Halıdaki Mürekkep Lekelerini Çıkarmak İçin Uygulanacak Yöntemler

11.07.2017
5.970
Halıdaki Mürekkep Lekelerini Çıkarmak İçin Uygulanacak Yöntemler

Halılarımızı lekelerden korumaya çalışsak da bazen istenmeyen kazalar sonucu lekelenebilirler. Bu lekelerden en zor olanı ise mürekkep lekesidir. Peki halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Halıdaki Mürekkep Lekesi

 

Halılarımız evimizin en değerli eşyaları arasındadır ve bu eşyaları korumak için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışırız. Ancak bazen aldığımız tüm önlemlere rağmen halılarımız lekelere maruz kalabilir. Bu lekelerden en can sıkıcı olanlarından biri de mürekkep lekesidir. İçerdiği renk verici pigmentler yüzünden halınızı mahvedebilir. Bu lekeleri ne kadar uğraşsak da sıradan yöntemeler ve temizleyicilerle çıkaramayız. Peki halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

Bu madde genellikle alkol ve benzeri asidik maddelerle yüzeylerden uzaklaştırabilir. Asidik çözeltiler pigmentleri etkisiz hale getirmede oldukça etkilidir. İçeriğinde yoğun pigmentler barındırır. Bu pigmentler özellikle gözenekli yüzeylerde kolaylıkla tutunabilir.

Bu lekelerden hızlıca kurtulmak için asidik çözeltiler işe yarayacak olsa da lekeye olabildiğince hızlı müdahale etmek önemlidir. Lekeyi ne kadar hızlı yüzeyden uzaklaştırırsanız kalıcılığını o kadar azaltmış olursunuz. Bu lekeler asidik çözeltilerde çözünerek kolayca çıkar.

Halıdan Murekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu lekeleri çıkarmak için öncelikle lekenin ne kadar süredir orada olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Lekeyi çıkarmak için uygulayacağınız yöntemi buna göre seçmenizde fayda vardır. Halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar etkili yöntemleri paylaşmak istiyoruz.

İzopropil Alkol ile Çıkarma

Bu lekeleri halınızdan uzaklaştırmak için en iyi çare izopropil alkolden yararlanmak olacaktır. Mürekkep lekesini halınızdan söküp atmanızı halıya zarar vermeden yapacak en etkili yöntem budur. Bu lekeleri yüzeyden çıkarırken izopropil alkol en etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntem ile lekeleri büyük ölçüde çıkarabilirsiniz. İçeriğindeki yoğun asit ile mürekkebi tek seferde söküp atar.

Asidik çözeltiler arasında en etkili olanı izopropil alkoldür. Ancak renk değişimine sebep olmaması için özellikle yün halılara uygulayacaksanız su ile seyreltmenizde fayda vardır.

 

Halıdan mürekkep lekesi çıkarma işlemi için İzopropil alkolü kullanmadan önce seyreltmeniz tüyleri korumak için gerekli bir adımdır. Unutulmamalıdır ki izopropil alkol oldukça etkili bir çözeltidir. Cildinizde tahrişe sebep olamaması için uygulama sırasında eldiven kullanmayı ihmal etmeyiniz. Uygulama için yapmanız gereken tek şey yarım bardak su ile yarım bardak izopropil alkolü homojen bir karışım haline getirmektir. Ardından yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla leke üzerine uygulayabilirsiniz. Bu yöntem ile bu zorlu lekeyi basit bir hamle ile alt edebilirsiniz.

WD-40 ile Lekelerden Tamamen Kurtulun!

Bu mucizevi formül birçok lekeyi yok ettiği gibi yağ bazlı olan mürekkebi de yok etmekte etkili bir yöntem olacaktır. Benzer kimyasalların birbirleri içerisinde çözünmesi ilkesinden yararlanarak halı uzerindeki mürekkep lekelerinden basit bir hamle ile kurtulabilirsiniz. Bu lekelerin en büyük düşmanı etkin formülüyle WD-40 diyebiliriz. Bu işlem kesinlikle halılarınızda yıpranmaya sebep olmaz. Güvenle kullanabileceğiniz bu yöntemi uygulamak da bir o kadar kolaydır. Öncelikle lekeyi ılık su ve sabunla silin. Bu lekenin fazlasının yüzeyi terk etmesini sağlayacaktır. Geriye sadece izler kaldığında son hamlenizi yapabilirsiniz. Kendi püskürtme aparatıyla uygulama yapabilirsiniz. Ardından bir süre bekletin ve sabunlu su işlemini tekrarlayın.

 

Deterjan, Sirke ve Amonyak Çözeltisi

Bu muhteşem karışım zorlu halıdaki mürekkep lekelerini tek hamlede çıkarmanızı sağlayacaktır. 1/4 bardak amonyak içerisine aynı miktarda sirke ve bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Ardından yumuşak kıllı bir fırça ile halınıza uygulayın ve lekelere veda edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.