Halıdan Ruj Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

11.07.2017
5.867
Halıdan Ruj Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Ruj bir çok kadının vazgeçilmezi olan ve makyaj çantasından eksik etmediği kozmetik ürünler arasındadır. Ancak halıya bulaşmasını istemeyiz elbetteki. Peki halıdan ruj lekesi nasıl çıkar?

Halıdaki Ruj Lekesi

 

Halı gibi her gün sıklıkla kullandığımız eşyalarımız kolayca kirlenebilir. Özellikle de ruj lekesi gibi zorlu lekelere maruz kalmalarını istemeyiz. Ancak ne kadar istemesek de kazalar sonucu bu lekeler halılarımızı ele geçirebilir. Bu yağlı lekelerden kurtulmanın bir çok yöntemi vardır. Ancak bunlardan birkaçı oldukça kesin sonuç verecektir. Bu yöntemleri sizin için derledik.

Ruj lekesi yağlı bir leke olduğundan ancak yağ bazlı çözeltilerden faydalanarak çıkar. Ancak asidik çözeltilerde bu lekeleri çıkarır. Bu lekeleri çıkarmak için uygulayacağınız yöntem halınızın cinsine ve rengine göre seçmelisiniz. Ağartıcı içeren leke çıkarıcıları burada tavsiye etmiyoruz.

Bu lekeleri çıkarmak için olabildiğince hızlı davranmanız gerekmektedir. Bu izleri yok etmekte zaman faktörü çok önemlidir. Su ile veya sıradan leke çıkarıcılarla müdahale etmeniz işe yaramayabilir. Bu durumda asidik çözeltilerden veya yağ bazlı sabunlardan yararlanabilirsiniz. Asitli çözeltiler yağ moleküllerini ve renk veren pigmentleri etkisiz hale getirecektir. Böylece bu istenmeyen lekelerden tek adımda kurtulabiliriz.

İzopropil Alkol İle Leke Çıkarma

Bu maddeler içerdiği yoğun pigmentler ile gözenekli yüzeylere kolaylıkla tutunur ve kalıcı izler bırakır. Bu izlerden sıradan deterjanlarla kolaylıkla kurtulamayabilirsiniz. Bu durumda alternatif yöntemlere baş vurmanız gerekecektir. Bu yöntemler arasında en kesin sonuç alabileceğiniz kimyasal izopropil alkoldür. Sıradan alkolden farklı olarak güçlü bir leke çıkarıcı etkiye sahiptir. Bu madde ile pigmentleri etkisiz hale getirebilir ve lekelerden neredeyse tek adımda kurtulabilirsiniz.

 

İzopropil alkolü halılarınıza uygulamadan önce inceltmeniz gerekebilir. İnceltme işlemini su ile yapabilirsiniz. Su ağartıcı etkisini yok edecektir. Ancak inceltme işleminde doğru oranı yakalamak çok önemlidir. Aksi takdirde izopropil alkol etkisini kaybedebilir.

Uygulama işlemine geçmeden önce ellerinizin aşınmaması için eldiven kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Güçlü kimyasal yapıdaki bu çözelti cildinize alerji yapabilir. Yarım bardak suya yarım bardak izopropil alkol ekleyerek bir çözelti elde edin. Homojen görünümdeki bu çözelti halınızdan bu lekeleri tek seferde çıkaracaktır. Hazırladığınız solüsyonu fırça yardımıyla yüzeye uygulamanız etkisini arttıracaktır.

Amonyak ile Kesin Çözüm

Amonyak içeriğinde pigmentleri yüzeyden uzaklaştıracak kimyasallar barındırır. Bu sayede kolayca bu lekeleri alt edebilirsiniz. Bu lekeleri yüzeyden uzaklaştırmada izopropil alkol yetersiz kaldıysa amonyak çözeltisinden yararlanabilirsiniz. Bu çözelti kumaşlarda ve halılarda güvenle kullanılabilir. Ancak renk değişimine sebep olabileceğinden su ile inceltilerek kullanımında fayda vardır. Güçlü bir kimyasal yapıya sahip olan bu maddeyi doğrudan halıya uygulamak renk solmalarına sebep olabilir. Bu durumu önlemek su ile incelterek mümkündür. Hazırlayacağınız bu çözeltiye kesinlikle çamaşır suyu eklememelisiniz. Amonyak ve çamaşır suyu bileşiminden zehirli metan gazı ortaya çıkar. 1/4 bardak amonyakla bir bardak suyu karışım haline getirin ve fırça yardımıyla uygulayın. Ardından duru su ile bir kat daha fırçalayın ve kurumaya bırakın. Böylece lekelere veda edebilirsiniz.

 

Saç Spreyi

Bir diğer etkili yöntem ise saç spreyi olarak karşımıza çıkıyor. Bu lekeler için en etkili yöntemlerden biridir. Leke üzerine saç spreyini püskürtün ve yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Ardından ılık suyla ıslatılmış bezle durulayın ve lekelerden kurtulun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.