Halıya Dökülen Şarap Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Püf Noktaları

11.07.2017
5.903
Halıya Dökülen Şarap Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Püf Noktaları

Halılarımızı istenmeyen lekelerden ne kadar korumaya çalışsak da bazen zorlu lekelere maruz kalabilirler. Bu lekelerden en talihsiz olanı da şarap lekesidir. Peki halıdan şarap lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

Halıdaki Şarap Lekesi

 

Halılarımız evimizi süsleyen en değerli eşyalarımız arasındadır. Ancak bazen istenmeyen kazalar meydana gelir ve talihsiz lekelere maruz kalırlar. Bu lekeleri halıdan çıkarmak çok zor olabilir. Ancak bu lekeler arasında bizi en çok zorlayanı ise şarap lekesidir. Özellikle de kırmızı şarap lekesi en zorlu lekelerden biridir. Bu lekeleri halılarımızdan uzak tutmaya çalışsak da bazen maruz kalınabilir. Bu durumda şarap lekesini olabildiğince hızlı şekilde yüzeyden uzaklaştırmalıyız. Aksi takdirde bu lekeler tamamen kalıcı olabilir.

Şarap lekesi en zorlu lekeler arasındadır. Zamanında müdahale etmezseniz içerisindeki yoğun pigmentler halınızı ele geçirebilir. Bu durumda uygulayacağınız yöntemler yetersiz gelebilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için bu lekeye hızlı müdahale etmekte fayda vardır.

Kırmızı şarap lekesi için en uygun çözüm asidik maddelerden yararlanmaktır. Burada da benzer maddelerin birbiri içerisinde çözünürlüğü ilkesi işimize yarayacaktır. Bu bilgiyi birçok lekede kullanabilirsiniz. Benzer kimyasallar birbirleri içerisinde çözünerek etkilerini kaybedip yüzeyden uzaklaşırlar. Özellikle kurumuş olan bu lekeler için alkol ile temizleme işe yarayacaktır.

Beyaz Sirke ile Temizleme

En az alkol kadar yoğun asidik bir çözelti olan beyaz sirke burada bize en çok yardım edecek maddedir. Bu madde içeriğinde fazlaca asit barındırır ve bu tip zor lekeler için en etkili yöntemdir. Bu yöntem ile halınıza zarar vermeden kırmızı lekeleri yok edebilirsiniz. Bu lekeler nasıl çıkar diye kara kara düşünüyorsanız bu yöntem işinizi görecektir. Beyaz sirke bir çok lekeyi çıkarmada etkili olduğu gibi bu lekeyi çıkarmada da oldukça ustadır. Özellikle kırmızı şarap lekelerini kolaylıkla çıkarır.

 

Bu lekeleri beyaz sirkenin asidik kimyasal yapısından yararlanarak kolayca çıkarabilirsiniz. Bu çözelti gözenekli yapıdaki yüzeylere derinlemesine etki eder ve lekeleri tek hamle ile çıkarır.

Beyaz sirkeyi uygulamadan önce yapmanız gereken işlem halıya su ile müdahale edip lekeyi inceltmektir. Bu sayede lekeyi oluşturan pigmentlerin bir çoğunu yüzeyden uzaklaştırabilirsiniz. Ardından uygulamaya geçebilirsiniz. Büyük bir kap içerisine bir çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanı (tercihen konsantre olanlarından), Bir çorba kaşığı beyaz sirke ve 2 fincan ılık suyu karıştırıp bir çözelti elde edin. Bu yöntem için mutlaka beyaz sirke kullanın aksi takdirde etkisi olmayacaktır. Hazırladığınız karışımı fırça yardımıyla halınıza uygulayabilirsiniz.

Tuz ile Çıkarma

Bir diğer etkili yöntem ise tuz ile müdahaledir. Tuz ile bu lekeleri yüzeyden kolayca çıkarabilirsiniz. Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra uygulamaya geçebilirsiniz. Halı henüz ıslakken leke üzerine bolca tuz dökün. Yüzeyin ıslak olması gerekmektedir çünkü tuz molekülleri lekeyi emecektir. Ardından 35-40 dakika kadar beklemeye bırakın. Bu sırada lekeyi emdiğini gözlemleyebilirsiniz. Ardından elektrikli süpürge ile fazla tuzu yüzeyden vakumlayın. Ardından sirke çözeltisini tekrar uygulayabilirsiniz.

 

Hidrojen Peroksit

Tüm bu yöntemler yetersiz kaldıysa lekeye hidrojen peroksit ile müdahale edebilirsiniz. Temiz bir bezi bu çözeltiyle ıslatın ve halıya uygulayın. Lekeleri etkili formülüyle yok edecektir. Bu yöntemin ardından sirkeli su ile yeniden silmeniz etkisini arttıracaktır. Bu sayede şarap lekelerine veda edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.