Klozetteki Sarı Lekeleri Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

19.07.2017
7.062
Klozetteki Sarı Lekeleri Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Gün içinde en fazla bakteri ve sert suya maruz kalan klozetler içerisinde zamanla sarı lekeler oluşmaya başlar. Peki klozetteki sarı lekeler nasıl çıkar? İşte püf noktaları ve uygulanacak yöntemler…

Klozetteki Sarı Lekeler

 

Klozetler günlük bakım ve temizliğin en önem arz ettiği alanlardır. Her gün burada biriken dışkı atıkları ve sert su birikintileri çeşitli lekelere sebep olur. Zamanında düzenli temizliği yapılmadığı takdirde seramik üzerinde sarı ve hiç hoş görünmeyen lekeler oluşmaya başlar. Bu lekeler Zamanla koyulaşır ve çok daha zor temizlenir.

Sert sular içerisindeki mineraller ve dışkı artıkları seramik üzerinde lekeler oluşmasına sebep olur. Ancak bu lekeler asidik çözeltilerle kolaylıkla çıkarılır.

Bu lekeleri çıkarabilmek için yöntemleri uygulamadan önce klozet içerisindeki suyu tamamen boşaltmanız gerekmektedir. Su akışını kestikten sonra sert bir tuvalet fırçası edinmelisiniz ve uygulayacağınız çözeltiyi bu fırça ile uygulamalısınız. Uygulayacağınız yöntemi lekenin zorluk derecesine göre seçebilirsiniz.

Karbonat ve Limon

Karbonat asitli çözeltilerle bir araya geldiğinde tepkimeye girer ve oldukça etkili bir çözeltiye dönüşür. Bu çözelti oluşan kireç izlerini çıkarmada oldukça etkilidir. İzlerin üzerine karbonat serpin ve üzerine limon suyu dökün. 15 dakika beklettikten sonra fırça ile fırçalayarak izleri yok edebilirsiniz.

Trisodyum Fosfat

Trisodyum fosfat güçlü asidik çözeltilerdendir. Doğrudan lekeler üzerine uyguladıktan sonra en az yarım saat bekletmelisiniz. Ardından sert bir fırça yardımıyla izleri fırçalamalısınız. Bu yöntem ile kolaylıkla sarı lekeleri çıkarabilirsiniz.

 

Boraks ve Sirke

Boraks tozu tek başına bu izleri yok etmeye yetmesede sirke ile tepkimeye girdiğinde çok daha güçlü bir çözelti oluşturur. İzler üzerine bir fincan kadar boraks tozu serpin. Adından üzerine beyaz sirke dökün ve fırçalama aşamasına geçin.

Amonyak

Amonyak sert su birikintilerini ve dışkı atıklarını çıkarmada oldukça etkili bir çözeltidir. Tek ürün ile bu zilerle kolayca mücadele edebilirsiniz. Suyunu tamamen boşalttığınız klozetin içerisine amonyak dökün ve yarım saat kadar bekletin. Ardından Fırçalayabilir ve sifonu çekerek durulayabilirsiniz.

Çamaşır Suyu

Çamaşır suyu sadece hijyen sağlamakla kalmaz aynı zamanda asitlerin oluşturduğu lekeleri de yok eder. İzler üzerine klor içeren bir çamaşır suyu uygulamanız ve fırçalayarak yüzeyi temizlemeniz yeterli olacaktır.

 

Kola

Severek tükettiğimiz içeceklerden biri olan kola ile bu lekeleri yok edebileceğinizi biliyor muydunuz? En etkili yöntemler biri yüksek miktarda asidik içeriğe sahip olan koladır. İzler üzerine doğrudan uygulamalı ve 15 dakika beklettikten sonra fırçalamalısınız.

Sarı Lekelerin Oluşumunu Önlemek

Yüzeydeki kireci asitli çözeltilerle çıkarmak mümkündür ancak bu lekelerin oluşumunu önlemek de bir o kadar önemlidir. Lekelere zamanında müdahale edildiğinde iyi sonuç alındığı gözlemlenebilir. Bu izlerle mücadele etmek için evde her gün kullandığınız çözücüler işe yaramayabilir. Peki bu lekeler nasıl çıkar?

 

Bu lekelerin sebebi dışkı atıklarının içerisindeki sert mineraller ve sert sulardaki minerallerdir. Bu izlerin oluşumunu önlemek için asitli çözeltilerden yararlanabilirsiniz.

Bu izlerin oluşumunu önlemek için günlük bakımında beyaz sirkeden yararlanmanız işe yarayacaktır. Ayrıca klorlu ağartıcılarla günlük klozet temizliğini sağlayabilirsiniz. Bu ağartıcılar hem lekeleri yok eder hem de ideal hijyene ulaşmanızı sağlar. Ancak yinede bu izlerle başınız dertte ise bu durumda amonyak gibi daha güçlü çözeltilerden yararlanmanız faydalı olacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.