lekenin çıkarılamaması haricinde halının leke harici deformasyona uğramasına dahi neden olabilmektedir.
  • Özellikle antika değeri olan, eskilerden kalma halılardaki meyve suyu lekelerinin çıkarılması için amatör çalışma yapacaklar mutlaka tekrardan düşünmelidirler. Halı yıkama firmalarının meyve suyu gibi zorlu lekeleri çıkarma konusundaki tecrübelerinin değerlendirilmesi halıya zarar verilmemesi açısından önemli olabilmektedir.
  • Sıcak suyun halıdaki lekenin daha çok nüfuz etmesine neden olacağı bilinmeli ve püskürtme yöntemiyle ılık suyla lekenin üzeri biraz taşarak ıslatılmalıdır.
  • Ilık su vasıtasıyla lekeli bölge ıslatıldıktan sonra çok fazla dairesel hareket yapmadan ıslaklığın kağıt havlu vasıtasıyla kurutulması sağlanmalıdır. Dairesel hareketlerin fazla uygulanması lekelerin daha derine nüfuz edebilmesine neden olacaktır.
  • Uygulandığında ağartmadığından emin olunan halı yıkama şampuanlarının veya deterjanların ılık suya bir çay bardağı kadar karıştırılması sonrasında lekeye uygulanması da lekelerin ortadan kaldırılması açısından avantaj sağlayacaktır. Uygulanacak olan karışımın halıyı ağartıp ağartmadığından emin olmak için halının küçük ve görünmeyen bir bölgesinde deneme uygulaması yapılabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.