Kan Lekesi Nasıl Çıkar? Kan Lekesini Ne Çıkarır?

14.10.2019
6.381
Kan Lekesi Nasıl Çıkar? Kan Lekesini Ne Çıkarır?

Her an karşımıza çıkabilen, kan lekeleri çoğu zaman eşinizin tıraşı olduğu esnada gömleğine ya da tişörtüne damlayabilmektedir.

Adet dönemlerinde kıyafetlerinize ya da iç çamaşırına bulaşan kan lekeleri de sinir bozucu olabilmektedir ya da çocuğunuzun sokakta oynarken düşüp, dizini yaralarken kıyafetlerini de kana bulayabilir. Pek çok sebepten dolayı oluşan kan lekelerini çıkarmak bir hayli zamanınızı ve gücünüzü alabilir.

Bu yazımızda sizler için kan lekesi nasıl çıkar, hangi yöntemler uygulanır bunlardan bahsettik. Şimdi hep beraber bu yöntemleri inceleyelim.

Kan lekesi, temizlenmesi zor olan lekelerden bir tanesidir. Kan lekesini temizleme işlemi esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey, kumaşı sıcak suya koymamanız ve temizleme sırasında sıcak su kullanmaktan kaçınmanız olacaktır. Sıcak su lekenin kumaşa tamamen nüfus etmesine sebep olarak inatçı ve çıkması imkansız lekeler oluşturmaya sebep olabilir.

Bu duruma dikkat ettikten sonra kan lekesinin yeni mi yoksa eski bir leke mi olduğuna bakmalısınız. Şayet eğer oluşan bu kan lekesi eğer yeni bir lekeyse işiniz çok daha kolay olacaktır.

Kan Lekesini Ne Çıkarır? Kan Lekesini Çıkarma

En zor çıkan lekelerden biri olan kan lekesini ne çıkarır sorusuna cevap vermek istiyorum. Kan lekesini çıkarma için etkili yöntemler yazımızda.

  • Yeni Kan Lekesi

Kan lekesi eğer yeni oluşmuş bir leke ise soğuk ya da ılık bir suyun altında birkaç dakika bekleterek yıkamanız yeterli olacaktır.Bu şekilde uygulama yaptığınız da kan lekesi çamaşırınızdan oldukça kolay bir şekilde çıkacaktır.

Eğer soğuk suya rağmen kan lekesi hala çözülmediyse üzerine biraz sabun dökerek bir fırça ile hafif hafif çitileyerek kan lekesini çıkartabilirsiniz.

  • Eski Kan Lekesi

Eğer oluşan kan lekesi uzun bir süre önce olduysa yani eskiyse bu lekeyi çıkartmak için pratik bir takım yöntemlerden bazıları aşağıdaki gibidir;

Kan Lekesini Çıkarmanın Yolları

  • DİŞ MACUNU YÖNTEMİ İLE KAN LEKESİ ÇIKARMA

Kan lekesinden kurtulmak için, kurumuş olan kan lekesinin üzerine, diş macununu sıkarak, eski bir diş fırçası yardımıyla iyice ovalayın. Ovaladıktan sonra, bir miktar kurumaya bırakın. Macun kumaş üzerinde tam olarak kuruduktan sonra diş fırçası yardımıyla lekeyi tekrar ovalayın.

Bu işlemlerin ardından durulama işlemine geçebilirsiniz. Sıcak su yerine ılık ya da soğuk su tercih etmeniz işlemin daha başarılı gerçekleşmesi için önemlidir.

  • OKSİJENLİ SU YÖNTEMİ İLE KAN LEKESİ ÇIKARMA

Bahsetmiş olduğumuz bu yöntem genellikle beyaz ve açık renkli çamaşırlar için uygulayacağınız bir yöntemdir. Kan lekesi olan çamaşırları oksijenli suyun içerisinde yaklaşık 5-10 dakika boyunca bekletin ve ardından soğuk ya da ılık suda güzelce elde yıkayın. Sonrasında ise iyice durulayıp makinada yıkama talimatlarına dikkat ederek yıkayabilirsiniz. Oksijenli suyunun, açıcı ve beyazlatma özelliği bulunmuş olduğundan dolayı bu uygulama renkli çamaşırlarınızı ağartabilir. Bu nedenle beyaz çamaşırlarınız da denemeniz önemlidir.

  • ASPİRİN TOZU YÖNTEMİ İLE KAN LEKESİ ÇIKARMA

Bu yöntemi genellikle inatçı ve kurumuş kan lekelerinden kurtulmak için tercih edip kullanabilirsiniz. Birkaç adet, aspirin hapını küçük bir kap içerisinde iyice ezin ve bir miktar suyla iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı kan lekesinin üzerinde bekletin.  Sonrasında ise kumaşın yıkama talimatlarına uyarak yıkama işlemine geçebilirsiniz.

  • TUZ VE KARBONAT YÖNTEMİ İLE KAN LEKESİ ÇIKARMA

Yaklaşık 1 yemek kaşığı tuz ya da 1 yemek kaşığı karbonat ile de kurumuş olan kan lekesini diş fırçası yardımıyla ovalayıp bir süre beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

  • NİŞASTA YÖNTEMİ İLE KAN LEKESİ ÇIKARMA

Bu yöntem ise yalnızca renkli kumaşlarda kullanabileceğiniz bir kan lekesi çıkarma yöntemidir. Kan lekesi olan renkli çamaşırların üzerine lekenin boyutuna göre bir miktar nişasta serpip yaklaşık 1b0 dakika kadar bir süre bekletin ve daha sonra da bu kanlı bölgeyi bir diş fırçası yardımıyla ovalayarak temizleyin.

Ardından kıyafetin içerisinde yer alan yıkama talimatlarını dikkate alarak, çamaşır makinesinde tak başına olacak şekilde yıkayın. Yıkama işlemi bittikten sonra, kurutmak için kurutma makinesini tercih etmekten kaçının. Aksi halde yüksek ısı nedeniyle, kumaş üzerinden çıkmayan kan lekesi kumaşa nüfus ederek, çıkarılması imkansız bir leke haline gelebilir.

Bu nedenle lekeli kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra, çamaşır askılığı kullanmayı tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

kan lekesi nasıl çıkar,kan lekesini ne çıkarır

 

Kan Lekesi Nasıl Çıkar Yataktan

Kan lekesini yataktan çıkarma oldukça zor olmasına rağmen kan lekesine hemen müdahale etmek oldukça önemlidir. Yapılan hatalardan biri ise kan lekesini sıcak su ile silmektedir. Kan lekesinin kolay çıkması için soğuk su ile silmek ve ıslak etkili yöntemdir.

Musluk suyunun altında belli bir süre beklettikten sonra ılık bir koca suyun içerine koyarak bekletmelisiniz. Lekenin üzerine deterjan ve sabun ile sildiğiniz de eğer kan lekesi yeni ise sonucu hemen göreceksiniz.

Leke halen çıkmadı ise normal yıkama ayarında yıkamanız gereklidir. Kan lekesi ısıya maruz kalırsa yerleşmesi daha kolay olur.

Kan Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Halının üzerindeki kan lekesini çıkarmak için ilk yapmanız gereken havlu yada kağıt havlu ile tampon yapmaktır. Detarjan ve su karşımı ile halıda bulunan kan lekesinin üzerine baskı yapmadan ovalamanız gereklidir.

NOT: Çıkarılması zor olan her türlü lekeler için kuru temizleme şirketlerinden profesyonel destek alarak, oldukça kolay bir şekilde sevdiğiniz kıyafetlere kavuşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.