İspirto ve İspirtolu Kalem Lekesi Temizleme Yöntemleri

18.12.2018
6.683
İspirto ve İspirtolu Kalem Lekesi Temizleme Yöntemleri

İspirto ve İspirtolu Kalem Lekesi Temizleme Yöntemleri

Özellikle çocuklar tarafından sıkça kullanılan ispirtolu (keçeli) kalemler bulaştıkları yüzeylerden hangi yöntemlerle ve nasıl temizlenir, nelere dikkat etmek gerekir hakkında makale.

İspirtolu Kalem Lekeleri

 

Özellikle çocuklu evlerde çocuklar tarafından sıkça kullanılan ispirtolu (keçeli) kalemler, içeriklerindeki kimyasal maddeler nedeniyle bir yere bulaştıklarında kendilerini çok belli ederler. Bu kalemler gündelik işlerde de kullanıldığı gibi, çocuklar tarafından boyama gibi faaliyetler için de sıkça kullanıldığı için evdeki eşyalar, vücuda, halılara bulaşmaları ve leke bırakmaları sıkça görülen bir durumdur.

Böylesi durumlarda hangi yüzeylerde ne tür temizleme yöntemleri ile lekenin temizlenebileceğini bilmek ve buna uygun olarak bir temizlik yapmak lekenin daha kolay ve hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlayabileceği için oldukça önemlidir. Bu tür kalemler daha çok;

 • Koltuklara
 • Halılara
 • Elbiselere
 • Vücuda

bulaşmakta ve leke bırakmaktadırlar. Çocuklu evlerde bu tür lekelenmelere sık ve sürekli olarak rastlandığı için bu tür lekeleri çıkartmakta kullanılan malzemelerin her zaman evde olması ve temizleme yöntemlerinin bilinmesi önemlidir. Her yüzeye farklı şekillerde uygulanan leke çıkarma yöntemleri sayesinde hem ispirtolu kalem kullanımı kabus olmaktan çıkar hem de çocuklar gönüllerince bu kalemlerle çeşitli aktivitelerde bulunabilirler.

İspirtolu Kalem Lekesi Temizleme Yöntemleri

Bu tür kalemlerin içerikleri diğer kalem türlerine göre biraz daha yoğun kimyasal madde içerdiği için bunların lekelerini çıkarmak da biraz daha zordur. Özellikle bunların lekelerine hızlıca müdahale edilmeyip, zaman geçip kurumalarına neden olunursa çıkarmak çok daha güçleşecektir. Bu nedenle ispirtolu kalem lekelerine mümkün olan en kısa sürede müdahale edilmelidir.

Koltuktan Leke Temizleme Yöntemleri

 • Pamuk
 • Aseton
 • Deterjanlı bez
 • Saç spreyi
 • Diş macunu ve fırçası

Koltuklarda meydana gelen lekelenmeler için en basit temizleme yöntemlerinden birisi pamuk ve aseton yardımıyla lekeyi silmektir. Pamuğun üstüne dökülen aseton leke ovalanmadan hafifçe bastırılarak temizlenir. Eğer ovalama yapılırsa lekenin daha da çok yerleşmesine sebebiyet verilebilir.

Deri koltuklarda ise daha farklı bir temizleme yöntemi uygulanması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak leke deterjanlı temiz bir bezle ovalanmadan hafifçe silinir. Daha sonra silinen bölgenin üstüne saç spreyi sıkılır ve diş macunu sıkılmış bir diş fırçası ile fırçalanır. Leke çıktıktan sonra nemli bir bezle lekeli bölge silinir.

Vücutta Leke Temizleme Yöntemleri

 • Domates
 • Ponza taşı

İspirtolu kalemin ellerde ve parmaklarda leke bırakması oldukça sık rastlanmakta olan bir durumdur. Bu lekeleri temizlemek için oldukça basit ve etkili bir yol domates kullanmaktır. Bir domates ortadan ikiye bölünür ve bölünen bir yarısı lekeli bölgeye sürülür. Oldukça basit ve etkili bir yöntemdir.

Daha geni bölgelere yayılan lekeler için kullanılabilecek olan diğer bir yöntem ise ponza taşı kullanmaktır. Lekeli olan vücut bölgesi ponza taşı ile ovalanırsa ispirtolu kalem lekelerinin rahat bir şekilde çıktığı görülecektir.

Elbiselerdeki Lekeleri Temizleme Yöntemleri

 • Bulaşık makinesi parlatıcısı
 • Ilık su ile ıslatılmış temiz bez
 • Sıvı çamaşır deterjanı
 • Kolonya
 • Pamuk

En rahatsızlık verici lekelerden birisi de kıyafetlere bulaşan ispirtolu kalemi temizlemektir. Bu tür lekelerden kurtulmak için uygulanabilecek yöntemlerden birisi lekeli bölgenin üstüne bulaşık makinesi parlatıcısı sürmektir. Az bir miktarda sürülen parlatıcı bir süre lekenin üstünde bekletildikten sonra ılık su ile ıslatılmış bir bez yardımıyla silinir. Hassas olan kumaş türlerinde bu yöntemin uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Diğer bir yöntem de lekenin üstüne sıvı çamaşır deterjanı dökmektir. Az bir miktarda dökülen sıvı deterjan hafif bir şekilde nazikçe ovulur ve daha sonra kıyafet çamaşır makinesine atılarak yıkanma talimatına uygun bir şekilde yıkanır.

Nazik olan kumaşlarda uygulanabilecek olan diğer bir yöntemde ise kıyafetteki ispirto lekesinin altına pamuk yerleştirilir ve lekenin üstüne kolonya dökülür. Dökülen kolonya ispirto lekesini çözerek alt tarafta bulunan pamuğa geçmesini sağlar. Bir müddet bu şekilde bekledikten sonra kıyafet soğuk su ile yıkanarak temizlenir.

Halılardaki Lekeleri Temizleme Yöntemleri

 • Kağıt havlu
 • Ilık temiz bez
 • Bir Çay Kaşığı sıvı çamaşır deterjanı
 • Bir Bardak Su

Öncelikle halıdaki leke bir kağıt havlu yardımıyla emdirilir ve fazlalıkları alınır. Sonra sıvı çamaşır deterjanı ve suyla hazırlanan karışım temiz bir bez yardımıyla lekenin üstüne sürülür ve ovulmadan bastırılır. Bir müddet bu şekilde beklettikten sonra ılık su yardımı ile lekeli bölge yıkanarak temizlenir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.