Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır? Dikkat Edilecek Detaylar?

08.12.2018
7.169
Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır? Dikkat Edilecek Detaylar?

Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır? Dikkat Edilecek Detaylar?

Kaz tüyü mont alacakların dikkat etmesi gereken temizlik bilgilerini bulabilirsiniz. Nasıl yıkanacağı, nasıl temizleneceği ve nasıl kurutulacağı hakkında temel bilgileri öğrenebilirsiniz.

Kaz Tüyü Mont Nedir?

İnsanlar kışın soğuğundan korunmak için tarih boyunca çok farklı kıyafetler giymişlerdir. Ancak genelde sıcak tutan ve rahat etmelerini sağlayan kıyafetler hayvanlardan alınan parçalardan oluşmaktadır. Bunların arasında en popülerler olanlardan birisi kaz tüyü kullanılacak yapılan montlardır. Yapılan bilimsel çalışmalar kışın soğuk havada dahi buz gibi suda yüzen bu hayvanların tüylerinin soğuğa karşı özel bir direnci olduğunu ispatlamıştır. Ancak bu tüylerin onlardan alınarak montların içine sokulması aynı kaliteyi sağlama konusunda soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir. Özellikle de yıkanma işleminin nasıl yapılacağı ve bu işlem esnasında oluşabilecek olumsuz durumlar hakkında birçok soru bulunmaktadır.

 

Kaz Tüyü Mont Nasıl Muhafaza Edilir?

Bu türden bir mont almak istiyorsanız ya da aldıysanız öncelikle mutlaka dikkatli bir şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Yıkaması ve temizlenmesi gerçekten emek isteyen bu montlara gerekli özen gösterilmedi taktirde ne kadar kaliteli olursa olsun mutlaka bir sorun yaşanabilir. O nedenle onu kirleyecek ve zarar verecek işlemlerden her zaman uzak durmalısınız. Sadece soğuktan korunacağınız anlarda üzerinizde olmalı, bir şey yerken ya da içerken ortalıklarda olmamasına dikkat etmelisiniz. Eve geldiğinizde mutlaka dolaba askıyla birlikte yerleştirilmelidir. Tabi ne kadar dikkat ederseniz edin mutlaka kirlenme oluşacaktır.

Kaz Tüyü Mont Yıkanabilir mi?

Bu tür montların yıkanıp yıkanmaması konusunda birçok görüş mevcuttur. Ancak doğru adımları uygulayarak yüksek sıcaklık sağlayan bu ürünü temizleyebilirsiniz. Yıkamanın belirli riskleri de beraberinde getireceği unutulmamalıdır. Şimdi maddeler halinde nasıl yıkanabileceğine bakalım.

  • İlk iş olarak nemli bir bez yardımı ile mont silinmelidir. Üzerinde ki kalın toz ve çamur tabakası bu şekilde temizlenmelidir.
  • Çamaşır makinasına yumuşatıcı, deterjan ve birkaç tane tenis topu ile birlikte tek başına atılmalıdır. Yanında kesinlikle farklı bir ürün olmamalıdır.
  • Tenis topu yıkama sonrası oluşabilecek topaklanmaları engellemek için kullanılmaktadır.
  • Makinenin derecesi 30 derece ve altında olmalıdır. Yıkama bittikten sonra büyük bir ihtimal ile eski özelliğini kaybedecektir. Birkaç gün kuruması sürebilir. Genelde oda sıcaklığında kurutulması tavsiye edilmektedir. Kurutma makinası genelde tavsiye edilmez.
  • Islak olduğu sürece koku yayma riski vardır. Ancak tam anlamı ile kuruduğunda bu koku da kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Önemli markalar genelde bu ürünlerinin yıkanmasını hiçbir şekilde tavsiye etmediğini de ekleyelim. Prada markası bunlardan bir tanesidir.

 

Kaz Tüyü Mont Kuru Temizleme Yapılabilir mi?

Bu tür montların temizliği uzman olan kuru temizlemelerde yapılması daha mantıklı olduğu söylenmektedir. Eğer kuru temizlemeye bu tür bir eşyanızı temizlemek için verecekseniz dikkat etmeniz gereken detay onların kürk temizliği konusunda uzman olduklarını bilmek olacaktır. Bu temizlik için en doğru adım olacaktır. Özellikle yüksek bedeller ile alınan marka kaz tüyü montların temizliğini semtlerinizde bulunan kuru temizleme firmalarını yaptırmayı tercih etmek mantıklı bir tercih olmayacaktır. Yukarıda belirttiğimiz detaya uygun olarak ve yıkama talimatını takip ederek sizde doğru firmayı bulabilirsiniz. Kuru temizleme firmaları bu tür montları doğru bir işlem uygulayarak temizleme olasılığını arttıran temizlik kuruluşlarıdır. Ortalama fiyat aralığı 35 TL ile 50 TL arasında değiştiği yaptığımız fiyat araştırmasında görülüyor.

 

Kaz Tüyü Montu Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Soğuk kış günlerinde soğuktan korunmak istiyorsanız giyeceğiniz bu kıyafetlerin temizliğini ister kendiniz isterseniz temizlik firmasını yaptıracak olun. He iki durum içinde dikkat edilmesi gereken çok önemli detaylar bulunmaktadır. Bu detayların ışığında daha sağlıklı ve gerçekten istenecek temizlik yapılmış olacaktır.

  • Kaz tüyü mutlaka montun dışına çıkacaktır. Temizlik işleminize başlamadan önce yapılması gereken ilk iş bunların temizlenmesi olacaktır. Genelde insanlar bu tüyleri çekerek temizlemeyi tercih etmektedir. Onun yerine bir makas ile kesmek daha doğru bir işlem olacaktır.
  • İlk adımı başarı ile tamamladıktan sonra yıkama safhasına geçebilirsiniz. Yukarıda bu konuda yapacağınız işlemleri ekledik. Tenis toplarını mutlaka tüm ceplerine koymalı ve yıkama esnasında montun içinde çıkmayacağından emin olmalısınız. Yıkamada ki en büyük risk olan toparlak haline gelme ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Ağartıcı malzeme kullanmanıza gerek yoktur. Deterjan ve yumuşatıcı yeterli olacaktır.
  • Kesinlikle ama kesinlikle yıkama esnasında yanına tenis topundan başka bir eşya koymamalısınız. Bu çok önemli bir detaydır.
  • En zor kısmı da kurutma işlemidir. Makineden ilk çıktığında mutlaka incecik olacaktır. Bu durumda endişe duymanıza gerek yok. Bir sandalye üzerinde koyarak kendiliğinden kurumasına izin vermelisiniz. Tabi bu sırada tekrar kabarması için birkaç kez çırpma işlemini de yapmalısınız. Kurutma makinası içinde bu işlemi yapacaksanız yıkamada olduğu gibi içerisine tenis topu koymayı unutmamalısınız.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.