Kaz Ayağı Nedir, Nasıl Geçer?

14.11.2021
4.099
Kaz Ayağı Nedir, Nasıl Geçer?

Kaz ayağı, göz çevresindeki kırışıklıklara verilen isimdir. Yüzde zaman içerisinde kırışıklar meydana gelmektedir. Göz çevresi de en çok kırışan bölgelerden biridir.

Kaz Ayağının Oluşmasını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Kaz ayağı oluşumu bir kırışıklık türü olduğundan, ilerleyen yaş faktörü, bu konuda önemli bir yere sahiptir. İlerleyen yaş, vücutta değişikliklere yol açmaktadır.

Zaman geçtikçe vücutta vitamin değer kaybı yaşandığından, kişiler bunu fark edemeyebilir. Ama bilinmelidir ki, vücuttaki eksiklikler, cilde yansır ve tamir edilmeyi bekler.

Kaz ayağını tetikleyen bir diğer unsur ise, çok fazla güneşe maruz kalmaktır. Güneşe çok çıkan bireylerde, kaz ayağı oluşumu daha fazladır ve daha erken yaşta ortaya çıkmaktadır.

Bir diğer unsur ise, çok fazla mimik yapmaktır. Çok belirgin mimikler ile konuşma, gülme, ağlama gibi faaliyetler, kaz ayağı oluşumunu etkileyen bir unsurdur.

Kaz ayağına rastlanan kişilerde, sigara ve nargile kullanımın var olduğu görülmektedir. Sigara ve nargile kullanımı vücuda ve cilde fazlası ile zarar vermektedir. Sigara ve bu tarz ürünlerin kullanımı, bireylerin erken yaşlanmasına da sebebiyet vermektedir.

Gözleri ile her zaman uğraşan, onları yoran ve sürekli olarak onları ovan bireyler de kaz ayağı oluşumu görülmektedir.

Bir vücudun uykusuz kalması birçok rahatsızlığın meydana çıkmasını sağlamaktadır. Aşırı derece uykusuzluk çekmek, psikolojik rahatsızlıkların da oluşmasına sebep olmaktadır. Kaz ayaklarının oluşmasına da sebebiyet veren uykusuzluk, bireylerin vücutlarını yorgun düşürmektedir. Uykusuzluk, göz çevresini bitkin bir hale sokmakta ve o bölgede kırışıkların artmasını sağlamaktadır.

Yeteri kadar su tüketiminin olmaması da kaz ayaklarının oluşmasını sağlamaktadır. Yetersiz su tüketimi cildin düşmanıdır. Çünkü, cilt kurur, canlılığını kaybeder ve bir çöl misali çatlar. Sonra da kırışıklıklar meydana gelir.

Elbette ki genetik yapının da çok önemli bir faktör olduğunu belirtmek gerekmektedir. Genetik yapı sebebiyeti ile bireylerin cilt yapısında birçok şey meydana gelmektedir.

Vitamin eksiklikleri de, vücudun ve cildin yıpranmasına yol açan etkenlerdendir. Özellikle A vitamini eksikliği, kaz ayakları oluşmasını sağlar.

kaz ayağı nasıl geçer

Kaz Ayakları Nasıl Geçer?

Kolajenlerin yıkımının gerçekleşmesi sonucu meydana gelen kaz ayakları, kolajen takviyeleri ile giderilebilmektedir.Ayrıca kolajen yıkımı ile birlikte vücuttaki elastin maddesi de azalmaktadır.

Tüm bu etkenlerin bir araya gelmesi ile oluşan kaz ayaklarından kurtulmanın pek çok yolu mevcuttur.

En başta önerilebilecek olanlar, bol su tüketiminin gerçekleştirilmesidir. Zira, su tüketimi, hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir etkendir. Uykusuz kalmamak, tütün ürünü kullanmamak gibi şeyler yapılmalıdır.

Bunların yanı sıra, cilde uygulanabilecek şeyler de mevcuttur. Bu dönemlerde popüler olan yüz yogası, yüzdeki kırışıklıkların giderilmesini, hatta botoks etkisinin yaratılmasını sağlamaktadır. Nasıl ki, yapılan sporlar vücudu gençleştirmektedir. Yüz yogası da, derideki hücreleri aktif hale getirerek, kırışıklık giderebilme özelliğine sahiptir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, kolajen takviyesi ile de, kırışıklık gidermek mümkün olabilmektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken husus, doktor kontrolü ile bu işlemi gerçekleştirmektir.

Aynı zamanda, vücuttaki eksik vitaminlerin takviye edilmesi de, kırışıkların durmasına yardımcı olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, kuşburnu ile yapılan kremler, kaz ayağını gidermeye yardımcı olan bir etkendir. Kuşburnu, cildin yenilenmesini, ölü hücrelerden arınmasını sağlamaktadır.

Yine bahsetmek gerekir ki, arı sütü cilde en iyi gelen doğal ürünlerden biridir.

Arı sütü ile hazırlanan karışımlar ile kaz ayaklarından kurtulmak mümkündür.

Kaz Ayakları İçin Masaj

Kadınlar için en çok can sıkan olaylardan biri de ileri yaşlarda oluşan cilt kırışıklıkları dır. Cilt bakımına dikkat edilmediği taktirde özellikle yirmili yaşlardan sonra belirginleşmeye başlar.Genellikle göz çevresinde daha sık görünen bu kaz ayakları için yapılacak egzersizler şöyledir:

  • Şakaklarınızı iki parmakla bastırırken gözlerinizi hızlı hızlı açıp kapatın. Bu egzersizi 5 kere tekrarlayın.
  • Gevşeyin. Gözlerinizi kapalı tutarak önce yukarı sonra aşağı bakın. Bu egzersizi 10 kere tekrarlayın.
  • Gözlerinizi kapalı tutup kaşlarınızı olabildiğince yukarı kaldırırken göz kapaklarınızı olabildiğince aşağı esnetin. Bunu ellerinizin yardımı olmadan yapın. Esnemeyi yaklaşık 5 saniye tutun ve 5 kere tekrarlayın.
  • Gözlerinizi açın, kaşlarınızı kaldırın ve üst göz kapaklarınızı yarıya kadar kapatın. Sonra göz kapaklarınızı olabildiğince, irisin üstünde göz akları görünene kadar geniş açın.
  • Gözlerinizi yukarı ve aşağı 10 kere hareket ettirin, ardından 10 kere sola sağa bakın.

Kaz Ayaklarına Doğal Maske

1 tahta çay kaşığı ar sütü, 1 tahta çay kaşığı katmak ve 1 çay kaşığı buğday özü yağını karışım haline getirmek gerekmektedir. Bu karışımı göz altlarına sürerek, 20 dakika kadar beklemek gerekmektedir. Ardından ılık su ile temizlenmelidir.

Bu kür, haftada 2 ya da 3 kez yapılabilmektedir.

Daha fazla bakım maskesi uygulamak mümkündür. Farklı ürün ve malzemeler kullanarak, cildi güzelleştirmek mümkün olmaktadır.

Bu seçeneklerin yanı sıra, botoks ya da lazer yaptırarak da kaz ayağı problemi ortadan kaldırılabilmektedir.

Elbette ki en iyi çözüm, doğal yoldan tercih edilenidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.