Halıdaki Oje Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

11.07.2017
6.019
Halıdaki Oje Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Ojeler bir çok kadının vazgeçilmezi olan bir kozmetik üründür. Ancak bu ürün istenmeyen kazalar sonucu etrafa dökülebilir. Oluşturduğu lekelerin en zor çıktığı yerse halılardır. Peki halıdaki oje lekesi nasıl çıkar?

Halıdan oje lekesi nasıl çıkar?

 

Ojeler bir çok kadının vazgeçilmezi olan kozmetik ürünlerden biridir. Güçlü bir kimyasal yapıya sahip olup çok kolay kuruyabilen bir yapıdadır. Bu sebeple oluşturduğu lekelere hemen müdahale etmek çok önemlidir. Bu lekeler ile başınız dertte ise elinizi çabuk tutmalısınız demektir. Bu lekeler zamanında müdahale edilmezse içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Kurumuş olan lekeyi çıkarmak için çok daha fazla efor sarf etmeniz gerekecektir.

Sıradan oje çıkarıcılar bu lekeleri çıkarmaya kafi gelmeyebilir. Ancak oje çıkarıcılarda olduğu gibi bu maddeyi halıdan çıkarmak için alkollü ve sidik çözeltilerden yararlanmalısınız. Asidik çözeltiler içerisinde bu madde kolaylıkla çözünebilir.

Bu tüp gözenekli yüzeylerden böyle lekeleri çıkarmak bazen tam bir işkenceye dönüşebilir. Bu durumu önlemek için lekeye olabildiğince hızlı müdahale etmeniz gerekmektedir. Bu tip lekeler böyle gözenekli yüzeylerde kolaylıkla tutunur ve pigmentleri yüzeyi boyar. Peki yün halıdan bu lekeler nasıl temizlenir? Yünlü yüzeylerden bu lekeyi temizlemek için de asidik çözeltilerden yararlanabilirsiniz.

İzopropil Alkol İle Çıkarma

Bu lekeleri bu tip derin gözenekli yüzeylerden çıkarmak için olabildiğince hızlı davranmalısınız. Aksi takdirde tırnak cilası kolaylıkla yoğun bir tabaka oluşturur ve kurur. Bu durumu önlemek için öncelikle lekenin fazlasını metal bir kaşık yardımıyla yüzeyden almalısınız. Ardından kalan izler için bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu lekeleri yüzeyden söküp atmanın en kolay yolu bu yöntemdir.

 

Temizlik işlemine geçmeden önce eğer leke kurumuş haldeyse elektrikli süpürge ile vakumlama yöntemiyle lekenin fazlasını yüzeyden uzaklaştırabilirsiniz. Bu sayede geriye sadece izler kalacak ve işiniz kolaylaşacaktır. Vakumlama işlemini yüksek devirlerde uygulayınız.

Lekenin fazlasını yüzeyden uzaklaştırdıktan sonra izopropil alkol ile bu lekelere veda edebiliriz. İzopropil alkolü halınıza uygularken seyreltmenize gerek yoktur. Doğrudan leke üzerine uygulayabilirsiniz. Genellikle büyük marketlerden veya eczanelerden temin edebilirsiniz. Bu maddeyi önce temiz beyaz bir havluya dökün. Ardından ıslanmış havlu ile lekeyi güzelce ovun ve lekelerden tamamen kurtulun.

Turunçgil Bazlı Çözücüler

Turunçgiller asidik bakımdan zengin meyvelerdir. Bunlardan üretilen leke çıkarıcılar da tırnak cilası gibi zorlu lekeleri alt etmekte bire birdir. Bu çözeltileri marketlerden elde edebilirsiniz. Güçlü bir kimyasal yapıya sahip olan bu çözeltiyi uygulamadan önce renk değişimi ihtimaline karşı halının küçük bir alanında test edin. Ardından bir süre bekleyin. Herhangi bir renk deformasyonu yoksa uygulamaya geçebilirsiniz. Burada da doğrudan leke üzerine dökmek yerine beyaz bir havlu ile uygulamayı gerçekleştirin. Ovma işlemini lekeler tamamen kaybolana kadar uygulamaya devam edin. Ardından durulama suyu için sıcak su tercih edin.

 

Hidrojen Peroksit

Bu maddeyi halılarınızda güvenle kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamadan önce halınızdaki lekeler eğer kumuşsa vakumlama işlemini iyice uygulayın ve tırnak cilası kalıntılarını yüzeyden uzaklaştırın. Ardından bir çorba kaşığı hidrojen peroksit ile üç çorba kaşığı ılık suyu karıştırıp solüsyon haline getirin. Bu güölü formül tırnak cilası ve daha bir çok leke için mükemmel bir formüldür. Ardından fırça yardımıyla bu karışımı yüzeye uygulayın ve lekelerin tamamen çıktığından emin olduğunuzda durulama suyu ile bir el daha fırçalayın.

 

Amonyak

Diğer yöntemler yetersiz kaldıysa endişelenmeyin ve sıradaki yöntemi uygulayın. Bu yöntem kesin sonuç verecektir. 1/4 bardak amonyak ile bir bardak ılık suyu karıştırın. Suyun sıcak olmamasına özen gösterin ve etkisini arttırma amacıyla bu çözeltiye kesinlikle çamaşır suyu eklemeyin.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.