Ütüdeki Kireci Temizleme Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

17.07.2017
6.083
Ütüdeki Kireci Temizleme Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Ütü evimizde en çok kullandığımız küçük ev aletlerindendir. Zamanla çelik tabanı içerisinde kireç birikir ve performansı düşer. Peki ütüdeki kireç nasıl temizlenir? İşte püf noktaları…

Ütüdeki Kireç Oluşumu

 

Kireç su ile çok temas eden yüzeylerde sudaki sert minerallerin birikmesi sebebiyle oluşur. Sert sular genellikle çeşmeden akan sulardır ve bu sularla ütü haznesini doldurmanız buhar çıkarma sırasında içerisindeki minerallerin kireç tabakasına dönüşmesine sebep olur. Bu oluşumu önlemek için içme suyunu ütü haznesinde tercih etmeniz etkili olacaktır.

Kireç tabakaları özellikle metal üzerinde oluşur. Zamanla kalınlaşan bu tabakayı temizlemezseniz ütünün iç haznesi tamamen kaplanacak ve buhar çıkması gereken delikler tıkanacaktır.

Kireç tutan ütü nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Kireç oluşumunu önleyemiyorsak çözüm yolları geliştirmeli ütümüzün düzenli bakımını ihmal etmemeliyiz. Aksi takdirde gözenekler tıkanacak ve ütümüz her geçen gün performansını kaybedecektir.

Kireç Oluşumunu Yok Etme

Öncelikle ütünün düzenli bakım gerektiren bir ev aleti olduğunu bilmelisiniz. Düzenli bakım ve onarımını yaptığınızda bu oluşumun önüne geçmeniz oldukça kolay olacaktır. düzenli bakım ve onarıma rağmen bu tabakalar oluşmaya devam ediyorsa kullandığınız suyu değiştirmenizde fayda vardır. Aksi takdirde bu oluşum ütünün haznesini ele geçirecek ve buhar çıkarma işlevini yerine getirememeye başlayacaktır.

 

Bu tabakanın en büyük düşmanı asitli çözeltilerdir. Asidik değeri yüksek çözeltiler ile bu tabakaları yok edebilirsiniz. Bu çözeltiler metal yüzeylere kesinlikle zarar vermeyecektir. Ancak doğru materyaller kullanılmazsa ütünüzün ömrü kısa olacaktır. Haftalık olarak bakımını yaptığınızda bu tip sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşüktür.  Peki bu lekeleri nasıl çıkaracağız? İşte pratik yöntemleri ve kullanacağınız malzemeler…

Kabartma Tozu

Ütünüzün düzenli bakımı için rahatlıkla kullanabileceğiniz bu madde oldukça etkili bir çözücüdür. Uygulamaya geçmeden önce ütünün su haznesini 3/4 oranında doldurun. Ardından kabartma tozu ve su ile macun kıvamında bir karışım elde edin. Bu karışımı elinizle ütünün alt tabanına delikleri kapatacak şekilde yayın. Ardından bir süre bekletin ve kulak temizleme çubuklarıyla gözenekleri temizleyin. Ütüyü çalıştırın ve buhar ayarını sonuna kadar açın. Ütü buhar çıkarmaya başlarken tabakaları da eritip gözeneklerden dışarı çıkaracaktır. Ardından ıslak bir bez ile tabanı silmeniz yeterli olacaktır.

Beyaz Sirke

Ütünüz içindeki tabaka oldukça kalınlaşmışsa bu yöntem işinize yarayacaktır. Uygulamaya geçmeden önce su haznesini tamamen boşaltın. Boşalttığınız hazneye bir fincan kadar beyaz sirke ekleyin. Üzerine bir çay bardağı kadar da içme suyu ekledikten sonra ütünüzü çalıştırabilirsiniz. Oluşan tabakaların gözeneklerden akıp gittiğine şahit olacaksınız. Sirke ile temizlemenin bir diğer yolu da tuz ve sirke karışımıdır. İki fincan beyaz sirke içerisine bir fincan tuz ekleyip ocağa alın. Tuz eriyene kadar kaynatın. Ardından karışımı soğumaya bırakın. Ardından bu karışımı bir bez yardımıyla tabanına uygulayın. Tabanda oluşmuş lekeler için en etkili yöntem budur.

 

Hidrojen Peroksit

Daha kalın tabakalar için çözüme ihtiyaç duyuyorsanız bu yöntem size yardımcı olacaktır. Diğer yöntemler işe yaramadıysa bu yöntem ile kesin sonuca varabilir ve kireç tabakalarına veda edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir fincan hidrojen peroksit ile bir fincan suyu karıştırmanız ve ütünün su haznesine koymanızdır. Ardından ütüyü çalıştırabilir ve kireç tabakalarıyla vedalaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.