Ketçap Lekesini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

10.07.2017
5.721
Ketçap Lekesini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

Özellikle fastfood gıdalarda sıklıkla tercih ettiğimiz ketçap istemeden üstümüze veya çevremize döküldüğünde zorlu lekeler bırakır. Ancak bu lekeleri çıkarmanın bir kaç basit adımı vardır. Peki ketçap lekesi nasıl çıkar?

Ketçap Lekesi

 

FastFood gıdaların hayatımıza girmesiyle birlikte ketçapta sofralarımızı süslemeye başladı. Birçok yemeğin yanında sos olarak kullandığımız bu gıda sofralarımızda baş köşeyi kapmayı başardı. Özellikle çocuklarımızın severek tükettiği bu sos istenmeyen kazalar sonucu etrafa döküldüğünde zorlu lekeleri beraberinde getirir. Bu lekeler artık hayatımızın bir parçası oldu. Peki ketçap lekesi nasıl çıkar? İşte çözüm yolları…

Ketçap domatesten üretilen bir çok yemeğin yanında keyifle tükettiğimiz bir sostur. Ancak lekesini çıkarmak bir hayli zordur. Domatesin içindeki pigmentler özellikle kumaşa çok rahatlıkla tutunur. Bunun için lekenin kurumasına müsaade etmemek çok önemlidir.

Ketçap lekesi çıkarılması en zor sos lekelerinden biridir. Bu lekeleri kolay çıkarabilmek için asidik çözeltiler bize yardımcı olacaktır. Bu çözeltileri doğru zamanda ve doğru şekilde uyguladığımızda ketçap lekesi zorlu bir leke olmaktan çıkacaktır. Burada dikkat etmemiz gereken nokta hangi yüzeyde olduğu ve ne kadar süredir orada olduğudur. Ketçap lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünüyorsanız bu yazı tam size göre demektir. Şimdi yöntemleri inceleyelim.

Kumaştan Çıkarma

Bu lekelerin en kolay tutunduğu yüzeyler kumaşlardır. Gözenekli bir yapıya sahip olan kumaşlar bu sosu kolaylıkla emer ve pigmentleri yüzeyine kolaylıkla tutunur. Bu durumda panik yapmamalı ve lekeye olabildiğince hızlı müdahale etmelisiniz. Giysileriniz bu lekelerle kirlendiyse endişe etmeyin çünkü ketçap lekesini çıkarmak için birçok yöntem vardır.

Ketçap lekesi nasıl çıkar diye endişe ediyorsanız işe lekenin fazlalığını kumaştan uzaklaştırarak başlayabilirsiniz. Kumaşa zarar vermeyecek bir metal kaşık veya leke kurumuşsa bıçak yardımıyla sosun fazlasını alın. Ardından temizleme işlemine geçebilirsiniz.

 

Ketçap lekesi ile kirlenmiş olan kumaştan lekenin fazlasını uzaklaştırdıktan sonra yapmanız gereken ilk işlem soğuk su ile kumaşı iyice yıkamaktır. Bu işlem sayesinde geriye sadece izler kalacaktır ve leke yayılmayacaktır. Bir miktar çamaşır deterjanıyla ön yıkama programında yıkayın. Ardından beyaz sirke ile ilk müdahaleyi yapın. Ardından duru su ile tekrar yıkayın. Beyaz kumaşlar için çamaşır suyu kullanmanız daha etkili olacaktır.

 

Koltuk Döşemelerinden Çıkarma

Muhtemelen öğle arası bir şeyler atıştırırken ketçap lekesi üstünüze bulaşmakla kalmaz ve koltuk döşemelerinizi de mahvedebilir. Koltuk döşemelerini yıkama imkanınız olmadığından temizlik işlemi biraz daha zor olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz birkaç işlem vardır. Öncelikle soğuk su ve sünger ile ilk aşamayı tamamlamalısınız. Lekenin büyük kısmı döşemenizi terk ettikten sonra ikinci adım olan bulaşık deterjanı ve su ile bir karışım elde etme işlemine geçebilirsiniz. Yine bir sünger yardımıyla bu alaşımı leke üzerine uygulayın. Koltuklarınız için uygulayabileceğiniz en güvenli yöntem budur.

Halılardan Çıkarma

Lekenin boyutu halılara kadar ulaştıysa size kolaylıklar diliyoruz. Halıdan ketçap lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız üzülmeyin bunun da bir çaresi var. Öncelikle halınızdaki bu lekelerden kurtulmak için soğuk su ile halınızı iyice fırçalayın. Ardından diğer adım olan bulaşık deterjanı ve su çözeltisinden yararlanabilirsiniz. Leke yok oluncaya kadar bu işlemi tekrarlamanızda bir sakınca yoktur. Ancak bu yöntem yeterli gelmediyse amonyak ve su çözeltisinden yararlanabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.