Koli Bandını Söktüğümüzde Kalan Bant ve Yapışkan İzlerini Çıkarma Yöntemleri

14.07.2017
8.114
Koli Bandını Söktüğümüzde Kalan Bant ve Yapışkan İzlerini Çıkarma Yöntemleri

Koli bantlarını çıkardığınızda kalan yapışkan lekerinden şikayetçiyseniz ve koli bandı lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız cevabı yazımızda.

Koli Bandı Lekeleri

 

Koli bantları evlerimizin ve işlerimizin olmazsa olmazlarından. Birçok alanda ve işte kullanabildiğimiz malzemelerdir koli bantları. Ancak bazı zamanlar var ki, koli bantlarını sökmek gerekir ve söktüğümüzde malesef yapışkanları söktüğümüz alanda kalabilir. Böyle durumlarda bu lekeleri dert etmemize gerek yok. Bazı basit ve etkili yöntemler sayesinde bu izlerden tamamen kurtulabiliriz.

Koli bandı lekelerini çıkarmak istediğimizde en önemli şey doğru yöntemi doğru alanda uygulamaktır. Örneğin mobilyamızda kalan bir bant lekesini cam yüzeydekini çıkarır gibi çıkarmaya çalışırsak eşyamız ciddi zarar görebilir, bu yüzden de doğru malzemede doğru yöntemi uyguladığımızdan emin olmalıyız.

Söz konusu bu lekeleri ve izleri çıkarmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Eğer yeni oluşmuş bir iz ise kolaylıkla çıkarılabilir, ancak uzun süre beklemiş ve zemine iyice işlemiş bir iz ise bizi biraz zorlayabilir.

Koli Bandı Lekesini Çıkarma Yöntemleri

 

Kazıma Yöntemi

Bu yöntem yalnızca cam, metal, fayans gibi sert ve pürüssüz yüzeylerde kullanılır. Mobilya ya da komaş türü yüzeylerde, parkelerde, pvc yüzeylerde ciddi çizilmelere neden olacağından kullanılmaz. Spatula veya jilet yardımıyla bu tarz yüzeylerden bantın kalıntısını bastırmadan kazıyarak çıkarabiliriz. Ancak bu işlemi yaparken fazla kuvvet uygulamamaya dikkat etmeliyiz, aksi taktirde bu yüzeylerde de çizilmelere neden olabiliriz.

Sabunlu Sıcak Su Yöntemi

Bu yöntem ise genellikle bir kaba sığabilecek nesnelerden bu kalıntıları çıkarmak için kullanılır. Sabunlu sıcak bir su hazırlarız ve üzerinde bantın izinin bulunduğu nesneyi sıcak suyun içine daldırıp yarım saat kadar bekleriz. Sabunlu sıcak suyun yumuşatacağı kalıntıyı daha sonra elimizle veya mikrofiber bir bez yardımıyla kolaylıkla çıkarabiliriz.

Karbonat ve Sıvı Yağ Yöntemi

Bu yöntemde ise küçük bir kabın içine bir miktar sıvı yağ ve karbonattan oluşan bir karışım hazırlarız. Hazırladığımız bu karışımı kalıntının üzerine bolca sürerek 5 dakika kadar bekletiriz. Daha sonra yumuşayan ve zeminden kalkan kalıntıyı sabunlu bez ile silerek bu izden kurtulabiliriz.

Çamaşır Sodası Yöntemi

Bant izini üzerinden çıkarmak istediğimiz nesnenin büyüklüğüne göre bir kabın içine sıcak su ve 1 bardak kadar çamaşır sodası doldururuz. Daha sonra nesneyi bu suyun içinde 5 dakika kadar bekletiyoruz. Soda bu kalıntıyı çıkaracaktır. Temizlenen bölgeyi yine duru bir bez ile silerek kalıntıları alırız.

Fön Makinesi Yöntemi

Biraz sıcak hava bant kalıntılarını yumuşatarak, silinerek çıkabilecek bir kıvama getirir. Temizleyeceğimiz yüzeye zarar vermeyecek kadar aralıklarla kalıntıya sıcak haba tutulur, bant kalıntıları eridikçe temiz ve nemli bir mikrofiber bezle silinerek alınabilir.

Tuvalet İspirtosu Yöntemi

Sert ve pürüzsüz yüzeylerdeki kalıntıları çıkarmak için kullanılan bu yöntem de oldukça etkilidir. Tuvalet ispirtosunu sileceğimiz zemine göre kağıt havlu veya beze süreriz. Kalıntıyı bu havlu veya bezle ovarak leke çıkana kadar bu işlemi tekrarlarız.

WD-40 Yöntemi

Neredeyse her işimizde kullandığımız WD-40 da bu kalıntıların temizlenmesinde bize fayda sağlayacaktır. Bu kimyasalı bant kalıntısının üzerine sıkıp bir süre bekleriz. Bu kimyasal kalıntıyı yumuşatarak sökecektir. Daha sonra yine bir bezle veya süngerle ovarak duruladığımızda kalıntı temizlenmiş olacaktır.

 

YORUMLAR

  1. Cengiz dedi ki:

    Vazelin de çözüyor. Üzerine bol vazelin sürün. 1 gece bekleyin sonra sıcak detrjanlı su sarı bezle silin