Koltuk Yüzeylerindeki Kan Lekelerini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

23.03.2023
6.198
Koltuk Yüzeylerindeki Kan Lekelerini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

En zor lekeler arasındaki kan lekeleri her yerde karşımıza çıkabilir. Özellikle oturduğumuz yerlerde maruz kalınan kan lekelerinden kurtulmak artık hayal değil. Birkaç İp ucuyla bu lekelerden kurtulmak mümkün. Peki koltuktan kan lekesi nasıl çıkar?

Kan Lekeleri

Özellikle koltuklarda karşımıza çıkan kan lekelerinden kurtulmak zor olabilir. Ancak imkansız değildir. Kumaş yüzeylerde kolayca emilen ve kuruyan kan kalıcı izler bırakabilir. Ancak bilinmesi gereken birkaç püf nokta sayesinde bu lekeleri temizlemek oldukça kolaydır. Kan lekeleri oldukça kalıcı lekelerdir. Özellikle koltuk yüzeylerinde kolayca emilip hoş olmayan bir görüntüye sebebiyet verir.

Kan sıvı bir madde olduğundan gözenekli yüzeylerde kolaylıkla emilebilir ve lekelere sebep olabilir. Kan lekelerini mümkün olduğunca kurumadan çıkarmak lekenin kalıcılığını azaltacaktır.

Bu lekeler özellikle bayanların regl dönemlerinde maruz kaldıkları başlarına dert olan bir konudur. Bu lekeleri önlemek mümkün olmuyorsa çözüm yollarını denemek gerekir. Bu izlerden kurtulmak sanıldığı kadar zor değildir. Doğru müdahaleler yapıldığında bu izler kolaylıkla çıkar. Kurumuş lekelerin çıkması biraz daha zordur. Bu nedenle lekeye kurumadan müdahale etmek çok önemlidir.

Kan lekesi koltuktan nasıl çıkar?

Bu izler her şekilde istenmeden meydana gelebilir. Ancak bu izlerden kurtulmanın yolu erken müdahaleden geçer. Üzerinden 24 saat geçmiş bir izin temizlenmesi çok zordur. Eğer 24 saatten önce müdahale etme imkanınız olursa beyaz sirkeyi deneyebilirsiniz. Güçlü formülü sayesinde gözeneklere nüfuz edecek ve 10 dakikalık bekletme süresinin ardından nemli bir bez ile silindiğinde lekeyi çıkaracaktır. Eğer leke tek uygulamayla çıkmazsa işlem tekrarlanabilir. Çok etkili bir diğer yöntem ise su ve amonyak karışımıdır. Bu karışım sayesinde koltuğunuzun kumaşından izleri kolayca çıkarabilirsiniz. Ancak yine önemli nokta lekeye erken müdahale edilmesidir. Aksi takdirde işe yaramayabilir.

 

Bir diğer etkili yöntem ise hidrojen proksittir. Bu etkin madde kumaşa derinlemesine nüfuz ederek izleri çıkarabilir. % 3 hidrojen peroksidi doğrudan lekeye uygulayabilirsiniz. Bir süre beklettikten sonra temiz bir nemli bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise koladır. Evet yanlış duymadınız. Kola da etkin asidik yapısı sayesinde bu izlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Lekelerin üzerine doğrudan WD-40 püskürtmek suretiyle de bu izlerden kurtulabilirsiniz. Özellikle leke taze iken bu işlem oldukça işe yarayacaktır. Bir diğer yöntem ise mısır nişastası ve su ile kaplamaktır. bir süre bu karışımı lekenin üzerinde beklettikten sonra nemli bir bez yardımıyla ovarak döşemenizin kumaşından izleri çıkarabilirsiniz. Diş macununu bulaşık süngerinin sert kısmıyla lekeye uygulamak da sorunu çözecektir. Yine etkili bir yöntem ise tuzdur. Bol tuzu leke üzerine uygulayın ve nemli bir bezle temizleyin.

Kurumuş İzleri Temizleme Yolları

Ne kadar erken müdahale etmek isteseniz de bazen izleri fark etmede geç kalabilirsiniz. Diş macunu koltuklarınızdaki kurumuz kan lekelerini temizlemeye bire birdir. Lekenin olduğu yüzeye diş macununu sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra su ile temizleyin. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Bu lekeleri çıkarmada asla sıcak su kullanmayın. Sıcak su lekenin daha çok nüfuz etmesini sağlar ve izler kalıcı hale gelir. Bunun dışında tuz ve kabartma tozu karışımını lekeye uygulamanızda işe yarayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.