İpek Şal Yıkanması ve Temizlenmesi Nasıl Yapılmalıdır?

11.12.2018
6.868
İpek Şal Yıkanması ve Temizlenmesi Nasıl Yapılmalıdır?

İpek Şal Yıkanması ve Temizlenmesi Nasıl Yapılmalıdır?

Doğal bir giysi olan ipek şalların belirli aralıklarla bakımının yapılması, temizlenmesi ve nasıl yıkanacağı hakkında bilgiler ve püf noktalarını öğrenebileceksiniz.

Makinede Yıkanması

  • 1 yemek kaşığı sıvı çamaşır deterjanı;
  • Yumuşatıcı.

İpek şallar doğal bir ürün olması sebebiyle makinelerde normal çamaşırlarla yıkanması asla önermiyoruz. Fakat vaktiniz olmaması durumunda ve makinede yıkamanız gerekiyorsa, makinenizin en hassas programlamasında yıkamanız gerekmektedir. Ayrıca ipek eşyaların asla makinede yıkanırken sıkma işleminin yapılmaması gerekmektedir. Sıkma işleminin yapılması durumunda şal özelliğini yitirecek, ayrıca yıpranmasına da neden olur. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız mutlaka makinede yıkarken çok düşük derecede yıkayın. En fazla 30 derecede yıkamalısınız. Suyun daha sıcak olması demek makinelerde ipek eşyaların yıpranması ile sonuçlanacaktır. Makinenin yıkayacak olduğu şalın mutlaka sıvı deterjan kullanmalısınız. Toz deterjanların kalıntı olmasına neden olur, özellikle de koyu renkli bir ipeğin toz deterjanla yıkanması demek deterjan kalıntılarının üzerinde durmasına sebep olacaktır.

Çamaşır makinelerinde yıkanacak olması sebebiyle sertleşmesine de neden olacağından, böylesi bir durumla karşı karşıya kalmamak için yumuşatıcı kullanmanız önerilmektedir.

Açık renkli şalların yıkanmasında daha temiz ve parlak görünmesi için mutlaka soda kullanarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Soda kullanacak olanların 1 tatlı kaşığı miktarında kullanmalısınız. Çok fazla kullanmamaya her zaman için dikkat etmelisiniz. Aynı toz deterjanda olduğu gibi sodanın da çok kullanılması halinde kalıntıların oluşmasına neden olur.

Elde Yıkama

  • 1 yemek kaşığı bebe şampuanı;
  • Bol su.

İpeklerin çok hassas olması nedeniyle elde yıkama yaparken normal deterjanlarla yıkamanızı asla doğru olmayacaktır. Bunun yerine hassas bir şampuan olan bebe şampuanı kullanmanız her zaman için daha iyi olacaktır. Böylelikle kullanım ömrünü de uzatmış olacaksınız. Ayrıca sizlerin yıkama işlemi sırasında elde normal çamaşır yıkar gibi yıkamanız da doğru olmayacağı unutulmamalıdır. Birçok kişinin tercihleri arasında olan ve sizlerin yapacak olduğunuz işlemler arasında unutulmamalıdır ki normal çamaşır yıkar gibi yıkanması yanlış bir durum olacaktır. Çok nazik hareketler yaparak yıkamanız ise son derece etkili olacaktır. Birçok kişinin tercihleri arasında olan işlemler arasında elinizde alarak yıkamak olacaktır.

Suyun sıcaklığı her zaman için ılık olmalıdır. Soğuk suyla yıkanmayacak olduğu gibi zarar vermemesi için kesinlikle sıcak suyla da yıkamanız uygun olmamaktadır. Her zaman için klorsuz ve kireçsiz suyla yıkamak ise uzunca bir süre kullanmanızda etkili olur. Su her zaman için dokunduğunuz zaman elinizi yakmayacak kadar sıcak olması daha etkili olmaktadır.

Durulama işlemi yaparken ise normal çamaşırlarınızı durular gibi yıkamak uygun olmamaktadır. Her zaman için yapacağınız ilk işlemin normal suyla yıkamadığınız gibi ve kireçsiz bir su kullandığınız için durularken de aynı şekilde su kullanmanız etkili olur. Her zaman için durularken suyun içerisine herhangi bir şey katmadan durulamalısınız. Durulamanın da her daim nazikçe hareketlerle yıkama işlemi gerçekleştirin. Durulama için mutlaka şalın yıkanırken suyun sıcaklığı gibi olmalıdır. Su çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır.  Durulama sırasında her zaman için nazik hareketler yaparak yıkamanız gerekiyor.

Şal Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Şalın yıkandıktan sonrasında mutlaka sıkma işleminin yapılması önemlidir. Fakat normal çamaşır yıkarken durulama ya da sıkma işlemi normal şekilde yapılabilir. Fakat ipek giysilerde bu şekilde yapılmamaktadır. Sıkma işleminin yapılırken mutlaka avuç içinize alıp bastırmalısınız. Sıkmama dikkat ediniz. Kurutması için güneş ışığını direk gören bir yerde kurutma işlemi gerçekleşmesi sonucunda zarar vermesi ile sonuçlanacak ve kullanım ömrü kısalacaktır. Bu olmaması için yapacağınız işlemler arasında ilk öncelikle suyun fazlalığını dikkatli sıkarak çıkarmak olur. Sonra ise içeride sıcak bir yere sermeniz sonucunda kullanım ömrü daha uzun olacaktır. İpek çok ince bir kumaş olması sebebiyle birkaç saat içerisinde kendisi kuruyacaktır.

Herhangi bir ipek giysinin kullanım ömrünün artmasını sağlayacak olan bir durum ise ütü olmaktadır. Bunun için her yıkamadan sonra ütülemeniz gerekmektedir. Şayet her kullanım sonrasında da ütüleme işlemi yaparsanız sizler daha uzun ömürlü kullanım sağlayacaktır. Ütünün ayarlar kısmında ipeğin olduğu bölüme getirmelisiniz. Böylelikle tiftiklenme olmayacağı gibi tüylenme de yapmaz ve parlaklığını da koruyacaktır.

Alkol içeren herhangi bir ürün zarar verecektir. Bu nedenle de kozmetik ürünleri olan parfüm ya da saç spreyi kullanmamaya özen göstermelisiniz. Şayet bunlar temas etmesi durumunda ise bol suyla yıkamanız önerilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.