Kırmızı Şarap Lekesini Çıkartmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenir?

  14.07.2017
  169
  Kırmızı Şarap Lekesini Çıkartmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenir?

  Kırmızı şarap lekesini temizlemek için birçok yol kullanılır. Bu yolların hepsinde önemli olan sıcak su kullanımı yapmaktır. Soğuk su lekenin sabitlenmesini sağlayacağı için kullanılmaz.

  Halıdan Çıkarma

   

  Tuz Deneyin

  Kırmızı şarap lekesi özellikle halı ya da kilim üzerine döküldüyse fazlasını elinizden geldiği kadarıyla almanız gerekir. Ardından beklemeden üzerine tuz dökmeli ve tuzun lekeyi emmesine olanak sağlamalısınız. Tuz bu şekilde kuruması için bırakılır. Tuz kuruduktan sonra fazlası alınır ve ardından su ile bölge tamamen silinir.

  Çamaşır Deterjanı ve Beyaz Sirke Deneyin

   

  Kurumuş kırmızı şarap lekesi nasıl çıkar kapsamında beyaz sirke hemen lekeli bölgenin üzerine dökülür. Sirkenin uygulanmasından sonra çamaşır deterjanı ile ovma yapılır. Bu sayede lekeler beze geçer. Ardından sıcak su ile lekenin kalan kısmı kaldırılır.

  Çamaşır Suyu Deneyin

   

  Özellikle beyaz gömleklerde meydana gelen kırmızı şarap lekesi için çamaşır suyunda 10 dakika bekletme işlemi yapılır. Ardından lekenin olduğu bölge sıcak su ile yıkanarak durulanmalıdır.

  Kıyafetten Çıkarma

   

  Bulaşık Deterjanı ve Hidrojen Peroksit Deneyin

  Bulaşık deterjanı ile hidrojen peroksit eşit düzeylerde karıştırılır. Bu karışım şarap lekesi üzerine dökülür ve lekeyi emmesi için bekletilir. Bu karışımın lekeyi kısa süre içinde emdiğini gözlemleyebilirsiniz. Şarap lekesi herhangi bir kıyafetinizde meydana geldiyse giysiyi normal yıkama koşullarına göre yıkayın. Bu uygulama hafif renkli giysiler üzerinde en iyi sonucu verir; zira hidrojen peroksit ağartma eğilimi gösterir. Ayrıca halı ya da koltuktan kırmızı şarap lekesi nasıl çıkar kapsamında da kullanılabilir.  Halı ve koltukta leke emildikten sonra su ile iyice durulanmalıdır.

  Kaynar Su Deneyin

   

  Kurumuş şarap lekesi nasıl çıkarılır kapsamında kaynamış su fayda sağlayacaktır. Özellikle kıyafetin lekeli olduğu bölge lavabonun içinde gerilir. Ardından kaynar su hemen üzerine dökülür. Bu uygulamada önemli olan şarap lekesi olan bölgenin gergin olmasıdır. Kaynar suyun dökülmesi ile leke çözülmeye başlar ve gerekirse tekrardan kaynar su dökülür.

  Leke Çıkarıcı Kullanımı

  Kırmızı şarap lekesi nasıl çıkarılır kapsamında kıyafetiniz, koltuğunuz, halınız ya da diğer ürününüze hangi temizlik malzemesinin iyi geleceğini belirleyin. Kumaşlara göre belirlenmiş olan bu ürünlerin kullanımlarında kullanım talimatlarının uygulanmasına dikkat edin. Yani ipek kumaşlara ağartıcı özelliği olan bir temizlik ürününü kullanmayın. Ayrıca şarap lekesi çıkartmak için sadece temizlik uygulamasını evde yapmayabilirsiniz. Kuru temizlemelerden yardım alarak da bu lekelerden kısa süre içinde kurtulmak mümkündür.

  Kabartma Tozu ve Beyaz Şarap

   

  Lekeli olan bölgenin üzerine beyaz şaraptan biraz dökülür. Bu şarap sizin cankurtaranız olacaktır. Leke olan bölgeyi sünger ile lekelemeye başlayın. Süngeriniz zaten ıslak ise, kullanmadan önce sıkın. Ardından kabartma tozunu bu bölgeye dökün ve 1 gece bekletmeye başlayın. 1 gece bu şekilde bekletilecek olan lekenin üzeri temiz bir bez ile örtülmelidir. Lekeyi çeken kabartma tozunun fazlalık olan kısmını alın. Özellikle halıysa ıslak vakumlu bir süpürge ile bölgeyi iyice vakumlayın. Vakumlama esnasında lekeler hızlıca çıkar. Kıyafette ise bu uygulama ardından mutlaka yukarıdaki tuz uygulamasını yapın. Sonrasında lekeli bölgeyi sıcak su ile durulayın. Bu sayede lekelerden kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.

   

   

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.