Karbonatın Cilde Faydaları Nelerdir?

23.08.2021
4.610
Karbonatın Cilde Faydaları Nelerdir?

Karbonatın cilde faydaları oldukça fazladır. Genellikle evlerde pasta ve yemeklerde kullanılan karbonat, ciltte meydana gelen birçok sorunun giderilmesinde de oldukça etkilidir. İçeriğindeki maddeler ile ciltte meydana gelen sivilce, siyah nokta, leke, kararma gibi birçok deformasyonun giderilmesinde oldukça etkilidir.

Kadın ve erkeklerde; genetik yapı, çevresel etmenler, hormonların değişimi, yaşın ilerlemesi gibi nedenlerden dolayı ciltlerinde bazı sorunlar meydana gelir. Bu tür sorunlarda daha güvenilir ve daha uygun fiyatlı olan doğal ve bitkisel maskeler tercih edilir. Doğru ve güvenilir sitelerden alınan maskeler, kişilerin ciltlerindeki meydana gelen problemlerin giderilmesinde oldukça etkili ve başarılı sonuçların elde edildiği yöntemlerdir. Karbonat da günümüzde çok fazla tercih edilen en popüler ürünlerden birisidir.

Karbonatın Kullanım Alanları

Karbonatın kullanım alanları bilinenin aksine oldukça geniştir. Evlerde temel ihtiyaç olarak kullanılan karbonat, ciltteki sorunların giderilmesinde de tercih edilir. Karbonat; temizlik, cilt, saç, ayak bakımı, sağlık gibi birçok alanda rahatlıkla tercih edilebilir. Karbonat; ciltte sivilce ve akne tedavisinde, cilt lekelerinde ve yara izlerinin giderilmesinde tercih edilir. Bunun yanı sıra karbonat, ayak temizliği içinde kullanılır. Evlerde kadınların, temizlik için en çok tercih ettiği doğal ürünlerden birisi de karbonattır. Bunun yanı sıra karbonat, doğal deodorant olarak da kullanılabilir.

Cilt Beyazlatma İçin Karbonat Maskesi

Cilt beyazlatmak için karbonat maskesi yapımı kolay ve pratik bir işlemdir. Kişilerin ciltlerinde çeşitli nedenlerden dolayı kararmalar meydana gelebilir. Oluşan bu kararmaları yok ekmek ve daha ışıltılı ve beyaz bir görünüme kavuşmak için karbonat maskesi tercih edilebilir.

Cilt beyazlatmak için karbonat maskesi tarifi

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı süt

Yapılışı

Karbonat ve sütü bir kap içerisine alarak güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı cildinizde istediğiniz bölgeye masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 5-10 dakika sonra cildinizi su ile güzelce yıkayın.

karbonatın cilde faydaları

Yağlı Ciltler İçin Karbonat Maskesi

Yağlı ciltler için karbonat maskesi ile ciltte meydana gelen yaralanmalar giderilebilir.

Yağlı ciltler için karbonat maskesi tarifi

 • 2 yemek kaşığı karbonat
 • 2 yemek kaşığı ılık su

Yapılışı

Karbonat ve su, 1 kâse içerisine alarak güzelce karıştırın. Daha sonra cildinizde istediğiniz bölgeye uygulayın. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra cildinize soğuk su ile güzelce yıkayın. Oldukça basit ve pratiktir. Cildinizde parlak ve kötü bir görünüme sebebiyet veren yağlanmalardan kurtulabilirsiniz.

Karbonatın Cilt Lekelerine Faydası

Karbonatın cilt lekelerinin oluşmasını engellemede önemli bir yeri vardır.Cilt beyazlatıcı özelliğinin yanı sıra ciltlerde oluşan lekelerde etkisi  oldukça fazladır.Cildinizdeki istenmeyen lekeler için karbonatı peeling şeklinde uygulayın.Etkisini sizde göreceksiniz.

Siyah Noktalar İçin Karbonat Maskesi

Cildinizde bulunan siyah noktalardan kurtulmak için karbonat maskesi tercih edebilirsiniz.

Siyah noktalar için karbonat maskesi tarifi

 • Yarım çay kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı su

Hazırlanışı

Su ve karbonatı, bir kap içerisine koyup karıştırın. Homojen hale getirdikten sonra siyah noktaların bulunduğu bölgeye, dairesel hareketlerle uygulayın. Yaklaşık 10 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Karbonat Maskesi Ne İşe Yarar?

Karbonat maskesi, cildinizde meydana gelen birçok hasarın giderilmesini sağlar. Evde bulunan malzemelerle kolay bir şekilde hazırlayacağınız karbonat maskesinin olumlu etkilerini kısa süre içerisinde görmek mümkündür. Karbonat maskesinin faydalarından bazıları şunlardır:

 • Cilde peeling etkisi gösterir.
 • Sivilce ve aknelerin kaybolmasını sağlar.
 • Güneş yanığı ve lekelerine iyi gelir.
 • Koltuk altı ve cilt kokularını önler.
 • Cilt beyazlatmaya yardımcı olur.
 • Ciltte meydana gelen lekeleri giderir.

Yoğurt ve Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır?

Yoğurt ve karbonat, ciltte meydana gelen birçok sorunun giderilmesinde kullanılan doğal ürünlerdir. İçerisinde bulunan maddeler, yüzdeki sorunları gidererek kişilerin daha iyi bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca yoğurt ve karbonat, cilde peeling etkisi göstererek cildi ölü derilerinden kurtarır. 20 dakika gibi kısa bir sürede yapılan yoğurt ve karbonat maskesi, ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde oldukça etkilidir. Yoğurt ve karbonat, ayrı ayrı kullanıldığında dahi cilt beyazlatmaya yarayan iki üründür.

Karbonat Cilde Zararlı mıdır?

Cilt bakımı için genellikle zararsız ve güvenilir doğal ve bitkisel maskeler tercih edilir. Evdeki malzemeler ile ciltteki birçok sorunun giderilmesi mümkündür. Tüm ürünlerde olduğu gibi karbonat da yanlış kullanıldığında cilde zarar verebilir. Karbonat kullanımında belirlenen süreler içerisinde uygulanması önemlidir. Ayrıca tarifte verilen miktara göre uygulanması gerekir. Özellikle hassas cilt yapısına sahip kişiler, karbonat kullanımında ciltlerine herhangi bir baskı uygulamamaları önemli bir detaydır.

Karbonatın Cilde Zararları

Karbonatın ciltlere faydası olduğu gibi zararlarıda vardır. Çoğumuz evimizde bir çok maske deniyoruz ama bilmiyoruz ki hangisi doğal hangisi yararlı.Bilinçli uygulanacak bu yöntemler cildinize aşırı zararlar verebilir.

karbonatın içinde barındırdığı granüller aslınca cildimize hiçte faydalı değildir.Karbonat cildin PH değerini bozabilir.Cildimizin pH değeri 4.5 ile 5.7 arasındadır. Ancak bu karbonatta oldukça fazladır.Karbonatı saf bir şekilde cildinize uygularsanız ,cildinizi kuruyup kabuk attığını göreceksiniz.Üstelik cildinizde oldukça fazla nem kaybı olur.

Karbonatın Cilde Zararları;

 • Cildi pul pul döker
 • Cildi tahriş eder
 • Cilt yanıklarına neden olur.
 • Cildin sürekli kaşınmasına neden olur.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.