Giysilerden ve Diğer Kumaşlardan Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkarılır

01.10.2022
6.721
Giysilerden ve Diğer Kumaşlardan Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkarılır

En çok kullanılan yapıştırıcılardan bir tanesi  japon yapıştırıcısıdır. Japon yapıştırıcısı oldukça etkili bir yapıştırıcıdır. Japon yapıştırıcısının tercih edilmasinin en büyük özelliği ise oldukça kuvvetli olmasıdır.Etkili olduğundan dolayı yanlışlıkla dökülen bir yer olduğu zaman çıkarmak oldukça zordur. Sıkça sorulan sorulardan olan; Japon yapıştırıcısı kumaştan nasıl çıkar? Donmuş japon yapıştırıcısı nasıl çıkar? Kumaştan hızlı yapıştırıcı nasıl çıkar? Kurumuş japon yapıştırıcısı nasıl çıkar?gibi soruların cevabı yazımızda. Japon yapıştırıcısının oluşturduğu lekelerinin kıyafetten çıkarılmasına ilişkin ipuçlarını ve onlardan kolaylıkla nasıl kurtulmayı başaracağınızı öğrenebilirsiniz.

Japon Yapıştırıcısı  Kumaştan Nasıl Çıkartılır?

Japon Yapıştırıcısı giysilerden çıkarılması, ürünün su bazlı olmadığından biraz farklıdır. Bu, sızıntıyı suyla yıkamanın onu kesmeyeceği anlamına gelir. Bunun yerine, biraz daha güçlü bir şeye ihtiyacınız olacak – ancak narin kumaşlarla daha fazla özen göstermeyi ihmal etmeyin.

Çıkarma çalışması esnasında giysinizin üzerindeki bakım etiketini kontrol etmeyi unutmayın – eğer giysinizde yer alan Japon Yapıştırıcısı bizzat sizin tarafınızdan mı çıkartılacak bu konuda kendinizden emin değilseniz öncelikle mutlaka profesyonel bir kuru temizleyiciye danışın.

Kumaş üzerine japon yapıştırıcısı, zor bir üründür. Tıraş bıçağı veya tırnaklarınız sadece bir miktar kumaş yüzeyinin üstündeki japon yapıştırıcı parçalarını giderir. Bundan sonra kumaş sert ve renksiz olacak. Bazı kumaşlar bir aseton parmağı oje çıkarıcı uygulamak için uygundur, ancak birçoğu değildir.

Kumaşın türü başarı oranını etkileyeceğinden özenle test yapın. Eğer bu hassas bir ipek ise muhtemelen müdahale etmekten vazgeçmek istersiniz. Sorunlu kumaş eski bir çift kot olsa da, onları çamaşır makinesine atın. Yaklaşık 10 veya 20 yıkamadan sonra, nokta çok daha yumuşak olacak, ancak asla tam olarak çıkarmak mümkün olmayacaktır.

Uygulanabilecek Çeşitli Yöntemler

Kuru ve Ovma

Bir kez daha dökülen yapıştırıcıyı çıkarmaya çalışmadan önce yapıştırıcının kurumasına izin vermek istersiniz. İlk denemeniz gereken yüzeysel olarak silme ve ovma işlemleridir. Her ne kadar başarı şansı zayıf da olsa ilk etapta diğer işlemleri uygulamadan önce denenmesinde fayda vardır. Eğer bu adımda başarılı sonuç alamazsanız bu durumda diğer adımı uygulamaya geçebilirsiniz.

Aseton kullanın

Aseton – bazı tırnak cilası sökücülerinde bulunur – japon yapıştırıcısını çözebilecek tek ve yegane kimyasal maddedir. Kumaşlar üzerinde etkilidir ve yanlışlıkla parmaklarınızı birbirine yapıştırdığınızda kullanışlı bir ipucu olan yapıştırıcıyı ciltten başarıyla çıkarmak için çok kez kullanılmıştır. Bir pamuk yününe oje uygulayın ve lekenizi hafifçe silin. Aseton, bir seferinde tutkalın sadece bir katmanını çıkaracağı için bu hızlı bir işlem değildir, bu nedenle tekrar ederek katman katman silmeye devam etmeniz gerekecek. Asetonun dezavantajı, özellikle nazik olmadığından bazı zarif kumaşların renksizleşebileceği gibi bir risk taşımasıdır. Önce bir iç derzde test edin. Aseton kumaşı etkiliyorsa, kuru temizlemeyi düşünmek daha mantıklı olabilir.

 Normal Yıkama

Herhangi bir lekenin giderilmesinin son aşaması, çamaşır makinesinde kaliteli bir çamaşır deterjanı ile (veya sadece kuru temizleme amaçlı kumaşlar için kuru temizleme) bir kez yıkanmasıdır. Bu, kalan kalıntıların temizlenmesini sağlayacak ve size taze ve temiz giyecekler sunacaktır. Kurumadan önce lekenin çıkarılmış olup olmadığını kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir. Eğer halen yapıştırıcı izi kalırsa, çamaşır makinesine tekrar takın.

Doğru yöntemle japon yapıştırıcılarının giysilerden çıkarması artık bir çile olmaktan çıkmış ve inanılmaz derecede basit bir hal almaya başlamıştır. Bir dahaki sefer çocuklar japon yapıştırıcısına batmış giysilerle eve gelince, bu ipuçlarını bir kez baştan sona deneyin.

Kumaştan Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısı çok güçlü ve etkili olmasıyla bilinen bir yapıştırıcıdır. Japon yapıştırıcısı kullanılan yere göre kumaşlara da bulaşabiliyor. Kumaşlara bulaşan japon yapıştırıcısının nasıl çıkarılacağı merak edilen bir konudur. Japon yapıştırıcısını kumaşlardan çıkarmak için uygulanacak bir çok yöntem bulunmaktadır. Sizlere en yaygın ve doğal olan yöntemlerden bahsedeceğiz.

Kumaştan japon yapıştırıcısını çıkaracak yöntemler:

  • Japon yapıştırıcısı dökülen bölgeye aseton dökün
  • Temiz bir bez yardımıyla ovalayın
  • aseton japon yapıştırıcısının yapışkanlık etkisini alacaktır.

Donmuş Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısı oldukça etkili bir yapıştırıcı olduğu gibi hızlı bir kuruma özelliğine sahiptir. Özellikle damladığı her yerde saniyeler içerisinde kuruma özelliği vardır. Peki donmuş japon yapıştırıcı nasıl çıkar? Japon yapiştırıcısı elden nasıl çıkar? işte merak edilen sorunun cevabı tüm yanıtlarıyla yazımızda.

Donmuş japon yapıştırıcısını bulunduğu yerden çıkarmak oldukça zor olacaktır. Japon yapıştırıcısının en savunmasız olduğu madde asetondur. Aseton tırnaklardaki ojeyi çıkarmak için ne kadar temel solvent görevi görsede donmuş japon yapıştırıcısını bulunduğu yerden çıkarmada oldukça etkilidir. Böylelikle elinize bulaşan japon yapıştırıcısını anında çıkarmada size yardımcı olacaktır.

Elinize damlattığınız bir iki damla aseton ile parmaklarınızda oluşan japon yapıştırıcısının sökülerek özelliğini kaybetmiş olduğunu göreceksiniz. Böylelikle donmuş japon yapıştırıcısı lekelerinden kurtulabilirsiniz.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.