Klavye Nasıl Temizlenir?

22.06.2019
6.340
Klavye Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatımız da evde, işte, dışarıda artık birçok yerde bilgisayar kullanılmaktayız. Teknolojinin bu kadar gelişmesiyle birlikte gündelik işlerimizi çoğunlukla bilgisayar yardımı ile hallediyoruz.

Bu işlemleri yaparken kullandığınız bilgisayar da kuşkusuz en çok kullandığınız bölge klavyedir. Gün içerisinde defalarca dokunduğumuz klavye tuşları yapıları gereği çok kolay kirlenmektedir.  Harf tuşları ardındaki küçük boşluklardan toz ya da ufak parçalardan dolayı klavyelerimiz birer mikrop yuvası haline gelmektedir. Bu yüzden klavyelerimizi temiz tutmak hem klavyemizin ömrünü uzatır, hem de sağlığımız açısından büyük önem taşır. Bilgisayar kullanmamızda bu kadar etkili bir yere sahip olan klavyenin, nasıl temizleneceğini konusundaki bilgileri şimdi sizlere bu yazımızda anlatacağız.

Genel Klavye Temizliği

Klavye, uzun süre kullanıldıktan sonra ve özellikle de bilgisayarın yakınında sık sık bir şeyler yiyip içerek klavyeyi kirletebilirsiniz. Klavyeniz çok fazla kirlendiyse, bu durum işlevini ve performansı olumsuz yönde etkileyebilir ve hatta tuşların çalışmaması durumuna kadar gidebilir. Bu konuda sık sık karşılaşılan sorunlar arasında, kirli ya da sıkışmış tuşlar ve yazarken tekrarlanan karakterler bulunuyor.

Klavyenizin aşağıda belirttiğimiz şekilde sökülmesinin garantiyi geçersiz kılabileceğini unutmayın ve markası her ne olursa olsun (Microsoft, Logitech v.b.) bilgisayar ya da notebook klavye temizliğini yaparken çok dikkatli olmalısınız.

Mekanik Klavye Nasıl Temizlenir?

Mekanik klavye temizliği için uygulayabileceğiniz yöntemleri aşağıda sıralamaya çalıştık. Klavye nasıl temizlenir arayışında iseniz size uygun olan yöntemi kullanabilirsiniz.

Yöntem:1

 • Klavye temizleme işleminden önce temizlemek istediğiniz bilgisayarı kapatın ve klavye bağlantısını ayırın. Bilgisayar çalışırken klavyeyi çıkarmayın ya da bağlamayın. Aksi takdirde, USB tabanlı olmayan bir klavyeniz varsa makineye zarar verebiliriz ama klavyenizin bilgisayar bağlantı türü USB ise, bilgisayar çalışırken klavyenin çıkarılmasında herhangi bir problem yoktur.
 • Hızlı bir şekilde klavye temizliği için klavyenizi ters çevirin, ters çevirdikten sonra klavyenizin içindeki birikmiş herhangi bir yabancı maddeyi uçurmak için basınçlı havadan faydalanın. Bu işlem sırasında klavyenizin içindeki birikmiş pislikler etrafa saçılacağı için düşen döküntülerin kolayca temizlenebileceği bir yerde klavye temizliği yapmaya dikkat edin ya da temizleme işleminizi yapacağınız bölgenin altına gazete kâğıdı sererek bu işlem sonunda saçılan pislikleri kolayca temizleyebilirsiniz.

Klavyeyi baş aşağı çevirip birkaç kez hafif bir şekilde klavyeye zarar vermeden vurun. Toz parçacıklarının düştüğüne sizde şahit olacaksınız.  Bu işlemin ardından klavyenizin açısını değiştirin ve oluşan pisliklerin çoğundan kurtulmak için klavyenize zarar vermeyecek şekilde daha sert vurarak temizleme işleminizi daha kısa sürede yapabilirsiniz.

 • Klavye tuşu temizliği için, klavyenizin tuşlarının kenarlarını izopropil alkole batırılmış pamuklu çubuk yardımıyla temizleyin İsopropranol (izopropil alkol) evlerde temizlikte de sık sık kullanılmaktadır.  İsopropanol endüstride çözücü ve dezenfekte olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple bu işlemi uyguladıktan sonra ortam havalandırmasının yeterli olup olmadığı konusunda emin olun.
 • Daha kapsamlı bir klavye temizliği için tüm tuşları kaldırın. Klavyenizin her tuşuna küçük bir tornavida ya da benzer bir çubuk ile yavaşça sokarak, tuşları kaldırmaya çalışın. Tuşlar çıkarıldığında, birikmiş herhangi bir pisliği basınçlı havanın yardımıyla üfleyerek temizleyin. Nemli (ıslak olmamasına dikkat edin ) bir bezle klavyenizin tüm yüzeyini hafifçe, sıvı kaçmamasına dikkat ederek güzelce silin.  Klavyeye herhangi bir sıvı girmesine kesinlikle izin vermeyin. Aksi halde klavyenin bozulmasına ya da performans düşüklüğüne neden olabilirsiniz.
 • Klavyeniziniz tuşlarını tek tek temizledikten sonra, tuşları dikkatli bir şekilde tekrar klavyeye yerleştirin. Klavyenizin her bir tuşunu nemli bir bez yardımıyla temizleme işlemine devam edin ve bitirdiğiniz tuşları dikkatlice klavyeye yerleştirin ve temizleme işlemini tamamlayın.

Yöntem:2

Rastgele Dökme ile Mekanik Klavye Temizleme

 • Mekanik klavyeyi çıkarın ya da bilgisayarınızı kapatın.
 • Çıkarmış olduğunuz mekanik klavyeyi ters çevirin. Klavyeyi ters çevirdikten sonra sallayın.
 • Klavye ters çevrilirken, mümkün olduğunca bir bez yardımı ile onu kurulayın.
 • Mekanik klavyeyi mümkün olduğunca uzun süre ters bir şekilde bırakın (en azından bir gece).  Klavyenizin bütün gece bu şekilde kalması içerisindeki tüm pisliklerin dökülmesini sağlayacak ve mekanik klavye temizleme işlemi tamamlanmış olacaksınız.

Yöntem:3

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir? (Alternatif)

 • Alternatif olarak klavye nasıl temizlenir derseniz öncelikle bilgisayarı kapatın ve klavyenin enerji bağlantısını tamamen kesin.
 • Klavyeyi ters çevirip dikkatli bir şekilde tüm vidaları sökün.
 • Klavyenin üst kısmının yarısını kaldırın (üzerindeki tuşlarla birlikte olan tuşu kapalı) ve alt kısmını bir tarafa koyun. Klavyenizde bazı klipler olabilir, aynı zamanda klavye etiketlerinin altında gizli vidalar olup olmadığını kontrol edin.
 • Öncelikle bir kovaya soğuk su doldurun ardından suyu bir miktar sabunla karıştırın.
 • Klavyenizin tuşlarını tek tek bu kovaya döküp bir fırça yardımıyla iyice ovun.
 • Bu işlemi uyguladıktan sonra tuşları kovanın içinden çıkarın ve bunları soğuk su altın da güzel bir şekilde durulayın (bir süzgeç bunun için iyi olabilir), daha sonra klavyenizin tuşlarını saç kurutma makinesi yardımıyla iyice kurutun.
 • Klavyenin boş olan üst kısmını tutun. Bazı bulaşık makinesi ya da normal sabun ve eski bir diş fırçası kullanarak, klavyenin üst yüzeyi temizlenene kadar iyice fırçalayın ve temiz su altında durulayın ve yukarıda olduğu gibi saç kurutma makinesi yardımıyla kurutun.
 • Klavyenizin tüm parçalarını kuruttuktan sonra klavyeyi dikkatli bir şekilde tekrar yerine monte edin.
 • Klavyenin her iki kısmını da sıkıca bastırın,  ortasındaki klipsleri sıkıştırın.
 • Klavyenizi dikkatli bir şekilde taktıktan sonra, bilgisayarınızı açın.

Farklı yöntemler için bilgisayar klavyesini temizleme yolları nelerdir yazımıza bakabilirsiniz.

Yöntem: 4

Laptop Klavye Temizliği İçin Toz Alma Püskülü Kullanımı

 • En etkili laptop klavyesi temizleme yöntemlerinden biri de toz alma püskülü kullanımıdır. Laptop klavyesi nasıl temizlenir sorusunun en etkili ve hızlı yanıtlanabilen cevabıdır.
 • Klavyenizin üzerindeki kirlilik eğer sadece tozdan oluşuyorsa, temizlik amacıyla toz alma püskülü kullanmak çok hızlı ve etkili bir çözümdür.
 • Toz alma püskülünü tüm klavye gövdesinde ve tuşların arasında güzel bir şekilde gezdirin. Bu şekilde klavyenizde birikmiş olan tozlar, püskül üzerinde birikerek klavyeniz tozlardan arınmış olacaktır.
 • Temizleme işleminde kullandığınız püskülün üzerinde biriken tozları oda dışında bir alanda (pencere, balkon, kapı önü v.b) sallamak ya da bir yüzeye hafifçe vurmak yoluyla püskülünüzün üzerindeki tozları dökün ve tekrar kullanmak amacıyla bir yere kaldırın.

Yöntem: 5

Klavye Temizleme Jeli ya da Hamuru Kullanımı

 • Klavye üzerinde birikmiş kiri temizlemek için kullanılan bir diğer yöntem ise klavye temizleme jeli ya da temizleme hamuru kullanımıdır. Bu hamur yumuşak sakız kıvamında bir malzemeden oluşur. Bilgisayar klavyeleri, cep telefonları ve yazıcılardaki birikmiş tozu ve kiri toplar. Temizleme hamurunun ellerde kanıtlanmış bir dezenfektan etkisi vardır, temiz tutar ve kullandığınız cihazın üzerinde herhangi bir kalıntı bırakmaz. Çevre dostudur, % 95 biyolojik olduğu da bilinmektedir.
 • Temizlemek istediğiniz klavye yüzeylerine jeli hafif bir şekilde bastırarak temizleme işlemini uygulayın.
 • Jel hamuru koyu rengine dönüşene kadar defalarca kullanılabilir. Jel hamurunun temizleme işlemi sonrasında temizlenmesi gerekmez.  Hamurun rengi iyice koyu bir renk aldıktan sonra jel hamurunun ömrü dolmuş demektir.
 • Jel hamuru kendi ambalajı içerisinde güneş ışığından uzak bir yerde muhafaza edilmelidir.
 • Temizleme jelinin kullanım yöntemini macbook klavye temizleme amacıyla da kullanabilirsiniz.

İpuçları

 • Temizleme işlemleri sırasında herhangi Bir şey yanlış giderse ya da şüphe halindeyseniz, nemi emmek için pirinç kullanmanızı tavsiye ederiz. Pirinç son derece emici özelliğe sahiptir ve yeterince pirinç hemen hemen her rutubeti almada size yardımcı olacaktır.
 • Bir dizüstü  (laptop) bilgisayardaki tuşların yerini değiştirmek, özellikle boşluk çubuğu ve enter tuşu gibi, tuşların yanında kurulması gereken ayrı bir desteği olan tuşlar işlem sırasında zor olabilir. Aynı zaman da, dizüstü bilgisayar tuşlarını kaldırmak, klavyenize zarar verebilir.
 • Klavyenizdeki tuşları yerine takma işlemi sırasından hangi tuşun nereye takıldığını unutursanız, bilgisayarınızı ön yüklemek yeterli olacaktır. Windows’ta Başlat> Tüm Programlar> Donatılar> Erişilebilirlik> Ekran Klavyesine gidin. Mac’te, Apple Menüsü> Sistem Tercihleri> Uluslararası> Giriş Menüsü’ne gidin, Klavye Görüntüleyicisi’ni kontrol edin, sağ üst köşedeki bayrağı içeren menüyü açın ve Klavye Görüntüleyicisini Göster’i seçin. Bu ekranda, harf / rakam / karakter sırasını kopyalayabileceğiniz bir klavye karşınıza gelecektir.
 • Bazı insanlar aslında klavyeyi bulaşık makinesini kullanarak yıkıyor. Klavyeyi kaybetme riskine girmek istemiyorsanız klavyeyi bu şekilde temizlemeye kalkışmamanızı tavsiye ederiz. Bir klavyeyi bulaşık makinesine koyarsanız, kullanmadan önce klavyenin tamamen kuru olduğundan emin olduktan sonra bu işlemi yapın. Kablosuz klavyelerde bu yöntemden kesinlikle kaçınılmalıdır.
 • Klavyenizdeki tüm tuşları dikkatli bir şekilde sökebilir, çantanızdaki gibi küçük bir torbaya koyup çamaşır makinesinde elbiselerinizle birlikte yıkayarak temizleyebilirsiniz. Klavye iskeletini ise elektrikli süpürge ve ıslak mendil yardımıyla temizleyin.
 • Basınçlı havaya her evde ulaşılamaya bilir o yüzden alternatif olarak, bir üfleyici kullanmak istiyorsanız elektrikli saç kurutma makinesi size bu konuda yardımcı olacaktır. Isıtıcının açık ya da kapalı olması önemlidir. Bu yöntem toz atma için de oldukça harika bir yöntemdir.
 • Tuşları çekmeye başlamadan öncesinde bir dijital fotoğraf makinesi ya da cep telefonunuz yardımı ile klavyenin resmini çekebilir ve bu şekilde onları tekrar takmaya başlayacağınızda nereye koyacağınızı kolayca biliyor olursunuz.
 • Boşluk çubuğu, enter tuşu gibi tuşları yerine koyarken dikkatli olun.
 • Dizüstü (laptop) bilgisayar diğer klavye çeşitlerine göre biraz daha farklıdır. Genellikle bir dizüstü bilgisayar klavyesini temizlemek için tuşları kaldırmak gerekli değildir. İzopropil alkol ya da basınçlandırılmış hava temizleme işlemi sırasında size kolaylık sağlayacaktır.
 • Klavyenizin tuşlarını dikkatli bir şekilde çıkardıktan sonra, bir torba içerisine su, sıvı sabun ile beraber koyabilir ve sallayabilirsiniz. Yalnız bu temizleme işlemini çok sık yapmayın, aksi takdirde tuşlarınızın üzerindeki baskıların kaybolmasına neden olabilirsiniz
 • Tuşların nereye takacağınızı unutmamak için tuşları küçük gruplar halinde de çıkarabilirsiniz.

Uyarılar

 • Basınçlı havayı püskürtürken kutuyu ters çevirmeyin. Aksi takdirde, sıvı iticisinin klavyeye püskürmesine ve klavyenizin hasar görmesine neden olabilirsiniz. Aynı zamanda basınçlı havayı kullandıktan sonra tozlar etrafa yayılacağı için temizleme işlemini yaptığınız ortamı güzel bir şekilde havalandırın ya da iyi havalandırılan bir bölgede kullandığınızdan emin olun.
 • Klavyenizin tuşlarını çıkardıktan sonra, onları küçük çocuklardan ya da evcil hayvanlardan uzak tutmaya dikkat edin. Küçük tuşlar,  boğulma tehlikesine neden olabilirler.
 • Pirinç nemi emmek için kullanılıyorsa, küçük pirinç tanelerinin tuşlara işlenmediğinden ve herhangi bir kurutulmuş maddenin olup olmadığını kontrol edin.
 • Basınçlı hava ile temizleme işlemi uygularken. Basınçlı havanın içeriğini solumamaya özen gösterin. Basınçlı havayı Havalandırılmış bir alanda kullanmak daha güvenlidir, ancak içerisinde bulunan konsantre içerik toksiktir ve sizi yaralayabilir ya da öldürmeye kadar gidebilir bu konuda çok dikkatli olmalısınız.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.