Halıdan Sarı Lekeleri Çıkartmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

20.07.2017
6.836
Halıdan Sarı Lekeleri Çıkartmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Halıdan Sarı Lekeleri Çıkartmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Halı üzerinden sarı lekeleri çıkartmak için evde bulunan ve sürekli kullanılan malzemelerden yardım alınabilir. Bu sayede kolay, hızlı ve pratik bir temizlik sağlanmış olunur.

Doğal Çözümler İle Çıkarma

Limon

Halı üzerinde bulunan sarı lekeler genelde çay ve kahve dökülmesi sonrasından meydana gelir. Bunun haricinde kenarda bekleyen halıların da sararması sonucunda sarı lekeler oluşabilmektedir. Bu tarz lekeler evde salatalarda kullanılan limon suyu ile çıkar. Halı silmek için hazırlanmış olan suyun içine 1 adet limonun suyu eklenir. Temiz bir bez ya da zarar vermeyecek bir fırça yardımı ile silme işlemi yapılır. Bu uygulama sayesinde var olan tüm sorunlar temizlenir.

Kabartma Tozu

1 kahve fincanı kabartma tozunu bir kabın içine dökün.  Nemli bir bezin üstüne kabartma tozundan dökün ve direkt olarak lekenin üzerine uygulayın. Bu şekilde yaklaşık olarak 20 dakika boyunca bekletin. Ardından soğuk su ile sarı leke olan alanı temizleyin. Halı üzerinde bulunan lekeler genelde bu uygulama ilk yapıldığı anda temizlenir ve çıkar. Leke kalırsa uygulamayı leke çıkıncaya kadar en baştan tekrar yapın. Lekeli olan bölgeyi duruladıktan sonra mutlaka kurumasına izin verin. Üzerinde gezmeyin.

Sirke

Beyaz sirke ve su eşit miktarlarda sprey özelliği bulunan bir şişenin içinde iyice karıştırılır. Bu karışımı direkt olarak sarı lekeler üzerine uyguladığınızda ve ardından silme işlemi yaptığınızda sorun çıkar. Leke tamamen yok olana kadar direk uygulama ve silme yapılması gerekmektedir. Ardından mutlaka sirkenin kalıntılarının gitmesi için durulma işlemleri yapılır.

Tuz ve Kabartma Tozu

Sarı leke o anda dökülen çaydan kaynaklı meydana geldiyse çayın fazlasının alınması için kâğıt havlu kullanımı yapılır. Fazlasının alınmasından sonra lekenin üzerine tuz ve bol miktarda kabartma tozu dökülür. Bu karışım lekenin fazlalığını emecektir. Bu şekilde yarım saat boyunca bekletilir ve soğuk su yardımı ile iyice durulandığı zaman leke çıkar.

Hidrojen Peroksit

1 çorba kaşığı hidrojen peroksit ile 3 çorba kaşığı ılık suyunu karıştırın, sıcak suyla karıştırmayın. Halının sarı leke olan kısmında bekletin ve silme işlemine başlayın. Lekelerin çıkmasını silme işleminde gözlemleyebilirsiniz. Sorun ortadan kalktıktan sonra mutlaka birkaç durulama yapın. Halınızdan leke çıkar ve eski haline kolay şekilde döner.

Şampuan İle Çıkarma

 

Gerekli Malzemeler

  • Temiz beyaz bez
  • Halı lekesi giderici
  • Sirke (isteğe bağlı)

Temiz bir bezin üzerine halı şampuanı dökülür. Bu bez ile leke olan alana lekeleme yapılır. Lekeleme işlemlerinde halının nemlenmesi ve ıslanması oldukça önemlidir. Bu sayede şampuan lekenin derinliklerine iner ve sarı lekeleri inceltmeye başlar. Halı şampuanı ile ıslanan bölgeye yarım saat boyunca dokunulmaz. Ardından bez yardımı ile silinir ve su ile durulanır. Durulama işlemleri şampuanın köpüğü ve kalıntısı gidene kadar yapılmalıdır. Aksi takdirde halının üzerinde şampuan kalıntısı kalır. Bu uygulamaya rağmen lekeler az düzeyde kaldıysa sorun olan bölgeye beyaz sirkeyi direkt olarak dökün ve 10 dakika boyunca bu şekilde bekletin. Bekleme süresinin ardından bez yardımı ile bastırarak silin. Silme işlemini lekeler yok oluncaya kadar uygulamak gerekir. Ardından yine halının parlaması ve lekelerden kurtulması için durulama yapılması gerekmektedir. Durulama genelde birkaç kez yapılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.