Kına Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları

10.04.2023
6.540
Kına Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları

Süs olarak kullanılan kına birçok yer için kullanılmaktadır. Leke olarak kalan kınayı çıkarmak istiyorsanız bazı yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Malzemeler

  • Zeytinyağı
  • Diş macunu
  • Tuzlu su
  • Papatya suyu
  • Klor

 

Kına Lekesi

Geçmişten günümüze bir gelenek haline gelen kına yakma oldukça yaygın bir olaydır. Hem düğün öncesi kına gecelerinde geline yakılıp hem de askere gönderilen gençlerin ellerine yakılabilmektedir. Kına kına taşından elde edilebilmektedir. Ancak kına yakıldığı yerde uzun bir süre kalabilmekle beraber birçok yere de leke yapabilmektedir. Vücudun birçok yerine sürülebilen aynı zamanda besleyici yönleri bulunan bu kınalar normal kına ve Hint kınası olarak sürüldüğü bölgeye göre de değişiklik gösterebilmektedirler. Kına ele, saça, ayağa sürüle bilmektedir. Çeşidine göre uygulama alanları değişmektedir. Hin kınası daha çok ele uygulanırken normal kına saça ve ayaklara uygulanmaktadır. Kına sürülürken çok dikkat edilmesi gereken bir maddedir. Çünkü kına bulaştığı yerde uzun süre leke bırakma özelliğine sahiptir. Kına lekesini deriden çıkarmak nasıl zor olduğu gibi elbiseden ve kumaştan da çıkarmak oldukça zordur. Kına lekesi nasıl çıkar sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Öncelikle kınanın bulaştığı yer belirlenir ve bölgeye göre işlem uygulanır. Eğer bu derimiz değil ise daha farklı yöntemler uygulanabilir. Ancak derimiz ise kimyasal maddeler kullanmaktan uzak durmamız gerekir.

Kınanın en çok uygulandığı yerlerin başında eller gelmektedir. Ele sürülen kınaların belli bir süre sonra giderek renklerinin solması kaçınılmazdır. Ancak bazı kişiler bu sürenin geçmesini beklemeden hemen kınanın verdiği renkten kurtulmak isteyebilirler. Bunun için kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır.

Kına Lekesi Elden Nasıl Çıkar

Bunların başında doğal olmasıyla tercih edilen zeytinyağı gelmektedir. Elde sürülen kınanın üzerine zeytinyağı sürülerek bölgeye masaj yapılır. Üzerine tuz sürülerek etkisi artırılabilmektedir. Elde bulunan kına üzerine sürülen zeytinyağı 1-2 saat bekletilmelidir. Daha sonra su ile yıkanıp kına lekesi geçene kadar bu işlem tekrarlanabilir. Birkaç uygulamadan sonra zeytinyağı ile kına lekesi tamamıyla geçer.

Zeytinyağı aynı zamanda nemlendirici etki yaptığından ellere zarar vermemektedir. Eldeki Hint kınası lekesini çıkarmak için uygulanacak bir başka madde ise diş macunudur. Diş macununu ele sürüp ovaladıkça rengin solmaya başladığı görülecektir. Birkaç uygulamadan sonra diş macunu kına lekesini çıkarır. Tuzlu su kına lekesini gidermede etkili olabilir. Tuzlu su dolu bir kaseye ellerinizi batırdıktan sonra ortalama 15-20 dakika beklemede tuzlu su kına lekesini çıkarır. Bunların dışında saçlara yumuşaklık vermek amacıyla kullanılan saç kremleri de Hint kınası izini çıkarmak için kullanılabilir. Saç kremi ele dökülüp ovalandıktan sonra bir süre bekletilip yıkandığında ve birkaç uygulama yapıldığında kına lekesini çıkarır.

Saçtaki Kına Nasıl Çıkarılır

Genellikle orta yaş üstü bayanların saçlarını renklendirmek için Hint kınası ve benzer kınaları kullandığı bilinmektedir. Ancak bazı dönemlerde saçlara uygulanan Hint kınası pişmanlık yaratabilir. Bu gibi durumlarda kınanın saçtan arındırılması için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Saçtan kınanın arındırılması için yarım limon, 1 yemek kaşığı karbonatı şampuan ile karıştırıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Yapılan karışım saça sürüldükten sonra bir poşet veya streç film ile saçınızı sarıp bir süre beklemeniz gerekir. Ortalama 30-45 dk bekletilen karışımı bol su ile durulayarak Hint kınasını saçtan tamamen uzaklaştırabilirsiniz. Bu işlemden sonra bol saç kremi ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu yöntemle kına saçtan tamamıyla geçer. Bir başka yöntem ise papatya suyudur. Papatya suyunun saçı arındırma etkisi bulunmaktadır. Hazır satılan papatya suyu kullanabileceğinin gibi kendinizin topladığı papatyaları kaynatıp suyu ile saçlarınızı ıslatabilirsiniz. Saçlarınızda e kadar kalırsa o kadar arındırıcı eki sağlayacağından en az 1 saat saçtan çıkarılmaması gerekmektedir.

Kına Lekesi Deriden Nasıl Çıkarılır

El ve saç dışında vücudumuzun istenmeyen bölgelerine bulamış kına lekesini çıkarmak nasıl bir uygulama gerekir herkesin merak ettiği bir işlemdir. Kına lekesinin çıkarılması için klor kullanılabilmektedir. Bir kâseye koyulmuş klor ve üzerine eklenen sıcak su lekenin bulunduğu yere sürüldüğünde lekeyi kolaylıkla çıkarır. En az 3-5 dk karışımın deri üzerinde bekletilmesiyle karışım lekeyi daha kolay çıkarır. Bir kaç uygulamadan sonra leke tamamıyla geçer.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.