Kıyafetlerdeki yağ lekesi nasıl çıkar? Pratik Yöntemleri

29.06.2017
6.594
Kıyafetlerdeki yağ lekesi nasıl çıkar? Pratik Yöntemleri

Yağ lekeleri yüzünden en sevdiğiniz kıyafetinizi çöpe atmak zorunda değilsiniz. Evde uygulayabileceğiniz birkaç basit adımla bu lekelerden kurtulmak mümkün. Peki kıyafetteki yağ lekesi nasıl çıkar?

Kıyafete dökülen yağ lekesi nasıl çıkar?

 

Yemek yerken giysinize damlayan ya da yemek yaparken üzerinize sıçrayan yağlar ardında zorlu izler bırakır. Üzerinize bulaşan bu yağlar evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç yöntem ile kolaylıkla çıkar. Hem bu izler hem de yağlı boya izleri oldukça zor lekelerdir. Özellikle boya lekesi hemen müdahale edilmezse kalıcı olabilir. Renkli veya beyaz giysilerinizden bu lekeleri çıkarmak sanıldığı kadar zor değildir. Ancak doğru yöntemleri uygulamak gerekir.

Lekelere erken müdahale etmek moleküllerin derinlemesine kumaşa işlememesini sağlar ve bu sayede izler kolayca çıkar.  Bu izlere kurumadan müdahale etmeniz sayesinde kumaşa zarar vermeden izler çıkarılır.

Renkli giysilerdeki bu lekeleri çıkarmanın yolu emici maddelerden geçer. En bilindik yöntemler arasında talk pudra gelir. Bunun dışında alkol içeren ürünler de etkili olabilir. Özellikle boya lekeleri için bu yöntem işe yarayacaktır.

Yağlı Boya Lekesi

Peki yağlı boya lekeleri nasıl çıkarılır? Boya lekelerinde en etkili yöntem WD-40`dır. WD-40 etkin kimyasal yapısı ile boya moleküllerinin içine işler ve kıyafetlerinizden söküp atar. Boya izleri için bir diğer etkili yöntem ise çakmak gazıdır. Bu lekeler en zorlu lekeler arasındadır. Ancak saydığımız bu yöntemlerle çıkarılması çok da zor değildir.

 

Bunları çıkarmanın bir diğer etkili yolu ise saç spreyidir. Saç spreyini leke üzerine uygulayın. Ardından yıkama talimatlarına göre kıyafetinizi yıkayın. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Bu izler sıradan deterjanlarla çıkmaz. Bu nedenle alternatif yollara başvurmak gerekir. Çocuğunuz boyama yaparken giysilerini kirletmiş olabilir. Ya da evinizin pencerelerini boyarken giysileriniz kirlenmiş olabilir. Bu durumda endişelenmeyin ve bu yöntemlerden birini uygulayın. Olumlu sonuçlarını göreceksiniz. Kuru sabun da bu yöntemlerden biridir. Lekenin üzerine sürterek uygulayın ve ardından yıkama talimatlarına uygun şekilde giysinizi yıkayın.

Bebek Pudrası

Bu izlerden kurtulmanın ilk adımı bebek pudrasından geçer. Leke üzerine uygulandığında yağ moleküllerini emecektir. Giysinizin lekeli kısmına talk pudrayı uygulayın. Ardından metal bir kaşık ile iyice kazıyın. İzler tamamen geçene kadar bu işlemi uygulayabilirsiniz. Ardından şampuanlı su ile veya deterjan ile yıkayın. Giysinizi yıkarken yıkama talimatlarından yararlanın. Bebek pudrası en etkili yöntemlerdendir. Bu yöntem ile giysinizin renkleri solmaz veya kumaşına zarar gelmez.

 

WD-40

En etkili leke sökücülerden biri olan WD-40 bu zorlu izler için imdadınıza yetişecektir. Her evde bulunması gereken bu mucizevi ürün ile lekeler dert olmaktan çıkıyor. Giysinizin kumaşı üzerine doğrudan kendi püskürtme aparatıyla püskürtün. 30 dakika kadar beklettikten sonra yıkama talimatlarına uygun olarak kıyafetinizi yıkayın ve izlerden kurtulun.

 

Peynir Tozu

Listedeki en ilginç malzemelerden biri de peynir tozudur. Pudra ile aynı vazifeyi görecektir. Lekeli bölgeye kalın bir tabaka halinde uygulayın ve biraz beklettikten sonra kaşık yardımıyla fazlalığını alın. Ardından giysinizi yıkayıp kurutabilirsiniz. Bu yöntem de en etkili yöntemler arasındadır.

 

Aleo Vera

Aleo Vera bitkisinin faydaarı saymakla bitmez. Sayısız faydasının yanında içindeki sıvı etkin bir yağ sökücüdür. Aleo vera bitkisinin jelini marketlerden temin edebilirsiniz veya doğrudan bitkinin yaprak kısımlarının içinden alabilirsiniz. Yanık ve yağ lekelerini yok eden bu sıvıyı uygulayın. Ardından yumuşak bir fırça ile fırçalayın ve yıkayın. İzlerden tamamen kurtulmuş olacaksınız.

Tebeşir

Tebeşir tozu da bu lekeleri yok etmekte etkili olacaktır. Tebeşiri leke üzerine sürterek uygulayın. İzler tamamen yok olana kadar işlemi tekrarlayın. Ardından yıkama işlemine geçebilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.