Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

20.05.2021
4.982
Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Haşlanmış yumurta diyeti nedir? Nasıl yapılır? Konusu en çok merak edilen konulardandır. Günümüzde sağlık yönünden en sık karşılaşılan problemlerden biri kilo problemidir. Özellikle hazır besinlerin tüketilmesi, dengesiz beslenme, beyaz unun fazla tüketilmesi, abur-cubur tabir edilen besinlerin yenmesi gibi birçok nedenden dolayı kilo problemi olan insan sayısı her geçen gün artmaktadır.
Sağlıklı bir vücuda sahip olmak, dengeli beslenme, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirme gibi çeşitli amaçlar için diyet programları önerilir. Bu diyet programları içerisinde yaygın olanlardan birisi de yumurta diyetidir. Yumurta, besin içeriği bakımından zengin olmakla birlikte yumurta diyeti yardımıyla zayıflamak ve her bir insanın sağlığı için içerdiği mineraller, vitaminler, protein zenginliği nedeniyle tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır.

Yumurtanın Besleyici Özellikleri

Yumurtanın besleyici özellikleri saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Alerjisi olmayan her insanın günlük tüketmesi gereken bir besindir. Beyin gelişimini desteklemesi, göz hastalıklarına karşı koruyucu niteliği, kemiklerin gelişmesini sağlaması, zengin protein içeriği, mineraller ve vitaminler açısından zengin olması gibi insan sağlığı için sayısız faydaları barındırması yumurtanın günlük tüketilmesi gerekliliğini gösteren en önemli hususlardır.

Diyet Programlarında Yumurta Tüketilmesinin Önemi

Diyet Programlarında yumurta tüketilmesinin önemi her geçen gün artmaktadır. Sayısız besleyici zenginliği bilinen yumurta, diyet programlarının vazgeçilmez besin kaynaklarından birisidir. Yumurta içerisinde karbonhidrat olmaması, protein, mineral ve vitamin yönünden zengin olması nedeniyle tok edici özelliğe sahiptir.
Yumurtanın bileşenleri olan beyaz kısım ile sası kısmın her birinin faydası birbirinden farklıdır. Zayıflamak isteyenler için ideal bir besin olması, yumurta tüketenlerin acıkmaması gibi sağladığı faydalar yumurta diyetinin önemini artırmaktadır. Yumurta pişirilirken, yağda ve haşlanmış olmak üzere farklı formlarda hazırlanır. Yumurta haşlanarak tüketilecekse, aşırı pişirilmemelidir.
Yumurtanın beyazı, yaklaşık 15 kalori olmakla birlikte besleyicidir. Protein içeren kısım ise yumurtanın beyaz kısmıdır. Bu yüzden günde tüketilen 1 adet yumurta, vücudun ihtiyaç duyduğu protein miktarının büyük bir kısmını karşılar.

haşlanmış yumurta diyeti
Yumurtanın Besin Değeri

Yumurtanın besin değeri bakımından sağlık açısından vücudun gereksinim duyduğu içeriğe sahip olması bu besinin tüketilmesi gerekliliğinin en önemli göstergeleridir. 1 adet yumurtanın ağırlığı yaklaşık 50 gr civarındadır ve 77 kaloridir.
Protein yönünden zengin olan 100 gram yumurtada yaklaşık 13 gram protein bulunur. Yumurtanın sarı kısmı içerisinde az miktarda doymuş yağ bulunur ve yumurta kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerir. Yumurtada kolesterol miktarı fazladır, bu yüzden kolesterolü yüksek olan insanları, yumurtayı tüketirken dikkatli olmalarında fayda vardır.

Yumurta Diyeti İle Zayıflamak

Yumurta diyeti ile zayıflamak için hazırlanan yumurta diyet programına harfiyen uyulmalıdır. Yumurta diyeti ile 1 haftada 5 kilo vermek mümkün. Yapılması gereken tek işlem, diyet programında yer alan besinlerin belirlenen gün ve öğünlerde aynen uygulanarak tüketilmesi önem arz eder. Haşlanmış yumurta diyeti uygulanırken günde en az 8-10 su bardağı su tüketilmeli ve bu programın 2 haftadan fazla uygulanmamasına dikkat edilmelidir. Günlük olmak üzere, diyet programı hafif yürüyüşler yapılarak desteklenmeli ve alkollü, şekerli, gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

Haşlanmış Yumurta Diyet Programı

Haşlanmış yumurta diyet programı ile 1 haftada 5 kilo verebilirsiniz. Bu programın içeriği günlük olmak üzere aşağıda belirtilmiştir.

Pazartesi Günü Tüketilmesi Gereken Besinler

Kahvaltı: 1 dilim portakal, mandalina ya da greyfurt ve 2 adet haşlanmış yumurta
Öğle Yemeği: Tam buğday ekmeğinden olmak üzere 2 dilim ve istenildiği kadar meyve
Akşam Yemeği: Tavuk yemeği ve büyükçe tabaktan salata

Salı Günü Tüketilmesi Gereken Besinler

Kahvaltı: 2 adet haşlanmış yumurta ve 1 dilim mandalina, greyfurt ya da portakal
Öğle Yemeği: Yeşil sebzeler ile hazırlanmış tavuk salatası
Akşam Yemeği: 2 haşlanmış yumurta, 1 adet portakal, salata

Çarşamba Günü Tüketilmesi Gereken Besinler

Kahvaltı: 2 adet haşlanmış yumurta ve 1 dilim mandalina, greyfurt ya da portakal
Öğle Yemeği: 1 tam buğday ekmeği, 1 adet domates ve yağsız peynir
Akşam Yemeği: Tavuk ve salata

Perşembe Günü Tüketilmesi Gereken Besinler

Kahvaltı: 1 dilim portakal, mandalina ya da greyfurt ve 2 adet haşlanmış yumurta
Öğle Yemeği: Meyve (istenildiği kadar ve farklı meyveler tercih edilebilir)
Akşam Yemeği: Buharla pişmiş tavuk yemeği ve salata

Cuma Günü Tüketilmesi Gereken Besinler

Kahvaltı: 2 adet haşlanmış yumurta ve 1 dilim mandalina, greyfurt ya da portakal
Öğle Yemeği: 2 adet haşlanmış yumurta ve haşlanmış olmak şartıyla sebze
Akşam Yemeği: Balık ızgara ve salata

Cumartesi Günü Tüketilmesi Gereken Besinler

Kahvaltı: 2 adet haşlanmış yumurta ve 1 dilim mandalina, greyfurt ya da portakal
Öğle Yemeği: İstenildiği kadar meyve

Akşam Yemeği:Buharda pişirilmiş sebze

Pazar Günü Tüketilmesi Gereken Besinler

Kahvaltı: 2 adet haşlanmış yumurta ve 1 dilim mandalina, greyfurt ya da portakal
Öğle Yemeği: Tavuk ve buharda pişmiş olmak şartıyla sebze, domates salatası
Akşam Yemeği: Sebze (buharla pişmiş olmalıdır.)

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.