Halıdaki Kahve Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

11.07.2017
6.018
Halıdaki Kahve Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Halılarımız her gün çeşitli lekelere maruz kalır. Ancak bu lekelerden arasında en sık karşılaştıklarımız kahve lekeleridir. Peki halıdaki kahve lekesi nasıl çıkar? İşte püf noktaları ve kullanılacak malzemeler…

Halıdaki Kahve Lekesi

 

Halılarımıza gözümüz gibi baksak da çoğu zaman talihsiz kazalardan ve sonucunda oluşan inatçı lekelerden koruyamayız. Bu durumda bu lekeleri nasıl çıkaracağımızı kara kara düşünmeye başlarız. Bu lekelerden en can sıkıcı olanlarından biri de kahve lekeleridir. Halıya dökülmüş olan Türk kahvesi lekesi için uygulayabileceğiniz bir çok yöntem mevcuttur. Ancak bunlardan en kesin sonuç verenlerini sizin için derledik. Bu yöntemlerle kahve lekesi büyük bir dert olmaktan çıkacak ve halılarınız ilk günkü temizliğine kavuşacaktır. Peki kahve lekesi halıdan nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

Kahve içerisinde yoğun pigmentler taşıyan bir maddedir. Kahve çekirdekleri bazı bölgelerde kök boya olarak da kullanılır. Bu sebeple bu lekeleri çıkarmak biraz zor olabilir. Özellikle bu tip derin gözenekli yüzeyler söz konusuysa. Bu tip yüzeylerden lekeleri çıkarmak için bol su ile ön yıkama işlemi yapmanızda fayda vardır.

Halınıza dökülen bu madde kurumuşsa öncelikle su ile yumuşatmanız gerekmektedir. Kurumuş olan Türk kahvesi için vakumlama yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu sayede lekeyi oluşturan maddenin çoğu gider. Yün halılardan bu lekeleri çıkarmak için daha güçlü solüsyonlar gerekecektir. Bu lekelerden kurtulmak için olabildiğince hızlı davranmanız etkili olacaktır.

Taze Lekeleri Çıkarma

Leke henüz taze iken müdahale etme şansınız varsa kendinizi şanslı saymalısınız. Çünkü tazeyken henüz derinlere işlemez ve daha kolay bir şekilde lekeleri çıkarabilirsiniz. Bu lekeleri çıkarmak için asidik çözeltiler işinize yarayacaktır. Bu çözeltilerden doğru şekilde yararlanırsanız bu lekelerin o kadar da zor lekeler olmadığını göreceksiniz.

Bu lekelere zamanında müdahale etmek hayat kurtarıcı olacaktır. Sıcakken döküldüyse hızlıca yüzeye nüfuz edecek ve içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Bu durumda endişelenmeyin ve hızlıca müdahale edin.

Bu lekeleri çıkarmanın çeşitli yolları olsa da en etkili yöntem asidik çözeltilerden yararlanmaktır. Asidik çözeltiler bu tip gözenekli yüzeylerden bir çok lekeyi çıkarmaya kafidir. Ancak bu çözeltilerin bir çoğu renk ağartıcı yan etki gösterebilir. Bu sebeple uygulamadan önce su ile seyreltmenizde fayda vardır. Öncelikle mümkün olduğunca lekenin fazlasını almak için beyaz bir bez ile tampon hareketlerde bulunun. Ardından lekenin üzerine biraz soğuk su dökün ve tampon hareketlerle temizlemeye devam edin. Ardından sıvı bulaşık deterjanı ve su ile hazırladığınız bir karışım ile ön temizlik işlemini yapın. Kalan izler için biraz limon suyuna ihtiyacınız olacak. Limon suyunu leke üzerine doğrudan uygulayabilirsiniz. Ardından durulama işlemiyle temizliği sonlandırın.

Kurumuş Lekeleri Çıkarma

Müdahale etmek için biraz geç mi kaldınız? Endişelenmeyin ve hemen işe koyulun. Kurumuş olan bu lekeleri yüzeyden uzaklaştırmak için biraz fazla efor sarf etmeniz gerekebilir. Ancak her şey için henüz çok geç değil. Hala yapabileceğiniz bir şeyler mevcut. Aslında uygulayacağınız yöntemler taze lekeler için uyguladıklarınıza benzer ancak burada daha güçlü solüsyonlardan yararlanmanız gerekecektir.

Kurumuş lekelerin fazlasını almak için yüzeye zarar vermeyecek keskinlikte bir metal bıçak kullanabilir veya vakumlama işlemini uygulayabilirsiniz. En etkili ve zarar vermeyecek yöntem vakumlama tekniğidir. Bu işlem için elektrikli süpürgeden yararlanabilirsiniz.

 

Öncelikle su ile lekenin kurumuş yerlerinin yeniden ıslanmasını sağlamalısınız. Bu lekenin fazlasını yüzeyden uzaklaştırmak için işinize yarayacaktır. Bu sayede geriye sadece izler kalacaktır ve bunlarla baş etmek daha kolaydır. Ardından kalan izler için biraz bulaşık deterjanı ve su ile hazırlayacağınız solüsyonu halınıza uygulamalısınız. Bu izlerin büyük kısmını yok edecektir. Bu işlem bittikten sonra eğer yün bir halı olmadığından eminseniz bir çorba kaşığı amonyak ile bir bardak suyu karıştırın. Ancak bu karışıma kesinlikle çamaşır suyu eklemeyin. Zehirli gaz oluşumuna sebep olursunuz. Ardından hazırladığınız karışımı lekeler üzerine uygulayın ve durulayın. Lekelerden tamamen kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Leke Yeniden Ortaya Çıkarsa…

Halınızı tamamen temizlediniz ve kurumaya bıraktınız. Ardından geçen sürede lekelerin yeniden belirdiğine mi tanık oluyorsunuz? Bu durumda kahve tahmin ettiğinizden daha derinlere işlemiş olduğunu anlarız. Bu durumda yeniden kolları sıvama vakti gelmiş demektir. Bu durumda kahvede bulunan proteini parçalamanız gerekmektedir. Bunun için kapsamlı bir markete gidin ve iyi bir enzimatik satın alın. Enzimatik proteinleri parçalayarak leke oluşumunu tamamen yok eder. Ardından durulama ve kurutma işlemine geçebilirsiniz. Ancak bu yöntem de yetersiz kaldıysa et tenderizeri kullanabilirsiniz. Bu madde etin içindeki proteinleri parçalayıp pişirme öncesi eti yumuşatmada kullanılır. Ancak protein tabanlı lekeler için de oldukça etkili bir yöntemdir. Toz halinde uygulayabilir ve ardından yıkayabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.