Japon Yapıştırıcısı Lekelerini Çıkarma Yöntemleri

14.04.2023
7.528
Japon Yapıştırıcısı Lekelerini Çıkarma Yöntemleri

Japon yapıştırıcı lekesini çıkarmak istiyorsanız birçok malzemeden yardım alarak kısa süre içerisinde çıkarabilirsiniz. Leke kalmasını istemiyorsanız fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Malzemeler

  • Pamuk
  • Aseton
  • Sentetik tiner
  • Fırça

 

Japon Yapıştırıcı Lekesi

Japon yapıştırıcı oldukça güçlü ve birçok materyali birbirine tutturmakta işe yarayan bir yapıştırıcı türüdür. Ev ve ya iş yerinde kullanımı yaygın olan bu yapıştırıcı türü istemediğimiz bir yerlere bulaştığında oldukça can sıkıcı olabilir. Kurumuş Japon yapıştırıcı lekesi yeni dökülmüş halinden daha da zor temizlenir ve bizin daha fazla canımızı sıkar. Hangi yüzeyden nasıl temizlememiz gerektiğini bilmezsek döküldüğü yüzey işlevsiz hale gelir. Eğer bir eşyamıza dökülmüşse kullanamayacağımız için atmak zorunda kalırız. Aynı durum giysiler için de geçerlidir. Oldukça sıvı bir yapısı olan Japon yapıştırıcısını etrafa sıçratmadan uygulamak biraz zor olabilir. Sevdiğimiz bir eşyamıza dökülen yapıştırıcı yüzünden eşyamızdan vazgeçmek zorunda kalabiliriz. Bir şeyleri yapıştırarak düzeltelim ve yeniden kullanalım derken başka bir şeylerden vazgeçmek can sıkıcı olabiliyor. Bu yüzden Japon yapıştırıcısı kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Birçok eşyamızdan ve objeden Japon yapıştırıcısı lekesini çıkarma yöntemleri için yazımızın devamını okumanız gerekir.

Mobilyadan Japon Yapıştırıcısı Lekesini Çıkarma

Eğer Japon yapıştırıcısı ile bir şeyler yapıştıracağınızda bunu mobilyalarınızın üzerinde ve ya yakınında yapıyorsanız dökülmemesi ve ya sıçramaması zor bir ihtimaldir. Öncelikle Japon yapıştırıcısı kullanırken değerli eşyalarımızın yanında kullanmamalıyız. Mobilya üzerine Japon yapıştırıcısı dökülmüş ise mobilyanın rengine ve kaplamasına göre birkaç yöntem sunabiliriz. Beyaz ve lake bir mobilya üzerine Japon yapıştırıcısı dökülmüşse bir pamuğa bir iki damla aseton damlatıp çok yavaş hareketlerle yüzeye zarar vermeden sürekli kontrol ederek temizleyebiliriz. Lake kaygan bir yüzey olduğundan Japon yapıştırıcı kolayca temizlenecektir. Japon yapıştırıcısı dökülen yüzey normal koyu renk mat bir mobilya ise yapıştırıcının olduğu kısma kaynara yakın su damlatarak yapıştırıcının tutunduğu yüzeyden ayrılmasını sağlayabiliriz. Daha sonra ucu sert bir cisim ile çok dikkatlice mobilyaya zarar vermeden yapıştırıcıyı yüzeyden temizleyebiliriz.

Aynı işlemleri masaya dökülen Japon yapıştırıcı içinde uyguladığınızda sonuç lekeden kurtulmanız olacaktır. Kuru biz bez üzerine sentetik tinerden birkaç damla dökerek masanın yapıştırıcı dökülmüş yüzeyini hafif ovarak temizleyin tiner masanızın boyasına zarar verebileceğinden çok dikkat ederek uygulayın. Eğer cesaret edemezseniz önce masanın alt kısmında küçük bir yerde deneyerek boyanın çıkıp çıkmadığını kontrol edebilirsiniz. Böylece daha güvenli yapış olursunuz leke çıkarma işlemini.

Masadan çıkarmak istediğiniz Japon yapıştırıcı lekesi için ayrıca sentetik tiner de kullanabilirsiniz. 

Koltuğa dökülmüş Japon yapıştırıcısı nasıl temizlenir?

Koltuğunuza Japon yapıştırıcısı dökülmüş ise panik yapmadan önce ne yapmanız gerektiğini bilmeniz ve ya araştırmanız gerekir. Yanlış yaptığınız bir şey koltuğunuza daha da zarar vermenize sebep olacaktır. Öncelikle koltuğunuza dökülen Japon yapıştırıcıyı aseton ve sert olmayan bir fırça yardımı ile temizleyebileceğinizi bilmeniz gerekir. Yapıştırıcının dökülmüş olduğu yüzeye asetonu damlatın ve bir dış fırçası ya da benzeri bir fırça ile koltuk kumaşınızın kendi yönüne doğru hafif hareketler ile fırçalayın. Burada dikkat etmeniz gereken şey koltuk kumaşınızın yönünün tersine ve ya dairesel hareketler ile fırçalamamak. Koltuğunuzun kumaş dokusuna zarar vermemek için çok dikkatli olmalısınız. Japon yapıştırıcı çıkana kadar hafifi hareketler ile fırçalamaya ve bir iki damla aseton damlatmaya devam ettiğinizde lekeden kurtulmuş olursunuz.

Plastik Yüzeyden Japon Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Plastik ten Japon yapıştırıcı lekesini çıkarmak kısmen daha kolaydır. Plastik çoğu zaman esnek bir materyal olduğu için yapıştırıcıyı üzerinden çıkarmak her hangi bir madde kullanmadan mümkün olabilir. Eğer esnek bir plastikten yapıştırıcıyı çıkarmak istiyorsanız hafif esneterek ve sivri bir materyal kullanarak yapıştırıcıyı plastik yüzeyden çıkarmanız mümkün olacaktır. Esnek olmayan kısmen daha kalın yapılı bir plastik üzerine Japon yapıştırıcısı dökülmüş ise sıcak su yardımı ile kolayca çıkacaktır. Sıcak suyu lekenin üzerine hafifçe döktüğünüzde Japon yapıştırıcısı tutunduğu yüzeyden ayrılacaktır sizde onu tırnağınızla kaldırıp alabilirsiniz.

Deriden Japon Yapıştırıcısı Nasıl Temizlenir?

Suni derilerin boyaları zaman zaman en ufak bir hamlede çıkabiliyorken üzerinde bir kimyasal ile temizlik yapmak çok fazla dikkat gerektirebilir. Deri üzerine dökülen Japon yapıştırıcısı önce tırnak ile fazlalığını kaldırma yöntemi ile temizlenmeye başlanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken şey eğer fazlası gelmiyor ise deriyi yırtma ihtimaliniz olduğunda zorlamamanızdır. Kuru ve küçük bir havluya asetonsuz oje çıkarıcıyı dökün ve deri üzerinde Japon yapıştırıcı dökülen kısma tampon hareketler ile temizleme işlemi yapın lekeden kurtulmuş olacaksınız. Daha sonra içerisinde her ne kadar aseton olmasa da deri yüzeyinde yıpranma olacağında işlem uyguladığınız bölgeye badem yağı, zeytinyağı ve ya vazelin kullanarak silinmesi gerekmektedir. Bu kullanacağınız yağ ve ya vazelin deri yüzeyinin çatlamasına ve yırtılmasına engel olacaktır.

Deri yüzeylerde birçok lekeyi temizlemek diğer yüzeylere göre çok daha zor olabilir. Deri oldukça hassas bir kumaş türü olduğu için gerek boyasının çıkması gerekse yıpranma olasılığı göz önünde bulundurularak temizlik işlemi dikkatli yapılmalıdır.

Laminant Parkeye Dökülen Japon Yapıştırıcı Nasıl Temizlenir?

Laminant parkeler evin görünümünü değiştiren en büyük parçalardır. Kullanımı ve görünümü açısından hemen herkesin evlerinde tercih edilen bir zemin kaplaması türü olan laminant parkeler büyük bir alan kapladıkları ve zeminde oldukları için çoğu zaman kazalara uğrayabiliyorlar. Japon yapıştırıcı dökülmesi de bu tür kazalardan sadece birisi ama en çok can sıkıcı olanıdır. Japon yapıştırıcı oldukça güçlü olduğundan döküldüğü yüzeyden temizlemesi de zordur. Genelde en korkulan leke türlerinden olan Japon yapıştırıcılar laminant parkelere de döküldüğünde kötü bir görünüm bıraktıklarından dolayı can sıkıcı olurlar. Japon yapıştırıcısı laminant parkenizin üzerine dökülmüşse bir bıçak veya makas gibi sert bir materyal kullanarak fazlasını temizlemek ile işe başlamalısınız. Daha sonra sentetik tiner ve ya aseton kullanarak bir pamuk yardımı ile laminant parkenizden Japon yapıştırıcıyı kolayca temizleyebilirsiniz.

Tırnaktan Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkarılır?

Eğer Japon yapıştırıcı başka bir yerinize değil de tırnağınıza dökülmüş ise kısmen şanslısınız demektir. Tırnaktan Japon yapıştırıcı temizlemek en kolay yöntemdir. Aseton yardımı ile tırnağınıza dökülen Japon yapıştırıcıdan kolayca kurtulabilirsiniz. Bir disk pamuğa asetonu dökün ve tıpkı oje temizlerken yaptığınız gibi asetonlu pamuk ile Japon yapıştırıcıyı tırnağınızdan temizleyin.

Camdan Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar?

Cam yüzeyler kaygan bir yapıya sahip olduklarından leke tutmaları zordur. Japon yapıştırıcı dökülmüş bir cam yüzeyi nasıl temizleyeceğinizi bilmezseniz cam yüzeye zarar verebilirsiniz. Sert bir cisim kullanarak cam yüzeyden Japon yapıştırıcı çıkarmaya çalıştığınızda camınız çizilecek ve kötü bir görünüm kazanacaktır. Cam yüzeye Japon yapıştırıcı döküldüğünde yapmanız gereken şey ilk önce kaynamış suyu cam yüzeye yavaşça dökmek zaten zor tutunan Japon yapıştırıcı sıcak suyun etkisi ile hemen çözülecektir. Bir başka yöntem ise bir pamuğa dökülmüş aseton lekeli bölgeyi bununla ovduğunuzda lekeden kurtulmuş olacaksınız. Camdan Japon yapıştırıcı temizlemek bu kadar kolaydır cam yüzeyinize zarar vermeden ve çizmeden Japon yapıştırıcıdan kurtulur ve en iyi sonucu alırsınız.

 

 

YORUMLAR

  1. Mustafa dedi ki:

    Teşekkür ederiz…aseton gerçekten japon yapıştırıcıyı çıkardı….sıcak su da etkili….fakat aseton sonuç alıcı….

  2. durmus dedi ki:

    oto boyasından japon yapısıtırıcısı nasıl cıkarılır