İstenmeyen Tüylerden Kurtulma

08.08.2021
5.067
İstenmeyen Tüylerden Kurtulma

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için birbirinden farklı yöntemler kullanılır. İnsanlarda belirli yaşlardan sonra kol, bacak, bikini bölgesi, koltuk altı, yüz gibi belirli yerlerde tüylenmeler meydana gelir. Meydana gelen bu tüylenmeler, kişilerin görünümü açısından rahatsız edicidir. Özellikle kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durum olan istenmeyen tüyler için birçok yöntem kullanılır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte vücutta çıkan tüylenmeler için farklı yöntemler ve teknikler kullanılmaya başlanmıştır. Ancak doğal ve bitkisel yöntemlerle de vücuttaki tüylerden kurtulmak mümkündür. Günümüzde kadınlar kadar erkeklerde, vücutlarında çıkan tüylerden rahatsız olarak bazı yöntemlere ve tekniklere başvururlar.

Bacak Kılından Nasıl Kurtulur?

Bacak kıllarından nasıl kurtulur sorusu özellikle yaz aylarında kadınların en çok merak ettiği hususlardan birisidir. Bacak bölgesinde meydana gelen tüm tüylenmeler den uzun süreli kurtulmak için bazı teknikler kullanılabilir.  Kadınlar bacaklarındaki tüylenmeler den kurtulmak için jilet, ağda, tüy dökücü gibi bazı yöntemleri tercih edebilir.

Ancak jilet, bacaklardaki kılların kısa süre içerisinde daha kalın ve daha fazla çıkmasına sebebiyet verebilir. Bacak kıllarından kurtulmak için doğal ve bitkisel yöntemler tercih edilebilir. Bacak tüylerinden kurtulmak için tercih edilebilecek bazı bitkisel formüller şunlardır:

Bal Limon Şeker Karışımı İçin Malzemeler

 • 1 adet limon
 • 3 yemek kaşığı kadar bal
 • 3 yemek kaşığı kadar şeker

Eşit miktarlarda limon suyu, bal ve şeker bir kaba alınarak karıştırılmalıdır. Daha sonra bu karışım ısıtılmalıdır. Karışım soğuduktan sonra bacak bölgesine sürülür ve üzerine bir bez yapıştırılarak hızla çekilir.

Mercimek ve Patates Karışımı İçin Malzemeler

 • 1 kâse mercimek
 • 4-5 adet patates
 • 4 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı bal

1 kâse mercimeği, bir gece öncesinden ıslatın. Daha sonra bütün malzemeler bir kaba alınarak güzelce karıştırılır. Bu karışım, bacak bölgesine sürülerek ortalama 25 dakika beklenilmesi gerekir. Daha sonra bacak bölgesi ovularak karışımla birlikte tüyleri de çıkarın.

Yüzdeki İstemeyen Tüyler Nasıl Yok Edilir?

Yüzdeki istenmeyen tüyler nasıl yok edilir sorusu özellikle kadınların en çok merak ettiği konulardan birisidir. Yüz bölgesi, çok hassas bir yapıya sahip olduğundan tercih edilecek yöntemlerin yüze herhangi bir zarar vermemesi gerekir. Bazı durumlarda ağda, krem, epilasyon aleti gibi yöntemlerin kullanılması pek mümkün değildir. Onun yerine evde yapılabilecek doğal yöntemlerle yüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür.

Limon ve Yulaf Karışımı İçin Malzemeler

 • Yarım yemek kaşığı limon suyu
 • Yarın yemek kaşığı yulaf ezmesi

Limon suyu ve yulaf ezmesi bir kaba alınarak iyice karıştırılır. Daha sonra bu karışım yüz bölgesine güzelce uygulanır. Ortalama 20 dakika bekledikten sonra bu karışım, yüzden ovularak çıkarılır. Bu yöntemi 3-4 günde bir tekrarlanması gerekir.

Limon Suyu Kıl Köklerini Kurutur mu?

Limon suyu kıl köklerini kurutur mu konusu hakkında farklı yorumlar ve bilgiler bulunur. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için limon oldukça etkili bir yöntemdir. Limon ile yapılan karışımlar, vücutta birçok bölgeye uygulanabilir. Düşük fiyatlı ve uygun maliyetli limon ile gerçekleştirilen kürler; kol, bacak, yüz gibi birçok bölgedeki tüylenmeler için oldukça etkili ve başarılı sonuçların elde edildiği işlemlerdir.

Limon ve Tuz Tüyleri Yok Eder mi?

Limon ve tuz tüyleri yok eder mi sorusu ile ilgili verilen cevaplar işlemin başarılı ve etkili bir yöntem olduğu hakkındadır. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için doğal bir yöntem olan limon ve tuz kürü tercih edilebilir.

Limon ve tuz kürü için malzemeler

 • 1 adet limon
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

1 adet limonu güzelce sıkıp suyunu bir kaba boşaltın. Üzerine tuzun hepsini ekleyip güzelce karıştırın. Bu karışımı bacak, koltuk altı, bikini, yüz gibi tüylenmenin bulunduğu bölgelere bir pamuk yardımı ile güzelce sürün. Bu işlemin, ağdadan sonrasında uygulanması gerekir. Limon ve tuz kürü, ağda yapıldıktan sonra uygulanması sonucunda kılların daha seyrek ve yumuşak çıkmasını sağlar. Bu kürün yüz ve bikini bölgesinde, ortalama 10-15 dakika bekletilmesi gerekir. Bacak bölgesinde ise ortalama 1,5 saat bekletilmelidir. Her ağda sonrasında bu kür, 3 gün boyunca yapılmalıdır.

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Kesin Yolları

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın kesin yolları ile ilgili kulaktan dolma bilgilerden ve sağlıksız yöntemlerden uzak durulmalıdır. Vücuttaki tüylerden kurtulmak için tıraş bıçağı kullanmaktan kesinlikle uzak durulmalıdır. Tıraş bıçağı, vücutta kesiklere ve batık oluşumuna sebebiyet verebilir. Evdeki malzemelerle doğal yöntemlerle, istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür. Kişiler, vücut yapısına uygun şekilde bu teknikleri uygulayabilir.

Diş Macunu İle Tüylerden Kurtulma

Diş macunu ile tüylerden kurtulma birçok kişiye göre ilginç gelebilir. Ancak istenmeyen tüylerden kurtulmak için diş macunu tercih edilebilir. Hazırlanacak özel karışım tüylenmenin bulunduğu bölgelere sürülerek tüylerde ciddi oranda azalma ve seyrelme görülür.

Diş Macunu Kürü

 • 1 çorba kaşığı diş macunu
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • 1 çorba kaşığı şeker

Yapılışı

Tüm malzemeler bir kapta karıştırılarak tüylenmenin bulunduğu bölgelere sürülür. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra yıkayın.

İstenmeyen Kıllardan Kurtulma

İstenmeyen kıllardan kurtulma yöntemlerinden biride eski bir yöntem olan ağda ile kıllardan kurtulma yöntemidir.Ağda ile kılları kökünden aldığınız zaman uzun süreli pürüzsüz bir vücuda sahip olabilirsiniz.İşlem sırasında acı hissi çok olsa da ağdanın uzu süre tüylerden sizi mahrum etmesi hoşunuza gidecektir.Kıl köklerini zayıflatarak zamanla zamanla kılları azaltmak için veet in ağda bantlarını kullanabilirsiniz. Veet ağda bantları size evinizde rahat bir pürüzsüz cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Evde Kalıcı Olarak Tüylerden Kurtulma

Evde kalıcı olarak tüylerden kurtulma zor gibi görünse de kullanılacak doğru malzemeler ile mümkündür. Evde bulunan limon, diş macunu, bal, şeker gibi malzemeler ile hazırlanan kürlerle, tüylerde azalma ve yumuşama görülür. Ancak bu yöntemlerin doğru ve düzenli olarak yapılması önemlidir. Tüylerden kurtulmak için evde uygulanabilecek kürlerden birisi de zerdeçal ve gül suyu kürüdür.

Zerdeçal ve gül suyu karışımı için malzemeler

 • 2 çay kaşığı zerdeçal tozu
 • 1 çorba kaşığı gül suyu

Yapılışı:

Zerdeçal tozu ve gül suyu bir kapta karıştırılarak hamur haline getirin. Bu karışım tüylenmenin bulunduğu bölgelere uygulayın ve kurumasını bekleyin. Hamur kuruduktan sonra ılık suyla güzelce yıkayın. Bu işlemi, 3-4 günde bir uygulayın.

Erkeklerde İstenmeyen Tüylerden Kurtulma

Erkeklerde istenmeyen tüylerden kurtulma yolları ile ilgili birçok teknik bulunur. Günümüzde kadınlar kadar erkeklerde vücutlarında çıkan tüylenmelerden rahatsız olurlar. Daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için acısız yöntemler tercih edilebilir. Erkeklerde kıllar, kadınlara göre daha kalın ve daha sık çıkar. Erkeklerde, istenmeyen tüylerden kurtulmak için şeker ve pekmez karışımı uygulanabilir.

Şeker ve pekmez karışımı için malzemeler

 • 1 su bardağı şeker
 • Yarım limon suyu
 • Pekmez

Şeker ve pekmez karıştırılarak ortalama 2-3 dakika ısıtılır. Şeker tamamen eridikten sonra içerisine yarım limon suyu ilave edilerek iyice karıştırılır. Daha sonra bu karışım, bacak ve kollara sürülür. Daha sonra 15 dakika bekletilerek çekilir.

Kolonyayla Tüylerden Kurtulma

Kolonya ile tüylerden kurtulma tercih edilen doğal ve bitkisel yöntemlerden birisidir. Oldukça basit ve kolay bir yöntem olan kolonya ile tüylerden kurtulma tüylerde büyük oranda azalma ve seyrelme sağlar. Kolonya ile tüylerden kurtulma yöntemi şöyledir:

Malzemeler

 • 1 adet kolonya
 • Pamuk

Yapılışı

Tüylenmenin bulunduğu bölgelere kolonyayı bir pamuk yardımı ile sürün. Daha sonra tüylenmeler de oldukça etkili bir ürün olan ponza taşıyla, bölgeye masaj yapın. Bu işlemi, ortalama 4-5 dakika uygulayın.

Acısız İstenmeyen Tüylerden Kurtulma

Acısız istenmeyen tüylerden kurtulma için doğal ve bitkisel ürünler tercih edilmelidir. Epilasyon yöntemi, hem pahalı hem de ağrılı bir işlemdir. Bunun yanı sıra ağda da acılı bir yöntemdir. Evde istenmeyen tüylerden kurtulmak için bitkisel ve doğal ürünler pratik bir şekilde uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilebilir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.