Klozetlerimizde Oluşan Pas Lekelerini Çıkarmak İçin Pratik Yöntemler

11.07.2017
7.125
Klozetlerimizde Oluşan Pas Lekelerini Çıkarmak İçin Pratik Yöntemler

Klozet ve lavabolarımızda oluşan pas lekelerini sorun olmaktan çıkaracak basit ve etkili yöntemler ve uygulanışları hakkında bilinmesi gerekenler yazımızda.

Lavabo ve Klozetlerdeki Pas Lekeleri

 

Suyla en çok temas halinde olan banyolarımızdaki lavabo ve klozetlerimizde zamanla paslanmalar meydana gelmektedir. Çoğunlukla bu lekeler lavabolarımızın ve klozetlerimizde bulunan bağlantı vidaları ve hareketli kapakların metal aksamlarının paslanmasıyla oluşurlar. Ancak böyle durumlarla karşılaştığımızda lavabodaki pas lekesi nasıl çıkar veya klozetteki pas lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünmemize gerek yok. Normalde zor lekeler olarak bilinen paslanma lekelerinin aslında çok basit ve etkili çözüm yöntemleri bulunuyor.

Pas lekelerinin temizlenmesi mümkündür ancak oluşumlarının engellenmesi temizliğimiz için de uzun ömürlü kullanım için de çok önemlidir. Bu konuda, lavabo ve klozetlerimizdeki paslanmaya müsait bölgelere tırnak cilası sürmemiz, paslanmaları engelleyerek daha sağlıklı ve temiz bir ortam yaratacaktır.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, paslanma hadisesi metallerin havadaki oksijen ile kimyasal reaksiyona girmesi sonucunda meydana geldiği için kesin olarak önüne geçmemiz mümkün değildir. Özellikle metal çeşme ve giderler gibi bölgelerde suyla temas çok sık olduğu için bu durum reaksiyonun hızını da arttırmaktadır. Su ile teması engellememiz de bu alanlarda mümkün olmadığından paslanma karşıtı kimyasal ve kaplamalar bize bu durumu en aza indirme konusunda yardımcı olacaktır. Şimdi gelelim bu paslanma lekelerinden nasıl kurtulacağımıza.

Klozet ve Lavabolardaki Pas Lekelerini Çıkarma Yöntemleri

 

Klozet ve lavabolarımızda oluşan bu paslanma lekelerini çıkarmak için bir çok yöntem vardır. Ancak bu yöntemler pas lekesi gibi zor lekeleri çıkarmak için kullanıldığından genellikle cilde ve solunum yollarına zarar verebilecek maddeler içermektedirler. Bu yüzden de bu yöntemleri kullanarak paslanma lekelerini temizlerken dikkat etmemiz sağlığımız açısından çok önemlidir. Şimdi gelelim bu yöntemlerin neler olduğuna.

Limon ve Tuz

Bu mucize formül tıpkı giysilerimizde olduğu gibi lavabo ve klozetlerimizde de paslanma lekelerini çıkarmak için en ideal ve zararsız yöntemdir. Paslanma lekesinin olduğu bölgeye bolca limon sıkıp üzerine tuz dökerek bulaşık süngerinin yeşil kısmıyla iyice ovalayarak siliyoruz. Daha sonra birkaç dakika beklediğimizde limonun suyundaki sitrik asit pasla tepkimeye girerek söküp atacaktır. Daha sonra bu alanı kaynar su ile duruladığımızda lekeden tamamen kurtuluruz.

Kola İle Temizlik

Her ne kadar kola kulağa tuhaf gelen bir temizlik yöntemi olsa da asitli oluşundan dolayı oldukça etkilidir. Paslanma olan alanı tamamen kaplayacak şekilde kolayı döküp kolanın paslanma lekelerini çözmesini bekleriz. Bu bekleme süreci genellikle yarım saat kadar sürecektir. Ardından yine kaynar su ile bu bölgeyi duruladığımızda leke çözülecektir.

Sirke ve Karbonat

Bir başka etkili yöntem de sirke ve karbonat ile temizleme yöntemidir. Tuvalet kağıdını bol sirke ile ıslatarak paslanmış bölgeye koyuyoruz ve üzerine karbonat ilave ediyoruz. Bu şekilde bir gün beklettikten sonra tuvalet kağıdını alıp bu alanı kaynar su ile yıkadığımızda lekeden kurtulmuş oluruz.

Pas Sökücüler

Tüm bu yöntemlerden sonuç alamadıysak marketlerden bulabileceğimiz pas sökücüler imdadımıza yetişecektir. Ancak bu kimyasallar çok yoğun ve zehirli formüllere sahip olduklarından kesinlikle cildimizle temasına imkan vermemeliyiz ve temizlik esnasında bu kimyasallardan çıkan buharı solumamaya özen göstermeliyiz. Bu konuda maske kullanımı tavsiye edilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.