Kansızlık Belirtileri Nelerdir? Kansızlık Nasıl Geçer?

03.06.2022
2.042
Kansızlık Belirtileri Nelerdir? Kansızlık Nasıl Geçer?

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık belirtileri nelerdir? Anemi olarak da bilinen kansızlık, organ ve dokulara yeterli miktarda oksijenin taşınması için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresinin eksik kalması zaman ortaya çıkmaktadır. Dolaşım sistemi içerisinde yer alan kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma olması durumunda kansızlık ortaya çıkmaktadır.

Kansızlık belirtileri kansızlığın tipine göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda mide ülser, adet ve kanser gibi sağlık sorunlarına göre de değişkenlik göstermektedir. Kansızlık belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Kolaylıkla yorulma ve enerji kaybının yaşanması
 • Nefes darlığı, baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı ve düzensiz kalp atışı
 • Bacaklarda kramp
 • Ciltte solukluk ve uykusuzluk gibi belirtiler kansızlığın göstergesi olabilir.

Kansızlık Nasıl Geçer?

Kansızlık vücudun yeteri kadar beslenememesi, yeterli vitamin ve mineral almaması durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle sağlıklı beslenmek ve kansızlığa iyi gelen besinlerde bolca tüketmek kansızlık tedavisinde çok büyük rol oynar.

Özellikle kırmızı et, balık ve karaciğer gibi hayvansal besinlerin düzenli tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca Kansızlığa iyi gelen diğer besinlerin neler olduğunu da dair bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Kansızlığa İyi Gelecek Besinler Nelerdir?

Kansızlığa iyi gelen besinleri bol miktarda tüketmeniz kansızlık tedavisinde önemli rol oynar. Kansızlığa iyi gelen besinler aşağıdaki gibidir;

 •  İçerisinde bol miktarda C vitamini olan meyve ve meyve sularını tüketmelisiniz.
 •  Vücudumuzun alyuvar üretebilmesi için folik aside ihtiyaç duyar. İçerisinde folik asit bulunan besinlerde bolca tüketmelisiniz.
 •  Kansızlığa yol açabilen durumların başında B12 vitamin eksikliği gelir. Uzmanlar kansızlık tedavisinde B12 vitamini bakımından zengin besinlerin tüketilmesi öneriliyor.

Kansızlık Neden Olur?

Kansızlık neden olur?  Kansızlık günümüzde birçok kişide görülen ve basit bir hastalık olarak algılanan bir rahatsızlıktır. Kansızlık hem yaygın bir rahatsızlıktır hem de belirli besinlerin tüketilmesi halinde tedavi edilmesi mümkündür. Ancak yine de basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Kansızlık ciddi rahatsızlıklara da neden olabiliyor. Bu nedenle kansızlık tedavisi için mutlaka bir uzmandan yardım alınması ve gerekli tetkiklerin yaptırılması gerekir.

Kansızlığın nedenleri aşağıdaki gibidir;

 •  Sağlıksız ve yanlış beslenme kansızlığa neden olabiliyor. Demir, B12 vitamini ve folik asit bakımından eksik beslenmek kansızlık hastalığını tetikler.
 •  Enfeksiyon ve kanser gibi rahatsızlıklar kansızlığa neden olabilir.
 •  Mide ve bağırsak sorunu yüzünden vücuttan eksilen demirin tekrar kazanılmaması
 •  Kemik iliği, dalak ve karaciğer rahatsızlıkları ve genetik hastalıklar gibi sağlık sorunları kansızlığa neden olmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.