Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar? Ketçap Lekesini Ne Çıkarır?

03.01.2020
6.036
Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar? Ketçap Lekesini Ne Çıkarır?

  Halıdaki Ketçap Lekesi

Mutfaktaki ve oturma odasındaki halılar,ketçap lekesinin en çok görüldüğü ev eşyalarıdır.Özellikle çocuklar,hamburger,patates kızartması ve pizza gibi yiyecekleri ketçap ile taçlandırdıkları için istenmeyen kazalarda meydana gelebilir.Bu nedenle halınızın üzerinde oluşacak ketçap lekesi canınızı sıkabilir.Halınız ketçap lekesi olduysa eğer bunu çabucak çıkarmanız gerekir! Yoksa halınız lekeyi emer ve leke çıkarma işlemi oldukça zor olabilir.

Halıdaki Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Öncelikle yapılacak olan işlem,halınızın üzerine dökülen ketçabı alabildiğiniz kadar bir kaşık yardımıyla alın.
  • Daha sonra bir kaşık toz deterjanı ılık bir fincan su ile karıştırın
  • Hazırladığınız karışımı beyaz temiz bir beze emdirin.Daha sonra ketçap lekesini dairesel hareketler ile silin.Bu işlemi yaparken ovalamak yerine sert bir şekilde silmeniz yapacağınız işlemin en önemli kısmıdır
  • Daha sonra, önceden ıslattığınız süngeri halıda işlem yaptığınız alanı durulayın.Durulama işlemini yaparken az su kullanmaya özen gösterin.
  • Halıdaki nemi kuru bir bezle alın ve halı kurumadan kullanmamaya özen gösterin.

ketçap lekesi nasıl çıkar

 

Gün içerisinde yemiş olduğumuz yemeklerin tadını lezzetlendiren ve zenginleştiren sosların başında ketçap gelir.

Patates kızartmasıyla beraber ya da yediğimiz sandviçten, tosttan ya da hamburgerden, ketçap olmadan tam anlamıyla tat almayız. Ancak kıyafetimizin üzerine damlayan bir damla ketçap, en sevdiğiniz elbiselerimizi kirleterek ketçap lekesi oluşturur ve ağızda tat bırakmaz.

Eğer yemek yerken üzerinize ketçap sıçradıysa ve kıyafetlerinizde ketçap lekesi oluştuysa, kesinlikle bu lekeyi ovmaktan kaçının. Eğer ovarsanız bu sefer lekeyi daha fazla alana dağıtıp büyütebilirsiniz.

Ketçap ya da bir diğer domates özü bulunduran besinlerin lekeleriyle mücadele etmek biraz yorucudur. Bu lekelere çabucak müdahale etmeniz oldukça fazla önemlidir.

Giysilerin üzerinde leke oluştuktan sonra uzun süre kalan kurumuş olan ketçap lekesi, kumaş dokusundan ayrılmakta güçlük çıkaracak ve çıkarılması oldukça zor bir ketçap lekesi olarak bilinir. Oluşan lekeyi çıkarmayı ne kadar ertelerseniz, çıkarmak istediğiniz lekeleri çıkarmak da bir o kadar zor olur

Eğer ketçap lekesi yeni oluştuysa, kumaş üzerinden alabildiğiniz kadar ketçabın fazlasını almaya çalışın. Bu işlemi yapmak için bir kaşık ya da küt ağızlı bir bıçak kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem kumaşa zarar vermemiş olur hem de fazla ketçabın büyük kısmını kumaş üzerinden almış olursunuz.

Ketçabın fazlasını kumaş üzerinden çıkarabildiğiniz kadar çıkardıktan sonra, kıyafetinizi ketçap lekesinin bir başka yere sürülememesine büyük özen göstererek ve dikkat ederek ters çevirin. Lekeli bölgenin ters kısmından, oluşan ketçap lekesi üzerinde azar azar soğuk su akıtın. Soğuk su, ketçap lekesini çözerek kumaş üzerinden dışarı doğru çıkmaya zorlayacaktır. Ancak bu uygulama sırasında, soğuk suyun ketçap lekesi olmayan yani kumaşın ters kısmına temas etmesine özellikle dikkat edin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra, giysisi tekrar düzüne çevirin ve leke olmuş olan kısımla giysinin diğer yüzü arasına küçük ve temiz bir havlu koyarak ketçap lekesinin, lekeli olmayan arka tarafa bulaşmamasını sağlayın.

Ketçap lekesini çıkarmak için yapabileceğiniz bir diğer işlem ise, direkt olarak ketçap lekesinin olduğu kısma çok fazla büyük bir baskı uygulamadan bir miktar sıvı deterjanla yavaşça ovmak olacaktır.

Ketçap lekesinin oluştuğu bölgeden kenarlarından ortasına olacak şekilde, küçük dairesel hareketlerle hafif hafif bastırarak, deterjanı leke üzerine iyice yedirin ve deterjan lekenin üzerinde kalacak şekilde yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin. (Evinizde sıvı deterjan yok ise, devamlı kullandığınız toz deterjanınız dan da kullanabilirsiniz. Bunun için bir yemek kaşığı toz deterjanla bir fincan ılık suyu kullanarak hazırlayacağınız karışımı kullanmanız yeterli olacaktır.)

Ardından, giysinin lekeli yani işlem yaptığınız yerini bir musluk altında azar azar akan ılık suyla güzelce durulayın.

Ketçap lekesinin kumaş üzerinden tam olarak çıktığından emin olmak için, bu kumaşı ışığa tutun.

Eğer tüm bu işlemlere rağmen kumaşınızın üzerinde ketçap lekesi kalmışsa, giysiyi temizleme talimatlarına uygun olacak şekilde çamaşır makinesinde yıkayın. Mümkünse yıkandıktan sonra, çamaşır askılığına asarak açık havada kurumasını sağlayın. Eğer çamaşır askılığı yerine kurutma makinesi kullanacaksanız, lekenin çıktığından emin olmanız gerekir. Lekeli giysiyi kurutma makinesinde kurutmak, lekenin kumaşa nüfus etmesine sebep olarak çıkmasını zorlaştıracaktır.Yukarıdaki yazımızda siz değerli okuyucularımızın ketçap lekesi çıkar mı,ketçap lekesini ne çıkarır,ketçap lekesi nasıl çıkar gibi sorularınızı cevapladık daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.