Halılarımıza Bulaşan Yumurta Lekelerini Çıkarmak İçin Pratik ve Etkili Yöntemler

11.07.2017
7.080
Halılarımıza Bulaşan Yumurta Lekelerini Çıkarmak İçin Pratik ve Etkili Yöntemler

Evlerimizde her alanda bulunan ve kirlenmeye en çok müsait olan halılara bulaşan yumurta lekelerinin nasıl çıkarılacağı konusunda bilmemiz gereken en etkili 5 pratik yöntem yazımızda.

Halıdaki Yumurta Lekeleri

 

Evlerimizde her alanda bulunan halılarımızın genellikle en çok kirlendiği yerler mutfaklarımızdır. Özellikle hamarat ev hanımlarının sıkça yiyecek şeyler hazırlaması bu kirlenmelere davetiye çıkarmaktadır. Her ne kadar dikkat etsek de bu kirler bir şekilde olacaktır ve bu gayet normal bir durumdur. Halılar genellikle  tüylü olduklarından ve gözenekli yapıya sahip olduklarından kirleri çok çabuk emip kalıcı olmalarını sağlamaya müsaittirler ve üzerilerine gelen lekeleri sahiplenmekte ustadırlar. Bu yüzden de temizlenmeleri birçok kumaş ve farklı yüzeye göre daha zordur. Mutfakta halılarımıza bulaşma ihtimali en yüksek olan lekelerden biri de yumurta lekeleridir.

Yumurta lekelerini temizleme konusunda en çok dikkat edilmesi gereken husus; kurumasına izin vermeden ıslak halde iken müdahale etmektir.Yumurtalar, kuruduğunda tutkal gibi sert ve kalıcı olacağından ıslak haliyle müdahale etmezsek lekeleri tamamen kalıcı olabilmektedir.

Yine de halımıza bulaşmış olan yumurta lekesi farketmeden kurumaya başlamışsa veya kurumuşsa bu konuda da bazı temizleme yöntemleri işe yarayabilir. Kurumuş, ıslak ve yağlı yumurtaların her birini temizlemek için farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Halıdaki Yumurta Lekelerini Çıkarma Yöntemleri

Bulaşık Deterjanı İle Temizleme

Bu yöntem yumurtanın henüz sıvı hali mevcut iken kullanılan bir yöntemdir. Bulaşık deterjanı ile temizleme işlemine geçmeden önce ilk olarak viskozite yapıdaki yumurtayı pamuklu bir bez ile içeriye doğru toplayarak almalı ve sadece nemini bırakmalıyız. Daha sonra bulaşık deterjanı ile köpürttüğümüz pamuklu bir bez ile lekeyi iyice silerek çıkmasını sağlayabiliriz.Son olarak da duru bir bezle halıda deterjan kalıntısı bırakmayacak şekilde tekrar sildiğimizde bu lekeler kolaylıkla çıkmış olacaktır.

Aspirin İle Temizleme

Bu yöntem özellikle haşlanmış yumurta sarısı lekelerinin halılarımızdan çıkarılmasında kullanılır. Çok güçlü leke çıkarıcı özelliğe sahip olan aspirin kimyasalını lekenin üzerine dökeriz. Daha sonra mikrofiber bir bez ile lekeyi dıştan içe doğru sileriz. Leke çıkana kadar bu işlemi tekrar etmeliyiz. Lekenin çıktığından emin olduktan sonra ise duru biz bezle silerek bu kimyasalın da halıda kalmamasını sağlamalıyız. Bu konuda en çok dikkat etmemiz gereken husus halının yıkama talimatlarına bakarak aspirinden etkilenmeyecek yapıda olduğundan emin olmalıyız. Aksi taktirde halımıza ciddi zararlar verebiliriz.

Oksijenli Su ve Amonyak İle Temizleme

Halının lekelenen kısmına bir miktar amonyak ya da oksijenli su döküp silerek lekenin çıkmasını sağlayabiliriz. Ancak bunlar çok güçlü kimyasallar olduğundan halımızın hassasiyetine göre su ile seyreltmemiz de gerekebilir.

Yağ Çözücü İle Temizleme

Bu kimyasallar ise genellikle yağda pişirilmiş yumurtaların lekelerinin çıkarılmasında kullanılmaktadır. Bu kimyasalı halının lekeli kısmına döküp biraz bekledikten sonra pamuklu bir bezle silerek lekeden kurtulabiliriz. Yağ çözücü maddeler de yoğun içerikli kimyasallar olduğundan iyice durulamaya ve temizlik esnasında havalarını solumamaya özen göstermeliyiz.

Sirke İle Temizleme

Neredeyse her türlü temizlikte kullanabildiğimiz sirke bu lekelerde de bize yardımcı olacaktır. Sirkeyi veya sirkeli suyu lekenin üzerine döküp bir süre beklettikten sonra çamaşır deterjanı ile köpürttüğümüz bir bez ile silersek de bu lekelerden kurtulabiliriz. Bu işlemi gerek duyulursa tekrarlamalıyız.

 

YORUMLAR

  1. selin dedi ki:

    Mutfakta yumurta haliya döküldü hemde sivi seklindr ve temizledim ama cok pis kokuyor kafayi yicem bu koku nasil gidicek yardimci olur musunuz