Halıdaki Pas Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

11.07.2017
6.425
Halıdaki Pas Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Halılarımız gün içinde en fazla kirlenen noktalardır. Ancak bu lekeler arasında en can sıkıcı olanlarından biri pas lekesidir. Peki halıdaki pas lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri ve kullanılacak malzemeler…

Halıdan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Halılarımız evimizin yerlerini kapladığı için en çok kirlenen eşyalarımızdandır. Bu eşyaların bakımı ve temizliği oldukça zahmetlidir. Bir de bu nadide eşyalarımıza bir şeyler bulaştığında temizlemek çok daha zor olacaktır. Hele ki bu leke pas lekesi ise bu iş bizi biraz zorlayacak demektir. Ancak her leke gibi bu lekeleri de çıkarmanın yöntemleri vardır. Doğru yöntemleri uyguladığınızda aslında endişelenecek bir durum olmadığını göreceksiniz. Pas lekesi halıdan nasıl çıkar diye endişe ediyorsanız bu yazı tam da size göre demektir. En pratik yöntemleri sizin için derledik.

Pas lekesi yüzeylerin oksijen ile temasından kaynaklanan bir durumdur. Özellikle metallerde ve suyla fazlaca temas eden yüzeylerde oluşan bu lekeler asidik çözeltilerle temizlenebilir. Ancak bu lekeleri halı gibi yüzeylerden çıkarmak biraz daha uğraştırıcı olabilir.

Öncelikle bu lekenin fazlasını yüzeyden uzaklaştırmalısınız. Bu işlem için öncelikle fazla keskin olmayan bir metal bıçak ile halının yüzeyine zarar vermeden kazıma işlemi yapmalısınız. Bu işlem sayesinde geriye sadece izler kalacaktır ve böylece temizleme işlemi hızlanacaktır. Mümkün olduğunca lekeye hızlı müdahale etmelisiniz. Böylece bu lekeler halınızdan kolaylıkla çıkar.

Amonyak ve Su ile Çıkarın!

Bu lekelerle başınız dertte ise ve halıda pas lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünüyorsanız size harika bir önerimiz olacak. Anlatacağımız bu yöntem ile bu lekeleri tek hamlede yüzeyden uzaklaştırabilirsiniz. Öncelikle bu yöntemi uygulamadan önce yine lekenin fazlasını yüzeyden kazıyarak uzaklaştırıyoruz. Bu işlem yöntemin sağlıklı çalışabilmesi için şarttır.

 

Amonyak çözeltisi güçlü bir kimyasaldır ve bu maddeyi kullanırken beraberinde kesinlikle klorlu bir ağartıcı veya çamaşır suyu kullanmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu bileşimden metan gazı adı verilen zehirli bir gaz meydana gelir. Bu durum sağlığınızı tehdit edeceğinden bu ayrıntıya dikkat etmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Öncelikle bu lekeleri çıkarmak için bir süngere az bir sıvı bulaşık deterjanı ekleyin ve su ile süngeri ıslattıktan sonra leke üzerine uygulayın. Bu lekenin yumuşamasını ve daha kolay yüzeyi terk etmesini sağlayacaktır. Ardından 2 fincan ılık suya bir çorba kaşığı amonyak ekleyin ve bir çözelti haline getirin. Elde ettiğiniz homojen çözeltiyi sprey şişesine alın ve doğrudan leke üzerine uygulayın. Yaklaşık 5 dakika karışımı leke üzerinde bekletin. Ardından beyaz bir bez ile temizleme işlemine girişin. Lekelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Beyaz sirke, Limon Suyu ve Tuz Karışımı

 

Lekeleri yukarıda anlattığımız yöntem ile çıkaramadıysanız endişelenmeyin ve bir sonraki adıma geçin. Evdeki malzemelerle kolaylıkla hazırlayacağınız bu karışım lekeleri kolaylıkla çıkarmanızı sağlayacaktır. Bu yöntemi uygulamadan önce ellerinizi korumak için eldiven takmayı ihmal etmeyin. Özellikle hassas ciltli kişilerde alerjiye ve tahrişe sebep olabilir. Gerekli tedbirleri aldıysanız başlayabiliriz. Yarım su bardağı beyaz sirke içerisine iki çorba kaşığı tuz ve yarım limonun suyunu ekleyin. Elde ettiğiniz bu karışımı direkt olarak leke üzerine uygulayabilirsiniz. Birkaç saat lekeyi etkisiz hale getirmesi için izin verin. Ardından beyaz bir havlu ile halıyı ovarak temizleyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.