Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar? – Temizlikte Kullanılan Püf Noktalar

26.10.2021
5.958
Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar? – Temizlikte Kullanılan Püf Noktalar

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar? – Temizlikte Kullanılan Püf Noktalar; Sık yaşanmayan bir durum olsa da halılarda dikkatsizlik ve sakarlık sonucunda mum lekeleri oluşabilmektedir. Halılardaki mum lekelerinin çıkarılması için bilinmesi ve uygulanması gereken püf noktaları hakkında detaylı bilgiler.

Halılardaki Zorlu Lekelerin Temizlenmesi

Halılar sürekli üzerlerinde bir takım şeyler bulunması nedeniyle sık kirlenen ev eşyaları arasında yer almaktadır. Halıların kirlenmesine neden olan durumların bazıları kolay temizlenebiliyor iken bazıları püf noktalarına dikkat edilmeden işlem gerçekleştirildiğinde halıların zarar görmelerine dahi neden olabilmektedir. Özellikle renkli halılarda görülen riskli temizleme yöntemlerinin uygulanmadan önce iyi araştırma yapılması, riskin yüsek olduğu durumlarda profesyonel halı temizleme firmalarından destek alınması gerekmektedir.

Halılarda sık yaşanılan zorlu lekelerin başında meyve suyu lekeleri gelmektedir. Özellikle vişne sularının halıya zarar vermeden, iz bırakmadan temizlenmesi ciddi anlamda bilgi gerektirmektedir. Fakat ince detaylara dikkat edildiğinde halılardaki zorlu kurumuş meyve suları nasıl çıkar sorusu kolay bir şekilde verilebilmektedir. Halılardaki zorlu lekelerden birisi de mum lekeleridir. İnsanlar çeşitli nedenlere bağlı olarak halılara dökülen ve damlayan kurumuş mum lekesi nasıl çıkar sorusunu sıkça sormaktadırlar. Her ne kadar kurumuş ve damlamış mum lekesi nasıl çıkar sorusunu insanlar arıyor olsalar da aslında düşünüldüğü kadar zor bir durum değildir. İnsanlar detaylı bir şekilde sayfamızda yer verdiğimiz yönergeleri takip ettiklerinde halılarına kesinlikle zarar vermeden halılardaki kurumuş ve damlamış mum lekelerini nasıl çıkaracaklarını bulabileceklerdir.

mum lekesi halıdan nasıl çıkar

Halılardaki Mum Lekelerinin Ütüyle Çıkarılması

Her ne kadar ilk düşünüldüklerinde mumların halılara, kilimlere nasıl döküldüğüne anlam verilemese de aslında düşünüldüğünde bunun çok zor olmadığı ortaya çıkmaktadır. Çünkü mumlar yakıldıktan sonra mutlaka bir noktadan bir noktaya hızlı bir şekilde taşınmaya çalışılır ve bu durumda mumların eriyik hallerinin halılara ve kilimlere damlamalarına hatta fark edilmedikleri durumlarda halılarda ve kilimlerde kuruyarak daha da zorlu bir leke oluşturulmasına neden olabilmektedir.

Halılardaki mum lekesiyle ilgili bilmeniz gereken en önemli detay mumların kurumuş haliyle çıkarılmaya çalışılması halıların zarar görmesine dahi neden olabileceğidir. Fakat çeşitli nedenlerle unutularak sonradan fark edilen kurumuş mum lekeleri için ne yapılmalıdır? Aslında çözüm çok basit. Kurumuş mumların tekrar eriyik hale getirilebilmesi için her evde bulunan ütülerden faydalanacağız. Ütülerin belirli bir sıcaklığa getirilerek halıyı yakmamak için belirli bir mesafe uzaktan tutulması kurumuş olan mumların tekrar eriyik hale getirilerek temizleme işleminin kolaylaşmasına olanak tanıyacaktır.

Halılar üzerinde yer alan kurumuş mum lekelerini eriyik hale getirecek ütü vb. ürüne ulaşmanızın zor olduğu durumlarda bir bıçak yardımıyla halıya fiziksel olarak zarar vermemeye itina göstererek mumların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Fakat halıdaki mumların eriyik hale getirilmesi her zaman için daha kolay bir yöntemdir.

Halıya zarar vermemek için ütüyü uzak tuttuğunuz halde mumun eriyebileceği ısıya ulaşamadığınız durumlarda halının mumlu olan bölgesine biraz kalın olan ve ütünün ısısıyla yanmayacak bir kağıt parçası yerleştirebilirsiniz. Bu kağıt parçası sayesinde halının üzerindeki mumun erimesini fakat bu esnada halının zarar görmemesini sağlayacaksınız.

Kağıdı halıdaki mumlu bölgeye yerleştirdikten sonra ütüyü kağıdın üstünde gezdirerek mumun erimesini sağlayabilirsiniz.

Kağıdın ütünün ısısıyla yanmasını engellemek adına ütünün su fışkırtma özelliğiyle kağıdın ıslanmasını sağlayabilirsiniz.

Halılardaki Mum Lekelerinin Buzla Çıkarılması

Halılardaki mum lekelerinin ütü haricinde buz kalıplarıyla da çıkarılması mümkündür.

Buzdolabından alınan buz kalıplarının bir poşete koyularak halılardaki mum lekelerinin üzerine yedirir gibi bastırılması halılardaki mum lekelerinin yapışmış halinin zayıflamasına olanak tanıyacaktır.

Poşete koyulan buzlar vasıtasıyla zayıflatılan mumlar daha sonra kağıt havlu vasıtasıyla zorlanmadan, halıya zarar vermeden çıkarılabilir.

Buz ve ütü haricinde metal kaşık vasıtasıyla da halıdaki kurumuş mumların çıkarılması mümkündür.

Metal kaşığın halıya temas ettirilecek yüzeyi çakmak veya ocak vasıtasıyula ısıtılır.

Halıya zarar vermemek için kaşık ve halı arasına bir bez veya kağıt havlu serilir.

Metal kaşıkla halının arasındaki ürün üzerinde ısıtılan kaşık mumu eritecek şekilde gezdirilir.

Son olarak metal kaşık vasıtasıyla eritilen mumlar kağıt havlu veya bez yardımıyla halıdan kolayca arındırılır.

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Halılarda oluşan mum lekeleri nasıl çıkar,Halıdaki mum neyle çıkartılır gibi sorularınızı duyar gibiyim.Siz değerli okuyucularıma bu yazımızda halılarda oluşan mum lekelerine çözümler sunacağız.

Halılarda oluşan mum lekelerini çıkarma yöntemlerinden bir tanesi de kaşık yöntemi ile mum lekesi çıkarmadır.

  • Bir poşet yada buzdolabı poşetinin içine 5  6 adet buz koyun.
  • Poşeti mum lekesi olan bölgenin üzerinde bir müddet bekletin.
  • İyice donmasını sağladığınız mumu kaşık yardımıyla kazıyın.

Halıdaki Mum Nasıl Temizlenir

Halıdaki mum lekelerini çıkarmak için uygulanacak yöntem iki adettir.

  • Isıtma yöntemiyle çıkarmak
  • Dondurma yöntemi ile çıkarmak

Isıtma Yöntemi

Halıya damlamış olan mum lekesini ısıtarak çıkarma yöntemidir.

Mum lekesi olan bölge yağlı bir kağıt ile kapanır ve bir kaşığın tersi,çakmak yardımıyla ısıtılarak yağlı kağıdın ısınıp mum lekesini çekmesi sağlanır.

Dondurma Yöntemi

Mum lekesi olan bölge buz yardımıyla dondurulur.Dondurulan bölge bir kaşık yardımıyla kazınır ve lekelerin kökü kazınır.Mum lekelerinden eser kalmadığını sizde göreceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.