Hurma Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

23.12.2018
7.159
Hurma Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Hurma Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Vitamin deposu olan ve sonbahar mevsiminde vazgeçilmezleri arasında olan meyvenin giysilerinize ya da eşyalarınıza yanlışlıkla dökülmesi durumunda çıkarmanız için püf noktaları.

Sabun ve Su

 • Beyaz kalıp sabun;
 • Bol su.

Lekenin henüz yeni bulaşması halinde çıkarmak için  en etkili yollardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu işlem sadece henüz yeni bulaşan lekeler için geçerli olacağını unutmamak gerekmektedir. Yapacağınız ilk işlem olarak henüz yeni bulaşmış lekeyi elinize almalısınız. Bu şekilde geniş bir alana yayılmasını da önlemiş olacaksınız.

Sadece lekeli bölgeyi temizlemek için bol suyun altına tutmalısınız. Öncesinde ise şayet leke üzerinde herhangi bir kalıntı varsa temizleyin. Sonrasında suyun altına tutun. Fazlalığı bu şekilde gidecektir. Daha sonra ise beyaz kalıp sabun alınarak ıslattığınız kısma Sürmeli 5 dakika boyunca beklettikten sonra giysinizi yıkamalısınız. Bu sayede kısa süre içerisinde oluşan kahverengi renginde olan lekenin çıkmasını sağlayacaksınız.

Tekrardan su ile sabunu durulamalı ve en sonunda ise kurutmalısınız. Bu işlemi yaparken bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.

Sirke

 • 1 çay bardağı sirke;
 • Deterjan;
 • Su.

Çamaşırlarınız, halılar ya da koltuk gibi yerlere bulaşmış olması halinde yıkamak için biraz acele etmelisiniz. Kurumadan müdahale edilmesi halinde son derece etkili olur. Fakat kuruyan bir lekeyi çıkarmak içinde şu işlemi gerçekleştirmeniz önemlidir. Kuruyan lekeyi çıkarmak için ilk olarak beyaz bölge için yapmanız gereken ilk öncelikle beyaz sirkeyi leke üzerine dökmelisiniz.

Islatmalısınız ve 15 dakika boyunca bekletmelisiniz. Bu işlemi gerçekleştireceğiniz zaman muhakkak lekenin kalıntılarını da almanız gerekmektedir. Bazı kişiler lekenin üzerinde bulunan kalıntıları kazımalısınız. Koyu sirke dökülmesi durumunda hurmanın lekesi çıkacak olsa bile bir de sirkenin leke oluşturacağından önerilmemektedir. Her zaman için beyaz sirke kullanarak yapmalısınız. 15 dakika sonrasında ise lekenin büyük bir kısmı çıktığını göreceksiniz. Kalan çok az kısım ise çıkarmak için ilk öncelikle sirkenin bol su ile durulamalısınız. Beyaz sabun, sıvı deterjan ya da bulaşık deterjanı da eklemeli ve çitilemelisiniz.

Çoğu kişinin tercih ettiği yöntemler arasında olmaktadır. Deterjan ile yıkandıktan sonrasında ise durulanarak, asılmalı ve kurulmalıdır.

Tebeşir Tozu

 • 1 yemek kaşığı tebeşir tozu;
 • Deterjan;
 • Su;

Hurma lekesi özellikle de kuruduğu zaman inatçı bir leke olması ile bilinmektedir. Bu lekeyi çıkarabilmek için yapacağınız ilk işlem olarak sizlerin tebeşir tozuna ihtiyacınız olacaktır. Lekenin büyüklüğüne göre miktarını kendiniz de belirleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle yapacağınız ilk işlemin lekeyi ıslatmak ve sonrasında bir süre bekledikten sonra ise tamamen kaplayacak şekilde hurma lekesi üzerine tebeşirin tozu dökmek olur. Döktüğünüz zaman hemen durulamayacak ve 15 dakika boyunca beklemelisiniz. Birçok insanın tercih ettikleri arasında olan bir yöntemdir. Bekleme sonunda kazınmalı ve fazlalığı alındıktan sonra su ile durulamalı ve deterjan dökerek kalıntılarının da çıkması için yıkamanız etkili olur. Duruladıktan sonra asarak lekeden kurtulmuş olacaksınız.

Kabartma Tozu ve Limon

 • 1 yemek kaşığı kabartma tozu;
 • Taze Limon;
 • Kulak çöpü;
 • Deterjan;
 • Su.

 

Kurumuş inatçı leke çıkması için etkili olacak yöntem arasında olduğundan evinizde bulunan kabartma tozu ve limon ile birlikte kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Öncesinde yapacağınız lekenin üzerine taze kestiniz ve çekirdeklerini çıkarmış olduğunuz limon sürülmelidir. Birkaç dakika lekeyi ıslatacak şekilde sürmeli, en sonunda limon tam olarak hurmanın üzerini kaplayacak şekilde sıkılmalıdır. 15 dakika boyunca beklenip, ıslandığından tam olarak emin olunması ile birlikte kabartma tozu dökülerek kulak çöpü ile birlikte yaymanız sonunda 15 dakika daha beklemeli ve tam olarak işlediğinden emin olun. Durulandıktan sonra genel temizliğinin yapılabilmesi için sıvı sabun, çamaşır deterjanı ya da bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Yıkadıktan sonra deterjanın çıkması için yıkayın ve asarak kurutun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.