Kararmış Altın, Gümüş Temizliği ve Parlatma Yöntemleri

12.01.2019
6.056
Kararmış Altın, Gümüş Temizliği ve Parlatma Yöntemleri
 1. Kararmış Altın, Gümüş Temizliği ve Parlatma Yöntemleri

Bayanların severek kullanmakta olduğu aksesuarlarından olan altın, gümüş ya da inci gibi takıları bir süre sonra kararacak olması sebebiyle parlatma ve temizleme yöntemleri.

Bulaşık Deterjanı

 • 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanı;
 • Mikro fiber bez;
 • 5 su bardağı su.

Altın ya da gümüş gibi saf malzemelerden üretilmiş takılarınızı sürekli kullanma sonrasında kararma gerçekleşeceği için, bunun temizlenmesi için evinizde güvenilir bir yöntem olarak uygulayabilirsiniz. Takılarınıza zarar vermeden temizleme yöntemi olarak da kabul edebilirsiniz. Bir kabın içerisine önce ılık su koymalısınız. Suyun sıcaklığının her zaman eli yakmayacak ılıklıkta olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. İçerisine 2 yemek kaşığı miktarında bulaşık deterjanı eklemeniz gerekmektedir. Karıştırmalı ve köpürmesi sağlanması ile birlikte bütün takılarınız içerisine konulmalı ve 30 dakika  boyunca bekletmeniz gerekiyor. Birkaç dakikada bir takılarınızı karıştırmanız önerilmektedir. Yün bir bez masa üzerine serilmeli ve bulaşık deterjanı ile hazırladığınız suyun içerisine koyduğunuz takılarınızı serdiğiniz bezin üzerine koyup fazla suyun çıkmasını sağlamanız gerekmektedir.

Zincir gibi takılarınızın su içerisine konulduğunda karıştıracak olduğunuzdan dolaşma ihtimali olacağından dikkatli olunmalıdır.

Beze serdiğiniz ve fazla suyunu aldığı takılarınızı silme işlemi yapmanız gerekmektedir. Mikrofiber bez elinize alarak öncelikle takıları tek tek ve nazik hareketler ile birlikte silmeniz önerilmektedir. Biraz bastırmanız ama silerken yavaş hareketler ile birlikte silmeniz gerekiyor. Bu yöntem hem altınların hem de kararmış gümüşlerin temizliği için etkili bir yöntem olacaktır. Gümüş daha sık kararacak olması nedeniyle her ay gümüşlerinizi bulaşık deterjanı ile birlikte hazırladığınız su ile yıkayıp, sildiğiniz zaman gümüş ve altınlarınızın ilk gün kadar parlak olduğunu fark edeceksiniz.

Tuz ve Alüminyum Folyo

 • 2 yemek kaşığı tuz;
 • Alüminyum folyo;
 • Su;
 • Bez.

Kararmış takılarınızı tekrardan parlaklığına kavuşması için en etkili yöntemlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu yöntem gümüş ya da inci gibi takılar için kullanılacaktır. Saf ve doğal takılar için yapılacak ve sahte olan takıların temizlenmesi ya da parlaklığını kavuşması için kullanılmaması gerekmektedir. Suyun her zaman elinizi yakmayacak kadar ılık olması gerekmektedir. Çok sıcak ya da çok soğuk olması durumunda tuz erimeyecek olduğundan faydalı olmayacaktır. İlk öncelikle ılık suyun içerisine 2 yemek kaşığı miktarında tuz koymalısınız. Kaya tuzu da evinizde varsa daha etkili olacağı gibi sofra tuzu da koyarak gerçekleştirebilirsiniz. Kabın içerisinde ılık suyun içerisine koyduğunuz tuzun erimesi için ilk öncelikle karıştırmalı ve tuzu eriterek çözeltiyi hazırlamanız önerilmektedir. Ardından ise alüminyum folyo üzerinde çok küçük delikler açılmalı ve takılar içerisine konularak kapatılmalıdır. İçerisine su girecek kadar geniş bir alan bırakmanız öneriliyor.

Yarım saat boyunca hazırlamış olduğunuz çözelti içerisinde bekletmeniz gerekiyor. Ardından ise sudan alüminyum folyoya sarmış olduğunuz takılar çıkartılarak açılır. İçerisinde ki su süzülmesi ile birlikte mikro fiber özelliği olan bez ile birlikte kararmış bölgeleri özellikle bastırıp silinmelidir. Birçok takınız bu yöntem ile birlikte eski parlaklığına kavuşacaktır.

 Dişi Macunu

 • 1 yemek kaşığı diş macunu;
 • 1 tatlı kaşığı karbonat;
 • Diş Fırçası;
 • Bez;
 • Su.

Çoğunlukla zincir ya da saat kordonu gibi olan takılarınızın arasında ki karartıyı silmekte zorluk çekiyorsanız bu yöntemi güvenerek sizlerde kullanabilirsiniz. Öncelikle yapacağınız işlemi sizlere açıklamak istiyoruz. Cam bir kase içerisine diş macunu ve karbonat eklenerek karıştırmalısınız. Tam olarak katı bir macun kıvamına geldiği zaman içerisine çok az miktarda su koymalı ve akışkan bir macun kıvamına getirmeniz önerilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirme sonrasında ise yapacağınız ilk işlemin diş fırçasına bir miktar hazırladığınız macundan sürmek ve bezle sildiğiniz zaman takılar ara kısmını parlatamadığınız zaman bezle ulaşamadığınız kısımlara da ulaşabilmek için tercih etmeniz gerekmektedir. Diş fırçası ile birlikte macuna batırmalı ve takılar ara kısmını fırçalamaya başlamalısınız. Birkaç dakika boyunca fırçalama işlemi sonrasında ise 15 dakika boyunca bekletin. Ardından tuzlu su yaparak suyun içerisine koyup 5 dakika daha bekletmeli ve çıkartıp karartıyı kontrol etmelisiniz.

Şayet gitmemesi durumunda biraz daha macun ile fırçaladıktan sonra mikro fiber bez ile birlikte silinmelidir.

Bebek Şampuanı

 • 1 yemek kaşığı bebe şampuanı;
 • Ilık su;
 • Bez.

Değerli taşlarınızı parlatmak ve temizlemek için gerçekleştireceğiniz yöntemdir. Bulaşık deterjanı ile hazırlayacak olduğunuz karışımı değerli taşlar için kullanamazsınız. Çünkü değerli taşların deforme olmasına neden olacaktır. Bu sebeple de bebe şampuanı pH değeri çok düşük olması sebebiyle önerilmektedir. Ilık suya bebek şampuanı konulmalı ve karıştırılmalıdır. Ardından değerli taşlarınızın eklemeli ve karıştırıp yarım saat boyunca bekletmelisiniz. Değerli taşlarınızın en iyi yöntemle temizlemesi bu şekildedir. Temizlemesi için sizlerin mikro fiber bezle silinmeli kurutarak kullanmaya başlayabilirsiniz. En iyi temizleme yöntemlerinden bir tanesi olması sebebiyle güvenerek kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.