Halıdaki Bulunan Yağ Lekesini Çıkarmak İçin Ne Yapılır?

11.07.2017
6.217
Halıdaki Bulunan Yağ Lekesini Çıkarmak İçin Ne Yapılır?

Halıdaki Bulunan Yağ Lekesini Çıkarmak İçin Ne Yapılır?

Halının üzerine dökülen yağ lekelerini çıkartmak için evde bulunan ürünler ile işlem yapılabilmektedir. Bu işlem hem ucuza halledilir, hem de kolay şekilde lekelerin çıkarılması sağlanır.

Mısır Nişastası ve Kabartma Tozu

 

Gerekli Malzemeler

  • Kabartma tozu
  • Mısır nişastası

Halı üzerine dökülen sıvı yağ olan bölgeyi mısır nişastası ve kabartma tozu karışımı ile iyice örtün. Mısır nişastasıyağ lekesi halıdan nasıl çıkar kapsamında emme özelliği ile dikkat çekmektedir. Halı üzerine dökülen sıvı bu sayede sorun yaratmadan lekenin çıkarılmasını sağlar. Mısır nişastası ve kabartma tozu evde bulunan ürünlerdir ve oldukça ucuzdur. Bu uygulama sayesinde sağlık açısından da sorun yaşanmaz. Ürünlerin halının üzerine dökülmesinden sonra parmaklar ile ovalama işlemleri yapılır ve bu şekilde ilk adımla sorun temizlenir. Halıya yağ döküldü nasıl çıkar kapsamında lekenin üzeri diş fırçası ile fırçalama yapılır. Leke daha büyükse daha büyük fırça ile işlem yapılmalıdır. Leke büyükse mısır nişastası ve kabartma tozu döküldükten sonra 15 dakika boyunca bekletilir. Ardından leke ıslak süpürge ile vakumlama yapılmalıdır. Bu sayede halıda yağ lekesi kalmadan çıkar.

Sıvı Bulaşık Deterjanı Deneyin

 

Sıvı bulaşık deterjanı kurumuş ya da sıvı şekilde dökülen yağ lekesi üzerine dökülür. Sıvı bulaşık deterjanı fırça yardımı ile iyice fırçalanır. Ardından bu alana ılık su dökülür ve temiz bir bez yardımı ile iyice silinir. Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar kapsamında ovalama yapılarak lekenin tamamı çıkarılır. Ardından su yardımı ile iyice durulanır. Gerekirse durulama işlemi birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Çamaşır Deterjanı ve Su Deneyin

1 çay kaşığı çamaşır deterjanı ve 2 su bardağı sıcak su karıştırılır. Yalnız kullanılacak olan deterjanın ağartıcı özelliği bulunmaması gerekmektedir. Aksi takdirde halıda beyazlamalar meydana gelir. Bundan dolayı kullanılmamalıdır. Yapılan karışım sünger yardımı ile lekenin üzerine sürülür ve iyice ovalanır. Ardından mutlaka su ile durulama işlemi yapılarak doğal yollar ile kuruması beklenir.

Hızlı ve Pratik Diğer Uygulamalar

Soda Deneyin

 

Soda belli başlı lekeler üzerinde harikalar yaratan bir üründür. Oda sıcaklığında bulunan soda kullanımı yağ lekesi kapsamında kullanılmaktadır. Halı üzerine dökülen yağ lekesi üstüne soda dökülür ve halı bastırılmadan bez yardımı ile silinir. Soda kalıntılarının kalmaması için ardından mutlaka su yardımı ile silinmelidir. Silinme işlemleri gerekli olursa birkaç kez yapılabilir. Ayrıca halı mutlaka doğal kurutma yöntemleri ile kurutulmalıdır.

İzopropil Alkol Deneyin

 

İzopropil alkol eczanelerde kolaylıkla bulunabilen bir üründür. Bu ürünün halı üzerinde bulunan yağ lekesine uygulanması için temiz bir havlu gerekir. Havlu üzerine alkol dökülür ve halının üzerine uygulanır. Yalnız bu uygulamada fazla baskı yapılmaması çok önemlidir. Ardından her zaman olduğu gibi su ile durulama yapılması gerekir.

Kuru Temizleme Solventi Deneyin

Halı üzerine dökülen yağ ve yağlı boya lekeleri için kuru temizleme solventi de uygulanabilir. Kuru temizleme solventini temiz bir beze veya kağıt havluya dökülür. Halınızın küçük gizli bir alanına uygulanır. Bu sayede halıya zarar verip vermediği ile alakalı da bilgi alınır. Bunun gözlemini yapmak için mutlaka halının kurumasını beklenmelidir. Kuru temizleme solventini yağ lekesi alanına uygulanır. Bir bez yardımı ile lekenin olduğu bölgeye uygulama yapılır. Halının üzerinde 5 dakika boyunca silme işlemi yapılmalıdır. Bundan sonra temiz bir bez yardımı ile silinir. Duru su ile silme işlemleri mutlaka birkaç defa yapılır. Bu sayede kuru temizleme solventinin kalıntıları halının üzerinden yok edilir. Kuru temizleme solventinin halı üzerinde kalmaması çok önemlidir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.