Kıyafetten Ter Kokusunu Çıkarma Yöntemleri

18.01.2019
6.783
Kıyafetten Ter Kokusunu Çıkarma Yöntemleri

Kıyafetten Ter Kokusunu Çıkarma Yöntemleri

Tişörtlerinizde ter kokusundan rahatsız olmanız durumunda bu kötü kokuyu çıkarma için evinizde uygulayabilecek olduğunuz yöntemler.

Beyaz Sabun

 • 1 kalıp beyaz sabun;
 • Bol miktarda su.

Özellikle de yaz aylarında terleme çok fazla olması sebebiyle koltuk altı kısmında terleme nedeniyle çok yoğun miktarda terleme ve bunun sonucunda da iz kalacaktır. Terleme sonucunda koltuk altı bölgesinde terleme yoğun olarak görülmesi durumunda yoğun miktarda koku olacak, bu durumda hem sizler hem de çevrenizdeki insanlar etkilenmesine neden olur. Böylesi bir durumda kalmaktan rahatsız olan kişiler evlerinde ter kokusunu beyaz renkli tişörtlerinden çıkartırken kokunun da bir an önce çıkmasını istiyorlar. Bu nedenle de beyaz sabun ile birlikte temizliğini yapmanız önerilmektedir. Tişörtlerin koltuk altı ıslatılmalı ve beyaz sabun ile birlikte yıkanmalıdır. Daha sonrasında ise bol su ile birlikte durulanarak kurutun. Bu işlem her giysinizi giyindikten sonra uygulamanız durumunda rahatsız edici kokudan kurtulmuş olacaksınız.

Sirke ve Soda

 • 1 su bardağı sirke;
 • 3 yemek kaşığı soda;
 • Bol miktarda su.

Ter kokusunu ve lekesini çıkarmak için evinizde güvenilir yöntemler arasında bulunan sirke ve soda karışımı ile birlikte hazırlayacak olduğunuz karışım ile birlikte tişörtlerinizi yıkamanız önerilmektedir. Bunun için öncelikle geniş bir leğen içerisine kaynar su konulmalı ve içerisine 3 yemek kaşığı miktarında çamaşır sodası koyduktan sonra ise bir su bardağı beyaz ve mayasız sirke koymanız gerekmektedir. Renkli olan sirkeler renk vererek özellikle de açık renkte olan tişörtlerinizde renk değişimi olmasına neden olur. Karıştırmalı ve içerisine çamaşırınızı koymanız gerekmektedir. Su ılık olana kadar bekleyin ve çamaşırınızın özellikle de ter izi olan bölgenin daha fazla yıkanması sonucunda çamaşırlarınızdan lekenin çıktığı gibi aynı zamanda da rahatsız edici olan ter kokusundan da kurtulmuş olacaksınız. Yıkama sonrasında ise bol su ile birlikte durulamanız gerekmektedir.

Sonrasında ise herhangi bir ısıtıcı içerisinde kurutmak yerine giysilerinize zarar gelmemesi için normal oda sıcaklığında ya da balkonunuza asarak kurutmanız önerilmektedir.

Limon Suyu ve Deterjan

 • 1 yemek kaşığı çamaşır deterjanı;
 • 1 su bardağı limon suyu;
 • 2 tane orta büyüklükte limon;
 • Bol miktarda su.

Ter kokusunun giysilerinizden çıkarmanın en önemli yollarından bir tanesi de limon ile birlikte temizliğinin gerçekleşmesi olacaktır. Ter kokusunun olması durumunda aynı zamanda da lekenin olması da görülecektir. Böylesi bir durum içerisinde kalınması sonucunda kişilerin ilk olarak şu adımları izlemesi gerekmektedir. Limon ortadan ikiye kesilmeli ve çekirdeklerini çıkardıktan sonrasında hafif basınç uygulayıp koltuk altı kısmına sürmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise 1 saat kadar bekletmeli ve lekeli olan kısma nüfuz edecek olduğundan lekenin ve kokunun çıkmasında etkili olur. Fakat ter kokusunun bazen keskin olduğu durumlarda ise çıkmasını engelleyecek olması sebebiyle sizlerin uygulayacak olduğunuz yöntemler arasında leğen içerisine sıcak su koymalı ve ardından içerisine çamaşır deterjanı ile birlikte limon suyu ekleyip az önce limon ile koltuk altı kısmını ovalamış olduğunuz giysiniz atılması gerekmektedir. Ardından ise kaynamış suyun içerisinde 1 saat kadar bekletmeli arada bir karıştırmanız gerekiyor. Sonrasında lekeye derinden işleyecek olması sebebiyle yıkamalı ve bol su ile birlikte duruladıktan sonra asarak kurutmalısınız.

Bu yöntem ile birlikte sizlerin ter kokusundan ve lekesinden rahatsız olduğunuz giysiniz gerekli temizliği yapmış olacaksınız.

Tuz ve Amonyak

 • 4 yemek kaşığı tuz;
 • 1 su bardağı amonyak;
 • Kaynar su;
 • Deterjan ve bol miktarda soğuk su.

Tuzun ve amonyak lekeler üzerinde son derece etkili olduğu gibi aynı zamanda da kokunun da çıkması konusunda çok etkili olması ile bilinmektedir. Bunun için yapacağınız ilk işlemin kaynamış suyun içerisine tuz atarak eritmek olacaktır. Ter kokusu genellikle sıcak havalar içerisinde ve insanların koltuk altında yoğun miktarda terleme olması sebebiyle bu bölgelerde gerçekleşmektedir. Böylesi bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman kendinizden rahatsız olmamanız için yapacağınız ilk işlemin hazırlamış olduğunuz tuzlu suyu eşit miktarda lekenin ve kokunun geldiği bölgelere dökmek ve beklemek olacaktır. Tuzlu suyun derinden lekelere ve kokuya nüfuz ederek yok etmesini sağlayacak olması sebebiyle bir süre beklemeniz gerekmektedir. Yaklaşık olarak 1 saat boyunca beklemeli ve ardından ise bir leğen içerisine kaynar su ile doldurun. İçerisine bir miktar amonyak dökerek tuzlu su içerisinde bekletmiş olduğunuz tişörtünüzü içerisine koyun ve su ılık olana kadar beklemelisiniz. Su ılık olana kadar arada sırada karıştırmanız her zaman için önerilmektedir. Ardından ise sizlerin deterjan atarak suyun içerisine köpürtmeli ve çamaşırınızı elde yıkayın. Lekenin tam olarak çıktığını fark edene kadar yıkamayı sürdürmeniz gerekmektedir. Leke ve koku çıktıktan sonra bol suyun altında giysinizi durulamalı ve kuruması için asmanız gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.