Çay Lekelerinden Kurtulmak İçin Neler Yapılır ve Hangi Detaylara Dikkat Edilir?

24.10.2023
6.507
Çay Lekelerinden Kurtulmak İçin Neler Yapılır ve Hangi Detaylara Dikkat Edilir?

Koltuklara dökülen çay için kısa süre içinde müdahale etmek önemlidir. Bu sayede çay lekesi kumaşa işlemez ve daha kolay çıkar. Ayrıca kullanılacak ürünün nasıl kullanılacağını bilmek gerekir.

Koltuktaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Çay lekeleri özellikle kadınların kabusu olan lekeler içinde yer alır. Çay lekesi çıkarmak konusunda hızlı davranmak kısa sürede soruna müdahale etmeye olanak sağlar. Çay lekesi koltuktan nasıl çıkar kapsamında izlenecek olan yollar arasında;

 • Çay lekesi koltuktan nasıl çıkar, temiz bir bez yardımı ile mümkün olabildiğince çaydan kurtulmak gerekir. Ardından çay lekesine ıslak bez uygulaması yapılmalıdır. Yalnız ıslak bezin sulu olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde kalan lekenin boyutu daha fazla olacaktır. Ardından nemli bezle lekeli alandaki tüm lekeyi alın. Yalnız bezin ara ara yıkanarak temizlenmesi gerektiğini unutmayın. Çay lekesi nasıl çıkar kapsamında leke kalmışsa lekenin üzerine beyaz sirke dökün ve bez ile silmeye başlayın. Koltuğun üzerine su ile sünger koyun ve sirkenin bu şekilde 10 dakika boyunca beklemesini sağlayın. Sonra çay lekesi nemli bezle silinir ve leke çıkar.
 • Koltuk ta bulunan çay lekesi nasıl çıkar kapsamında 1 çorba kaşığı sıvı el deterjanı ile 1 çorba kaşığı sirke 2 fincan su ile karıştırılır. Temiz beyaz bir bez yardımı ile bu leke karışım ile birlikte silinir. Çay lekesi ortadan kalkana kadar karışımdan kullanılarak silme işlemine devam edilir. Bu sayede çay lekesi çıkar. Yalnız kurutma işlemine geçmeden önce mutlaka soğuk su ve sünger ile bu alanın durulanması gerekir.
 • Mobilyalardaki çayın oluşturduğu lekeleri çıkarmak için sıvı el sabunu ile 2 fincan soğuk su karıştırılır. Bu karışım mutlaka temiz beyaz bir bez ile kullanılmalıdır. Karışıma beze batırın ve lekeyi silmeye başlayın. Leke ortadan tamamen kalkasıya kadar silme işlemini sürdürün. Hatta karışımdan lekenin üzerine sürün ve bezle kapatarak 10 dakika boyunca bu şekilde bekletin. Bu sayede lekeler daha kolay çıkar. Yalnız kurutma işlemine geçmeden önce mutlaka soğuk su ve sünger ile bu alanın durulanması gerekir.

Leke Çıkarmak İçin Önemli Notlar

 

 • Meydana gelen çay lekeye ile ne kadar çabuk müdahale ederseniz o kadar çabuk ve hızlı şekilde çıkar.
 • Leke için en iyisi her daim soğuk sudur. Lekeye ilk olarak soğuk su ile müdahale ederseniz sonraki işlemlerde lekeyi çıkarma süreci daha kolay şekilde işler.
 • Temizlik ile alakalı bir ürün kullanımı yapmadan önce mutlaka koltuğun gözükmeyen bir bölgesinde temizlik ürünün zarar meydana getirip getirmediği konusunda test yapılmasını gerekir. Bu sayede koltuğun maaf olmasının önüne geçilir.
 • Bazı kimyasal ürünler kullanılacaksa da cilt tahrişi ve kumaş tahrişi için dikkatli olunması gerekir. Hatta birkaç kimyasal karıştırmak yerine evde olan doğal ürünlerin kullanılması gerekir.
 • Koltuklardaki lekeleri çıkartmadan önce mutlaka kumaşın özelliklerini bilmek ve ne tarz deterjan kullanılması gerektiğini bilmek gerekmektedir. Hatta koltukları alırken mutlaka temizleme konusunda bilgi alınması gerekir.
 • Lekeleri çıkarmak için kumaşı sert şekilde ovmamak gerekir. Bu sayede kumaşın renklerinde solma da meydana gelmez.
 • Beyaz havlu kurutma yöntemi her daim leke çıkara işlemi için kullanılmalıdır. Temiz beyaz bir havlu katlanır ve lekeyi su ile inceltmek adına kullanılır. Lekeye sürülen bölgesi tekrardan kullanılmaz. Temiz bölgesinin kullanılması gerekmektedir.
 • Kimyasal ürünler kullanılacaksa mutlaka kullanım talimatlarını okumalı ve ona göre davranmanız gerekmektedir.
 • Koltuklarda yıkanabilir olan kumaşlar bulunuyorsa bunlar ile uğraşmak daha kolaydır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.