Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar

10.04.2023
6.240
Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar

Japon yapıştırıcısı son derece hızlı kuruyan ve her türlü yüzeyde etkisini çabuk gösteren oldukça güçlü bir yapıştırıcıdır. Elden çıkarmak için belli yöntemler uygulanması gerekir.

Malzemeler

  • Aseton
  • Pamuk
  • Oje
  • Sabunlu su

Japon Yapıştırıcısı Kullanımı

Evlerimizde sık kullandığımız bir yapıştırıcı türüdür Japon yapıştırıcı. Güçlü tutuculuğu ve hızlı kuruması işimizi kolaylaştırdığı için birçok kişi Japon yapıştırıcı kullanmayı tercih edebilir. Fakat her güzel şeyde bir kusur olduğu gibi Japon yapıştırıcının da ellerimize ve ya bir yerlere bulaşması çok sorun olabilir. Japon yapıştırıcısı kullanırken en çok dikkat edilmesi gereken yapıştırıcılardandır. Elimize, yüzümüze ve ya giysilerimize bulaştığında temizlemesi zor hatta bazı durumlarda olanaksız olabiliyor. Çok sevdiğimiz bir eşyamız ise yapıştıracağımız mümkün olduğunca dikkatli davranmalıyız çünkü etrafa bulaştığında kuruduktan sonra beyaz bir leke bırakabiliyor. Bu kalan beyaz leke özellikle koyu bir obje veya eşyada olursa göz zevkini bozan çirkin bir görüntü oluşmasına neden olabiliyor. Penye veya kumaş giysiler ya da eşyaların yapışmasın da sorun olabilen Japon yapıştırıcı diğer tüm materyallerin yapışmasın da sorun çıkarmadan etkili olabilen bir yapıştırıcı türüdür. Cilde temas ettiğinde içerisindeki kimyasallar nedeni ile yanık izi gibi bir iz bırakabilen Japon yapıştırıcısı özellikle  ellerimizden temizlerken ellerimize zarar verebiliyor.

Ele Bulaşan Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcının ne kadar güçlü bir yapıştırma özelliği olduğunu hepimiz biliriz. Ellerimize bulaşan Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar? Sorusunu herkes bir kere düşünmüştür. Bir objeyi veya bir eşyamızı yapıştırırken bir de bakarız parmaklarımız da birbirine yapışmıştır. Ya da elimize bulaşan Japon yapıştırıcıyı fark etmeyiz ve elimizi giysilerimize süreriz o zaman da parmaklarımızı elbiseden çıkarmak için uğraşırız. Ellerinize Japon yapıştırıcı bulaştığında paniklemenize gerek yok! Şimdi size nasıl çıkaracağınızı anlatıyoruz. Parmaklarınıza dökülen Japon yapıştırıcısını en kolay şekilde çıkarma yöntemlerini yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Elinize Japon yapıştırıcı bulaştığında oje çıkarmakta kullanılan aseton ve pamuktan yardım alabilirsiniz. Pamuk özellikle disk pamuklardan olursa kullanmanız daha kolay olacaktır.

Asetonu pamuğun üzerine pamuğu ıslatacak kadar dökün ve Japon yapıştırıcısının elinize bulaşan kısmını ovalayın. Japon yapıştırıcısı aseton ile çözünebilen maddelerden olduğu için kolayca eriyecek ve elinizden temizlenecektir. Eğer Japon yapıştırıcı elinizin üzerine fazla döküldü ise bir katman oluşturacaktır ve bunu soymaya çalıştığınızda deriniz tahriş olup zarar görecektir. Kendiniz hiçbir şey kullanmadan soymaya çalışmayın! Elinizin yapışkan dökülen kısmına üç beş damla Japon yapıştırıcı dökün bir iki saniye bekleyin ve soymaya başlayın yavaş ve dikkatli hareketlerle soyma işlemini elinize zarar vermeden yapabilirsiniz.

Vücudunuzun Hassas Bölgelerine Dökülen Japon Yapıştırıcıyı Nasıl Temizlersiniz?

Japon yapıştırıcı kullanırken bir anlık dikkatsizlik ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Gözlerinize, dudak ve ya yüz çevrenize dökülen Japon yapıştırıcısı cildinizin o bölümleri daha hassas olduğu için daha çok tahriş edecektir. Paniklemeden önce ne yapmanız gerektiğini bilmeniz ve olabilecek en hızlı şekilde yapmanız gerekiyor. Öncelikle Japon yapıştırıcının döküldüğü bölgeye aseton ile müdahale edemiyorsanız hemen ılık ve sabunlu bir su ile müdahale etmelisiniz. Ilık sabunlu suyun içerisine yapıştırıcı dökülmüş yeri daldırın ve birkaç dakika bekleyin suyun ve sabunun etkisi ile Japon yapıştırıcı yumuşayarak hafifte olsa çözünecektir ve siz hemen dikkatli bir şekilde yumuşamış olan yapıştırıcıyı cildiniz zerinden cilde zarar vermeden kaldırın.

Eğer dudaklarınıza Japon yapıştırıcı sıçramış veya dökülmüş ise dudaklarınızı birbirine değdirmemeye dikkat ederek ağzınızdaki tükürüğün yardımı ile yapışkanlı bölgeyi ıslatın ve kurumasına izin vermeyin daha sonra yapıştırıcı yüzeye tam olarak tutunamadığı için çıkması daha kolay olacaktır. Eğer dudaklarınız birbirine yapışmış ise içeriğinden emin olduğunuz bir sabunu biraz su ile ıslatın ve dudaklarınızın yapışan bölgesinde gezdirin. Bu yapışkanın yüzeyden daha az zarar vererek çıkmasına yardımcı olacaktır. Diliniz ile yumuşamış ve yüzeyde tutunması zorlaşmış olan yapışkanı yavaşça dışa doğru itin bu uyguladığınız basınç yapışan dudaklarınızdan Japon yapıştırıcısının daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. Cildinizin hassas bölgelerine zarar vermeden Japon yapıştırıcıdan kurtulmanın birçok yönteminden bahsettik yazımızda. Siz de Japon yapıştırıcı cildinizin bir yerine bulaştığında canınız yanmadan cildinize zarar vermeden kolayca çıkarabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.