Halıyı Lekelemiş Olan Tükenmez Kalem İzlerinden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

11.07.2017
6.154
Halıyı Lekelemiş Olan Tükenmez Kalem İzlerinden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Halılarımıza bulaşan tükenmez kalemlerin oluşturduğu lekeler her ne kadar zor lekeler olsalar da bazı pratik ve etkili yöntemler sayesinde bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Halıda Oluşan Tükenmez Kalem Lekeleri

 

Evimizde temizliği konusunda bizi en çok uğraştıran ve hassas olduğumuz halılarımıza bazen çıkması en zor lekelerden olan tükenmez kalem lekeleri bulaşabiliyor. Özellikle çocuklarımızın onca güzel oyuncaklarını bırakıp bu tükenmez kalemleri alırlar ve hedef gözetmeksizin her yere bu kalemlerle saldırabilirler. Bazen halılarımız da bu saldırıdan nasiplerini alırlar. Ancak böyle durumlarda tükenmez kalem lekesi halıdan nasıl çıkar diye kara kara düşünmemize gerek yok. Bazı pratik ve etkili yöntemler sayesinde bu lekelerden kolaylıkla kurtulabiliriz.

Halılarımızda oluşan tükenmez kalem lekelerini çıkarmak istiyorsak en çok dikkat etmemiz gereken konu bu lekelere henüz ıslak halde iken müdahale etmektir. Eğer tükenmez kalem fazlasıyla akmış ise ilk yapılması gereken kağıt havluyu lekenin üzerine bastırarak ıslak olan mürekkebi alabildiğimiz kadar halıdan almalıyız.

Ancak bu lekeyi geç farkettiysek ve leke kurumuş ise de yine paniğe gerek yok. Bu durumu da kurtarmak için yöntemler mevcut. Şimdi gelelim bu pratik ve etkili yöntemlerin neler olduğuna…

Halıdaki Tükenmez Kalem Lekesini Çıkarma Yöntemleri

 

Alkol İle Çıkarma

Bu yöntem daha çok kurumuş tükenmez kalem izlerini çıkarmada kullanılır ve oldukça etkilidir. Uygulanma şekli ise şu şekildedir; alkol ile lekeli bölgeyi ıslatırız ve lekeyi dıştan içe doğru silerek temizleriz. Leke tamamen halının dokusundan ayrılana kadar bu işlemi tekrar ederiz. Daha sonra bu uygulamayı yaptığımız alanı sıcak su ve sirke ile temizleyerek tekrar duru bir bezle sileriz ve böylece lekeden ve izinden tamamen kurtulmuş oluruz.

WD-40 İle Çıkarma

Neredeyse her türlü tamirat tadilat ve temizlik işlemlerinde kullanabildiğimiz WD-40, halımızdaki tükenmez kalem lekesini çıkarmada da oldukça etkili bir maddedir. Ancak bu madde bazı halı türlerine zarar verebilecek olduğundan direk lekeye uygulamadan önce halımızın varsa göze batmayacak bir yerine sıkıp bekleyerek herhangi bir zarar verip vermediğini kontrol etmeliyiz. Kontrol ettiysek ve bir sorun yoksa, bu maddeyi lekenin üzerine sıkıp birkaç dakika bekleriz. Daha sonra bu bölgeyi ılık sabunlu su ve sünger ile sileriz. Ardından sabun tamamen gidene kadar iyice durularız ve kurumasını sağlarız.

Deterjan, Amonyak ve Sirke İle Temizleme

Bu üçlüyü bir araya getirerek oluşturacağımız çözelti de lekede mücizevi bir etki gösterecektir. Bu üç maddeden elde ettiğimiz karışımı lekenin üzerine bolca sürdükten sonra bir süre bekleriz ve temiz beyaz bir bezle lekeyi silerek lekeden kurtulabiliriz. Bu yöntem biraz uzun sürebilir ancak oldukça etkilidir. bu işlemden sonra oluşabilecek kalıntıları temizlemek için deterjanlı su ile tekrar silinerek iyice durulanması çok önemlidir.

Tıraş Kremi İle Temizleme

Kulağa biraz tuhaf ve alakasız gelse de tükenmez kalem lekesini halıdan söküp atmak için en etkili maddelerden biri de tıraş kremidir. Lekenin olduğu bölgeye tıraş kremini bolca sıkarız. Ardından su ve süngerle bolca köpürterek bir süre burada köpüklü halde kalmasını bekleriz. Daha sonra tıraş kremi tamamen çıkana kadar bol su ile durularız ve bu yöntemle de bu lekenin hakkından gelmiş oluruz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.