Koltuktaki Su Lekesini Çıkarmak İçin Uygulanacak Yöntemler

08.07.2017
6.919
Koltuktaki Su Lekesini Çıkarmak İçin Uygulanacak Yöntemler

Koltuklarımız gün içinde en fazla kirlenen ev eşyasıdır. En çok da su lekelerine maruz kalan koltuklarımızı bu lekelerden kurtarmanın çeşitli yolları vardır. Peki koltuktaki su lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

Koltuktaki Su Lekesi

Koltuklarımız gün içerisinde üzerinde bir şeyler içtiğimiz, çocuklarımızla oyun oynadığımız, uzanıp dinlendiğimiz kısaca en fazla kullandığımız ev eşyalarımızdandır. Bu sebepledir ki çok kolay kirlenirler ve makineye atıp yıkama imkanımız olmadığından bu lekelerle çok uğraşırız. Bu lekelerden en sinir bozucu olanı da su lekesidir. Bu lekeler sıradan yöntemlerle bir türlü çıkmaz ve bizi bir hayli uğraştırır. Halbuki bu lekeleri çıkarmanın çok kolay birkaç adımı vardır. Gelin birlikte inceleyelim.

Su lekesi kumaşlarda kumaşların kirlenmesiyle ve bu bölgenin ıslanmasıyla meydana gelir. Kumaş kuruduğunda sürüklediği pislikler izlere sebep olur. Bu izleri su lekesi olarak adlandırırız. Bu lekelerden kurtulmak için kumaşı yeniden ıslatmak en etkili çözüm olacaktır.

 

Bu lekeler nasıl çıkar diye merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Aslında bu lekelerden kurtulmanın en pratik yolu yüzeyi tekrar ıslatmak ve fön makinesiyle hızlıca kurutmaktır. Ancak bu yöntem işe yaramadıysa endişelenmeyin tavsiyelerimiz henüz sona ermedi. İzopropil alkol ile de bu lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bir miktar izopropil alkolü temiz bir mikrofiber bez ile doğrudan döşemenize uygulayabilirsiniz. Kuruduğunda izlerin de yok olduğunu göreceksiniz. Ancak bu yöntem de yetersiz kaldıysa küçük bir kap içerisinde ılık su ve sıvı bulaşık deterjanıyla hazırlayacağınız basit bir çözelti işinizi görecektir. Bu çözeltiyi sünger yardımıyla uygulamalı ve ardından durulama suyu hazırlamalısınız. Durulama suyuna iki çorba kaşığı kadar beyaz sirke eklemeniz sabunlu dokuyu yok edecektir. Ayrıca izlerin kalanı için de faydalı olacaktır.

Koltuktaki Süt Lekesi

Çocuğumuzun eline verdiğimiz süt bazen istemeden koltuklarımıza dökülebilir. Bu durumda döşemelerinizde kalıcı izler kalabilir. Sıradan temizleyicilerle bu lekelerden kurtulamadığınızda alternatif yollar aramaya başlarsınız. Süt lekeleri en zor lekelerden biridir. Yağlı sütlerin bıraktığı izler ise çok daha can sıkıcı olacaktır. Ancak bu lekelerden kurtulmanın da elbette pratik yolları vardır. Peki bu süt lekeleri nasıl temizlenir? İşte pratik yöntemleri ve bu yöntemleri uygularken kullanacağınız malzemeler…

Süt içerisindeki yağ sebebiyle oldukça zorlu lekeler bırakır. Ancak burada yağ balı temizleyiciler işe yaramayabilir. Bu durumda uygulayabileceğiniz bir yöntem alkol ve alkol bazlı çözeltiler olacaktır. Yağlı lekeleri bu sayede kolaylıkla döşemelerinizden atabilirsiniz.

 

Bu lekeler nasıl çıkar diye kara kara düşünmeye başladıysanız size yardımcı olabileceğimizi bilmelisiniz. Aslında bu lekeleri çıkarmanın birkaç pratik yolu vardır. Bunlardan ilki sabunlu su ile temizlemektir. Çünkü sabun yağların tuzlarından üretilir ve yağlı lekeleri yok etmede en etkili yöntemdir. Benzer kimyasalların birbirleri içerisinde çözünmesinden yararlanarak bu izlerden kurtulabiliriz. Bu yöntem işe yaramadıysa bir miktar saf alkolden yardım almanın vakti gelmiş demektir. Kumaşlara zarar vermeden bu izlerden kurtulmanın en güvenli yolu budur. Saf alkolü bir bardağa iki bardak şeklinde su ile inceltiniz. Bu döşemenin yıpranmaması içindir. Ardından sünger yardımıyla kumaşa uygulayın ve kuruması için bırakın. Kuruduğunda lekelerin çıkmış olduğunu göreceksiniz.

Süt Kokusu Nasıl Çıkar?

Süt lekelerinden bir şekilde kurtulduk diyelim. Peki ya kalan peynir kesiği dozundaki koku? Bundan da kurtulmanın pratik bir yolu var elbette. Öncelikle sabunla bu lekeleri çıkardığınızda kokunun da büyük ölçüde önüne geçmiş olacaksınız. Bu kokudan kurtulmak için koltuk henüz ıslakken üzerine kabartma tozu serpin. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra en az bir gece bekletin. Bu sayede bu kötü kokuyu önleyebilir ve oluşmuşsa da yok edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.