Kedi Gözü Makyajı Nasıl Yapılır?

22.08.2022
3.028
Kedi Gözü Makyajı Nasıl Yapılır?

Kedi Gözü Makyajı Nasıl Yapılır?

Kedi gözü makyajı nasıl yapılır? diğer makyaj çeşitlerine kıyasla birçok farkı ve avantajı bulunuyor. Oldukça etkili görünen kedi gözü makyajının doğru bir şekilde uygulanması halinde oldukça etkili bir hale gelecektir. Kedi gözü makyajının uygulama yöntemi aşağıdaki gibidir;

 •  Gözünüzün üst kapağına, göz kalemi, eyeliner veya koyu renk far ile göz kapağınızın şeklin benzetecek bir şekilde uzatarak kuyruk oluşturun.
 •  Dış uca ulaştıktan sonra kaşın ucuna doğru ince bir çizgi çekin.
 •  Gözünüzden en fazla 1 cm kadar uzunluğunda olması gerekir.
 •  Ardından alt kirpik diplerinize de eyeliner sürün.
 •  Alt kirpik diplerinize gelen çizgiyi üst tarafta oluşturduğunuz kuyruk ile birleştirin.
 •  Ara kısımda oluşan üçgen boş bölgeyi siyah kalem ile doldurun. (Bu işlemi yaparken kuyruğun kalınlaşmamasına dikkat etmeniz gerekir.)

Kedi Gözü Makyajı Kimlere Yakışır

Son zamanlarda kadınlar arasında popülerleşen kedi gözü makyajı her ne kadar güzel ve çekici görünse de herkeste aynı şekilde görünmeyebiliyor. Kedi gözü makyajı özellikle çekik göz yapısına sahip kişilere çok yakışan bir makyaj türüdür. Ancak kedi gözü makyajı, büyük gözlerde pek iyi durmaz. Bu nedenler kedi gözü makyajı özellikle küçük göz ve çekik göz yapısına sahip olan kişilerin tercih ettiği makyaj türüdür.

Kedi Gözü Makyajı Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Küçük ve çekik gözlerde çok iyi bir görünüm sağlayan kedi gözü makyajını doğru bir şekilde uygulamanız oldukça önemlidir. Kedi gözü makyajını kullanırken kirpiklerinizde boşluk görünmemesi için öncelikle kirpik çizgisinin hemen alt kısmına siyah göz kalemi uygulaması yapmanız gerekir. Siyah göz uygulaması yapıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek kedi göz makyajını uygulayabilirsiniz.

 •  Gözlerinizin orta kısmından göz kapağının kenarına kadar olan kısma likit lineri sürün.
 •  Ardından ine bir şekilde kirpik hizasının ön kısmına da likit lineri sürün.
 •  Göz kenarınızın hemen üst kısmına kirpik çizginizi dik kesecek bir çizgi çekerek içini doldurun. (Dramatik bir bakış olmasını istiyorsanız çizgiyi aşağıya doğru kalınlaştırın.)
 •  Bu işlemleri tamamladıktan sonra makyajın taşan yerlerini temizleyin. Ayrıca makyajınızı daha sivri hatlı yapmak için bir pamuklu çubuk kullanarak inceltebilirsiniz.

Kedi Gözü Makyajı Hileleri Nelerdir?

Makyaj yaparken aynı makyaj stilinde oldukça farklı görünümler ortaya çıkabiliyor. Bunun nedeni makyaj yaparken çeşitli makyaj hilelerini uygulamaktan kaynaklanır. Kedi gözü makyajı yaparken de çeşitli hileler ile makyajın çok daha güzel ve etkili bir görünüme sahip olmasını sağlamanız mümkündür. Kedi gözü makyajı hileleri aşağıdaki gibidir;

 •  Kedi gözü makyajını yaparken göz kalemi, far veya eyeliner uygulaması yaparak makyajın doğru bir şekilde uygulanmasını sağlayabilirsiniz.
 •  Makyaj yaparken firket kullanmanız düzgün kuyrukların oluşmasını sağlar. Firketenin açık uç kısmını kullanmanız önemlidir. Bu sayede iki göz için simetrik kuyrukların oluşmasını sağlayabilirsiniz.
 •  Kedi gözü makyajından sonra kesinlikle bol rimel kullanmak gerekir.
 •  Takma veya uzun kirpikler kedi gözü makyajının daha iyi görünmesini sağlar
 •  Kedi gözü makyajını yaparken dikkat etmeniz durumlardan biri de kuyruk uzunluğu ve kuyruk şeklidir. Göz şeklinize uygun kuyruk ve uzunluk uygulamanız önemlidir.
 •  Makyaj yaparken eliniz titriyor ise üzgün ve uygun çizgiler için kaşık kullanabilirsiniz.
 •  Kaşınızın iç kısmına aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.
 •  Göz kapağınızın büyük görünmesini saplamak için bu alana mümkün olduğunca açık renk bir far uygulayabilirsiniz.

Kedi Gözü Makyajı Caiz Mi

Güzel görünmeye çalışma duygusu insanın fıtratında ve yaratılışında bulunan bir durumdur. Özellikle kadınların bu duygusu erkeklere kıyasla daha fazladır. Dinimizde de kadınların kendilerini güzel gösterecek uygulamaları yapmaları yasak değildir. Ancak bu uygulamaların aşırıya kaçmaması ve belirli bir standart altına olması gerekir.

Kadınların kendilerini güzel gösterecek uygulamalardan biri de makyajdır. Çeşitli makyaj türleri dinimizde caiz olmasa da bazı makyaj türlerinde de herhangi bir sakınca bulunmuyor. Diyanet vakfına göre makyaj yaparken aşırıya kaçmaması durumunda herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Buna bağlı olarak kedi gözü makyajını aşırıya kaçırmamak ve ölçülü bir şekilde uygulamakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak kedi gözü makyajını yaparken çizgileri çok fazla uzatmak gibi aşırıya kaçırma durumlarının caiz olmadığını söyleyebiliriz.

Kedi Gözü Makyajı Temizleme Yöntemleri

Kedi gözü makyajını, makyaj temizleme suyu ile temizlemeniz mümkündür. Makyaj temizleme suyunuzu bir mendile dökün. Ardından temizlemeye öncelikle gözlerinizden başlamanız gerekir. Göz makyajınızı temizledikten sonra kedi gözü makyaj çizgisini uzattığınız kısımları temizlemeniz gerekir. Ardından yüzünüzü yıkayın.

Bir diğer kedi gözü makyajı temizleme yöntemi ise zeytinyağı ve badem yağı ile temizlemektir. Kozmetik ürün kullanmak yerine doğal ve sağlıklı ürünler kullanmak daha iyi olacaktır. Zeytinyağı veya badem yağını bir pamuk üzerine döktükten sonra hafif dokunuşlar ile göz makyajınızı kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz.

Kedi gözü makyajını temizlemenin bir diğer yöntemi ise hemen hemen er evde bulunan vazelin ile temizlemektir. Ufak bir parça vazelini göz kapaklarınıza ve kirpikleriniz iyice yedirdikten sonra bir nemli pamuk yardımı ile temizleyebilirsiniz. (Yağlı bir cilde sahipseniz vazelin ile temizleme yöntemini kullanmanız önerilmemektedir.)

Kedi Gözü Makyajı Modelleri

Kedi gözü makyaj modelleri göz tiplerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Göz tipinize uygun kedi gözü makyajını uygulamanız, makyajın daha etkili ve daha doğru bir şekilde uygulanmasını sağlayacaktır. Ayrıca göz tipinize uygun olmayan kedi gözü makyajını seçmeniz, makyajın kötü görünmesine neden olabilir.

Kedi gözü makyajı modelleri aşağıdaki gibidir;

 •  Yukarı doğru dönük gözler için: Bu tip göz yapısına sahip olan kişiler, gözlerden aşağıya doğru kirpik dibinden çizilen çizginin yukarıdakinden daha uzun olması gerekir. Çekik bir kedi gözü için, gözün alt ve üst kısımlarının birbiri ile dengelenmesi gerekir.
 •  Aşağı doğru düşük gözler için: Kedi gözü makyajının en çok yakıştığı göz tipidir. Ayrıca uygulaması da oldukça kolaydır. Aşağıya doğru ve yuvarlak olan üst göz kapakları, yalnızca kalın, köşeli ve sert olan bir kalem geçişi ile çekik ve düz bir şekilde geliştirilerek kedi gözü şeklini kolay bir şekilde alır.
 •  Küçük ve derin gözler: Bu göz tipinde önemli olan gölgelendirmedir. Gölgelendirme kedi makyajının özellikle bu tip göz yapısında en önemli noktasıdır. Üst kirpik diplerinden çekilen eyeliner veya baz kalem uygulaması yapılır. Gözün derinleşmesi ve dengelenmesi için daha koyu bir gölgenin uygulanması gerekir.
 •  Büyük ve çıkıntılı gözler: Bu tip gözlerde kedi gözü makyajını yanlış uygulama çok kötü bir görünüm oluşmasına neden olur. Bu nedenle makyajı uygularken dikkatli olmanız son derece önemlidir. Gözün üst kısmındaki, geniş gözkapağına uygulanan kedi gözü makyajının yumuşaması için gölgelendirme kullanmak önemli bir noktadır. Ayrıca gözün alt kısmına da gölge uygulaması yaparak dumanlı bir görünüm elde edebilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.