Koltuk Altı Sarı Lekelerini Çıkartma İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

20.06.2017
5.130
Koltuk Altı Sarı Lekelerini Çıkartma İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

Koltuk altı terlemesinden kaynaklı olarak meydana gelen sarı lekelerden kurtulmak için nasıl bir ürün kullanılacağını bilmek en önemli ilk adımdır. Sonrasında lekeden kurtulmak mümkündür.

Koltuk Altı Sarı Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuk altında meydana gelen sarı ter lekeleri her insan için utanç verici bir durum meydana getirir. İnatçı koltuk altı sarı lekeleri çıkarmak ve gelecekteki gardıroplarınızı mahvetmesini önlemek için aşağıdaki adımları takip edilmesi gerekir;

 1. Adım

 

Koltuk atlı lekeleri için leke giderici çözümünüzü seçin. Lekeleri çıkarma için birden fazla yol bulunur. Lekeleri çıkarmak için;

 • Soda
 • Votka
 • Bulaşık Deterjanı
 • Beyaz Sirke
 • Ezilmiş Aspirin

2-Lekeler İçin Ön Yıkama Yapın

Lekeler çoğunlukla deodorant ve ter önleyici ürünlere tepki vererek ter tarafından meydana gelir. Terde bulunan proteinler zaman içinde sarı lekeye dönüşür. Özellikle gömlekte ve giysilerde dikkat çeker. Lekeleri çıkartmak istiyorsanız öncelikli olarak sıcak suda işlem yapmanız gerekir. Bu sayede kaba kiri temizlenir.

3-Temizleme Maddesi İle Suyu Ayrı Bir Kapta Karıştırın

 

Gömleklerdeki, tişörtlerdeki ve giysilerde bulunan roll on, ter ya da deodorant lekelerini çıkarma için seçtiğiniz temizleme ürününü ılık su ile karıştırma gerekir. Her iki ürününde aynı oranda karıştırılması çok önemlidir. Yani kullanılacak olan soda, votka, bulaşık deterjanı, beyaz sirke veya ezilmiş aspirinin 1 – 1 şeklinde karıştırılması gerekir. Aspirin kullanımında 4 aspirin ezilir ve 1 kase sıcak su ile karıştırılır. Sonrasında gömlekler ya da diğer kıyafetler suyun içine bastırılır ve bekletilir. Bekleme süresi sonunda ılık su yardımı ile durulanır.

Koltuk altı Lekeleri Önüne Geçmek İçin Neler Yapılır?

 • Koltuk altı bölgesinde meydana gelen lekelerin çoğunluluğu deodorant ve roll on kullanımlarından meydana gelir. Bunların ter ile birleştiğinde koltuk altı bölgesinde sarı leke meydana gelir. Ayrıca koltuk altı lekeleri nasıl çıkar konusunda önemli bilgiler her daim akılda tutulmalıdır. Aksi halde koltuk altı ter lekesi nasıl çıkar konusunda çözüm bulmak zordur.
 • Daha az roll on ve daha az deodorant kullanmak ter lekelerinin sarı bir görüntü meydana getirmesinin önüne geçer. Deodorant ve roll on kullanımlarının hafif şekilde yapılması çok önemlidir. Aşırı derece sıkılması sonucunda giysilere yapışır ve leke yapar. Az kullanım sonucunda ter lekeleri önlenir.
 • Kıyafet seçimi konusunda dikkatli olmak gerekir. Pamuklu kıyafetlerin kullanılması ter olayının da önüne geçer. Bu sayede lekeler de önlenir. Pamuklu kıyafetler daha az leke tuttuğu için leke çıkarma konusunda ayrıca uğraşmaya gerek kalmaz.
 • Ter lekesi olan kıyafetlerin hemen yıkanması gerekir. Deodorant ve roll on kullanımı sonucunda meydana gelen lekeleri çıkarma için beklememek en doğru çözüm olacaktır. Beklemek ter lekelerinin kumaşa işlemesine sebep olur. Bundan dolayı deodorant ve roll on kullanımı sonucunda mutlaka kıyafet yıkanmalıdır.
 • Terin önüne geçmek için sık sık banyo yapılması gerekir. Özellikle yaz aylarında ve havaların sıcak olduğu ilkbahar aylarında sık sık duş alınması uygun olacaktır. Sık duş almak ve koltuk altı bölgesinin düzenli şekilde temizlenmesi deodorant kullanımının da önüne geçer. Bu sayede fazla deodorant ve roll on kullanımı da yapılmaz. Ayrıca pudralı olan deodorantlardan da uzak durulması gerekir.
 • Özellikle terleme sorunu yaşayan kişilerin uzman hekime başvurması gerekir. Bazı kişilerin ter bezlerinin fazla çalışmasından kaynaklı olarak da sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun önüne geçmek içinde belli başlı testler ve klinik anlamda muayene olunması gerekebilir.
YORUMLAR

 1. Tuğçe dedi ki:

  Bu yöntem kıyafetimiz renkliyse zarar verir mi. Sanki kıyafetin rengini açacak gibi geldi bana