Kireç Çözücü Lekesi Çıkartmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

21.07.2017
7.123
Kireç Çözücü Lekesi Çıkartmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Kireç sökücü lekelerinden kurtulmak adına yapılacak olan işlemler nerede olduğuna göre değişir. Bu işlemleri yapmak için detaylarına dikkat ederek uygulama yapılmalıdır.

Fayans Üzerinden Çıkarma

Lavabo fayanslarının üzerindeki lekelerin çıkması adına kullanılan kireç çözücü ve sökücü maddelerin bazen lekeleri kalabilmektedir.  Bu lekelerin çıkarılması konusunda nasıl bir işlem yapacağınızı bilmiyorsanız kesinlikle işiniz zor demektir. Kireç sökücü lekesi dökülen yerde meydana gelen lekeleri çıkarmak için sorun olan bölgenin üzerine cif krem dökülür. Fayans ve evyedeki kireç sökücü lekesi üzerinde cif krem yarım saat bekletilir. Bekleme süresi ardından nemli bezin üzerine sıvı el sabunu dökülür ve bölge silinir. Sıvı el sabunu kullanıldığı zaman kireç çözücü lekesi çıkar. Kireç çözücü lekelerin olduğu anda kaldırılması için nemli bezin üstüne hemen sıvı el sabunu dökülür. Bu çözüm ile bekletilmeden silinmesi oldukça faydalıdır. Yapılan işlemlerin ardından mutlaka bol su ile durulama yapılması gerekir.  Durulama yapıldığında kireç çözücü lekeleri tamamen çıktığı gözlemlenir.

Limon

1 adet limon yarıdan ikiye kesilir ve üzerine yemek tuzu dökülür. Fayans ve lavaboların üzerinde bulunan kireç lekeleri bu limon ile ovulduğunda var olan sorunlar hemen çıkar. Ardından mutlaka bekletilmeden bol su ile durulama yapılması gerekmektedir. Limon asitli yapısı sayesinde kireç ve diğer lekeler konusunda oldukça güzel çözüm sunan bir alternatiftir. Bu uygulama kireç lekeleri ve banyolarda meydana gelen siyah lekeler konusunda da etkili olan bir alternatiftir. Çok fazla beklememiş olan kireç çözücü lekelerinin kolay, hızlı ve basit şekilde çıkmasına olanak sağlayan uygulama en doğru şekilde yapılmalıdır. Durulama işlemleri ise uygulama yapıldıktan hemen sonra yapıldığından fayanslar eski parlaklığını ve güzelliğini kazanır.

Çamaşır Suyu

Kireçlerin çözülmesi için kullanılan ürünlerin bıraktığı lekelerden kurtulmak adına çamaşır suyu kullanımı da yapılabilir. Bu uygulamada meydana gelen lekelerin bekletilmeden temizlenmesi gerekir. İlk olarak su ve deterjanlı karışım ile yüzeyler tamamen temizlenir. Temizleme işlemi sünger ile yapılmalıdır. Önceden bu temizliğin yapılmasının en önemli nedeni kireç sökücü ile çamaşır suyunun birleştiğinde solunum açısından verdiği zararı azaltmaktır. Bu sayede kireçleri sökmek adına kullanılan ürünlerin zararları belli düzeyde yok olur. Ardından çamaşır sulu su ve sünger ile yüzeyler silinir. Silme işlemleri bastırılarak yapıldığında lekeler çıkar. Uygulama bittikten sonra bol su ile yüzey detaylı şekilde durulanır. Durulamadan sonra mutlaka temiz bir havlu yardımı ile kurulama da yapılması gerekmektedir.

Elbise Üzerinden Çıkarma

 

Özellikle fayansların temizlenmesi için yapılan uygulamalarda elbiselerde de sökücü lekesi meydana gelebilir. Bu lekeler öbek öbek ve çamaşır suyu lekesine benze beyaz şeklinde oluşmaktadır. Bu tarz lekeleri elbiselerin üstünde görünmez bir hale getirmek adına boya kapatıcı solüsyon uygulaması yaparak renk eşitlemesi işlemi uygulanabilir. Bu sayede kireç sökücüden kaynaklı meydana gelen kötü ve çirkin görüntü elbiselerin üstünden tamamen kaybolur. Yapılan işlemden kesin bir netice almak zor olmuşsa ya da istediğiniz gibi olmamışsa meydana gelen leke üstüne belli miktar mısır nişastası dökün ve yarım saat boyunca bekletin. Ardından elektrikli süpürgesi ile çekin. Bu işlem bittikten sonra mutlaka çamaşır makinesinde uygun programda yıkayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.