Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

08.04.2023
6.752
Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Keçeli kalem lekesini çıkartmak istiyorsanız küçük bir işlemle kısa süre içerisinde lekeyi çıkartabilir ve yüzeyi temiz hale getirebilirsiniz.

Keçeli Kalem Lekesinden Kurtulma Aşamaları

Malzemeler

  • Kağıt havlu
  • Sentetik tiner
  • Sirke
  • Karbonat

 

Evlerdeki inatçı lekeler arasında keçeli kalem lekesi ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle çocuklar boyama yaparken koltuklara, halılara, duvarlara ellerindeki kalemi bulaştırıyor ve aileler zor durumda kalıyor. Keçeli kalem lekesinin temizlenme yolları var elbette. İşe nereden başlayacağınızı bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Keçeli kalem boyası da diğer birçok boyada olduğu gibi içinde çözünebildiği maddeler mevcut. Bunları iyi bilirsek hangi yüzeyde hangi işlemi uygulayacağımıza doğru karar verebiliriz.

Keçeli Kalem Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Öncelikle koltuğunuza sürülen keçeli kalem lekesi sürüldüğü yüzeyde kurumamalı. Eğer kurumadan temizlenirse daha kısa sürede daha iyi sonuç elde edilebilir. Keçeli kalem lekesi kumaştan hemen çıksın diye kumaş yüzeye bir iki damla kolonya damlatıp kâğıt havlu ile üzerine bastıralım.

Kolonya keçeli kalem boyasını çözeceği için boya kâğıt havluya gelecektir. Bu işlemi kontrol ederek birkaç kez tekrar edelim daha sonra bulaşık deterjanlı su ile ıslatılmış hafif yaş bir bez ile lekeli bölgenin üzerinden geçelim lekeden kurtulmuş oluruz.

Duvardaki Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Temizlenir?

Öncelikle silinebilir olmayan boyalar için nasıl temizlenir diye başlayalım. Duvardaki keçeli kalem lekesini temizlemek için kuru bir bez üzerine oksijen suyu dökelim ve duvardaki lekeli bölgenin üzerini dairesel hareketler ile bastırmadan temizleyelim böylelikle duvardaki keçeli kalem lekesi çıkmış olur.

Eldeki imkânlar la duvardaki keçeli kalem boyası temizlemesi ile ilgili bir başka öneri ise. Kolonyalı bez limon kolonyasını kuru bir bez üzerine bolca döküyoruz ve lekeli duvarı çok bastırmadan dikkat ederek temizliyoruz ve lekeden kurtulmuş oluyoruz. Bu iki uygulamada da dikkat edilmesi gereken husus duvar boyasına zarar vermemek olacaktır.

Duvardaki keçeli kalem lekesinden kurtulmak için duvar boyanızın çeşidi önemli eğer silinebilir boyalardan ise temizlik işlemi çok kolay olacaktır. Ama silinebilir değilse biraz zor olabilir.

Halıdan keçeli kalem boyasını temizlemenin ilk yolu boya dökülmüş halı yüzeyine dikkatli şekilde aseton damlatmak ve aseton damlattıktan sonra kuru bir bez ile leke halıdan silinir. Bir başka yöntem ise sentetik tiner. Sentetik tineri nalburlardan kolayca bulabilirsiniz. Halının keçeli kalem boyası bulaşmış yüzeyine yavaşça dikkat ederek tineri döküyoruz ve daha sonra kuru biz bez ve ya kağıt havlu ile üzerine tampon hareketlerle bastırarak boya lekesini temizlemiş oluyoruz. Eğer siz ‘’ben böyle kimyasal ürünler ile temizlemek istemiyorum’’ derseniz evlerimizde bulunan daha doğal yöntemlerden de bahsedelim.

Keçeli kalem boyası sirke ile de kolayca temizlenebiliyor. Bir kap içerisine bir çay bardayı sirke bir çay bardağı sıcak su ve 1 çorba kaşığı karbonat koyarak karışım elde ediyoruz. Bu karışımı tüm yüzeyler için kullanabiliriz. Yüzeyin durumuna göre bez veya fırça kullanarak lekeli bölgenin üzerinden yavaşça bu karışım ile temizleme işlemi yapıyoruz. Leke sirke ve karbonatın etkisi ile çabuk çıkacaktır. Daha sonra kâğıt havlu veya kuru bir bez ile lekeli bölgenin fazla suyunu emdiriyoruz. Ardından sirkenin kokusu yüzeyde kalmaması için her yüzeyde kullanılabilen hoş kokulu temizlik malzemeleri ve ya lavanta kolonyası yardımı ile temizlediğimiz bölgeyi bir kez daha siliyoruz. Hem lekeden hem de kokudan kurtulmuş oluyoruz.

Halıya Bulaşan Keçeli Kalem Boyası Nasıl Geçer?Halıdan keçeli kalem boyasını temizlemek duvardan temizlemeye nazaran daha zor olacaktır. Fakat imkânsız değil.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.