Salça Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları

15.03.2023
6.982
Salça Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları

Salça lekesini çıkartmak istiyorsanız basit bir kaç işlemi uygulamanız yeterli olacaktır. Salça lekesini dağıtmadan temizlemeniz gerekir. Dağılırsa leke büyüyecektir.

Malzemeler

  • Soğuk su
  • Islak bez
  • Bir miktar tuz

 

Salça Lekesi

Salça yemeklerimize hem lezzet hem de renk katan ve domates ya da biberden yapılan yemeklerin vazgeçilmez sostur. Genellikle tencere yemeklerinin hepsinde kullanılır. Doğu da biber salçası tercih edilirken, batı kesimlerde domates salçası daha çok tercih edilmektedir. Salça lezzeti ve güzel görüntüsü dışında, lekesi ile de sık sık adından bahsettirir.

Özellikle yemek yapılan ocaklarda, halılarda, deri malzemelerde temizlemesi zaman alan bir lekedir. Aslına bakılırsa, Salça lekesini çıkarmak oldukça basittir. Önemli olan hangi yüzeyde hangi lekenin nasıl çıkacağını bilmek önemlidir. Salça lekesi, genel olarak domates salçası şeklinde görülür. Çünkü genel olarak domates salçası daha fazla tercih edilmektedir. Bu yüzden de domatesin içindeki salça lekesi çoğunlukla domates salçası şeklindedir çünkü çoğunlukla domates salçası kullanmaktayız.

Domatesin içerdiği doğal boyadan dolayı bu lekenin çıkması oldukça zordur. Bu yüzden hangi yüzeyi temizleyeceksiniz, seçeceğiniz malzemenin cinsi o alana göre uygun olmalıdır.

Halıdaki Salça Lekesini Neler Çıkarır?

Halıdaki salça lekesi, leke sınıfındaki en büyük lekelerden biridir. Özellikle de beyaz ve gri tonlarında bulunan halıların en baş düşmanıdır. Özellikle de kurumuş salça lekesi en zor çıkan lekelerdendir. Eğer lekeye erken müdahale etmek istiyorsanız, leke kurumadan kurumuş salça olmadan, müdahale etmek daha doğru olacaktır. Dökülen salça lekesi kesinlikle ovulmamalıdır. Ovulan ıslak salça ya da ketçap lekesi, ovalandıkça daha da içeri işler. Böyle bir durumda hemen salça dökülen bölgeye soğuk su uygulanmalıdır.

Uygulanan bu yöntem sayesinde, lekeniniz halınızın içine sızmadan temizleme imkanı bulmuş olursunuz. Bu işlem sadece domates salçası için ya da kurumuş domates salçası lekesi için geçerli değildir. Yapılan bu işlemi biber salçası ya da kurumuş biber ve domates salçası için geçerlidir. Özellikle domatesin içinde bulunan doğal kırmızı rengi, hem leke bırakır hem de silindiğinde halınızı ne kadar temizlerseniz temizleyin temizlenmez. Arkasında kalan kırmızı renk gözünüzü rahatsız eder.

Kıyafetlerden Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

İnsanlar her zaman temiz ve güzel giyinmek isterler. Hem toplum açısından hem de temizlik açısından lekeli, kirli kıyafetleri giymek doğru değildir. Fakat bazı durumlarda istemeden kıyafetler kirlenebilir ve kirlenmekten öte lekeli kalabilir. Kıyafetleri kirleten inatçı lekelerin başında kurumuş salça lekeleri gelmektedir. Tabii sadece salça değil, ketçap lekesi de oldukça zor bir lekedir. Peki, kıyafetten salça lekesini ne çıkarır? Kurumuş salça lekelerini çıkarmak için ilk yapacağınız yöntem; Lekeye hemen müdahale etmektir.

Halıda olduğu gibi lekeninin üzerine soğuk su dökebilirsiniz. Eğer kıyafetinizi çıkaramayacak bir durumda iseniz, yapmanız gereken, dalca sökülen lekenin üzerine soğuk bez ya da ıslak mendil bastırılmalıdır. Fakat leke ovulmamalıdır. Eğer leke ovulursa, leke kumaşın daha erinine inerek iz bırakır.

Kurumuş Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekeler hemen müdahale edildiği taktirde çok iz bırakmazlar. Özellikle de salça lekesi, erken müdahale durumunda hemen temizlenirse, ileride leke bırakmaz.

Kurumuş salça lekelerini çıkarmak zor mudur? Gibi sorular sık sık duyulan sorulardan biridir. İstenmeyen lekelerden en başta olanı salça lekesidir. Çok sevdiğimiz bir kıyafetin ya da bir masa örtüsünün veya halıların üzerine salça sosu ya da ketçap dökülebilir. Kurumuş salça lekesini temizlemek oldukça zahmetli bir iştir. Bir salça lekesi gördüğümüzde hemen ıslak bir bezle silmek isteriz. Fakat ıslak bezle sildiğiniz zaman leke daha da zor çıkacak ve temizleyeni daha fazla uğraştıracaktır. Salça sulandırıldığı zaman leke kumaşın liflerinden hızlıca geçerek daha derine iner. Durum böyle olunca da salça lekesini çıkarmak bir kat daha zorlaşır.

Salça döküldüğünde hemen üzerini bir kaşık tuz ile sıyırın. Kurumuş salça lekesini ise direk tuz yardımı ile ovun. Böylece kuruyan leke tuzun parçacıklı yapısı sayesinde kuma, halı ya da örtüden kısa sürede çıkacaktır. Eğer giysideki ya da halıdaki ıslak salça lekesi ise,  etrafa bulaştırmadan sakince azaltmaya çabalayın. Salça lekesini çıkarmak için ilk yapmanız gereken işlem, öncelikle lekenin üzerine bol miktarda tuz dökmektir. Tuz lekenin derinleşmesini ve hızlı yayılmasını engelleyecektir. Lekenin üzerine tuz döktükten sonra salçanın bulaşmış olduğu kumaşa bulaşık deterjanı uygulamanız gerekir. Bu yöntemleri deneyerek, hem salça lekesinden hem de sonrasında olan lekelerden kurtulabilirsiniz.

Eğer kıyafetinizde var ise kurumuş salça lekesi, en kısa süre içerisinde çamaşır makinesine atmanız daha iyi olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.