Koltuklarınızdaki Kahve Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

28.06.2017
5.670
Koltuklarınızdaki Kahve Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Kahve hepimizin severek tükettiği bir içecektir. Ancak bazen görünmez kazalar sonucu koltuklarımıza kahve dökülebilir ve döşemelerimiz mahvolabilir. Peki koltuktan kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve lekesi koltuktan nasıl çıkar?

 

Kahve her evin vazgeçilmez içeceklerindendir. Ancak istenmeyen kazalar sonucu koltuklarımız kahve lekeleriyle kirlenebilir. Kahve lekesi zorlu lekeler grubundadır. Özellikle koltuklara döküldüğünde döşemenin altına kolayca geçip oldukça zorlu izler bırakabilir. Koltuklarınızı bu izlerden korumak her zaman mümkün olmayabilir. Bu sebeple bu izleri çıkarmanın pratik yollarını bilmekte fayda vardır. Her yüzeyden çıkarmanın farklı yolları olsa da koltuklardan bu lekeleri çıkarmak kabusunuz olabilir. Ancak evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç yöntemi bildiğinizde bu lekeler zor olmaktan çıkar.

Koltuklarınızın döşemeleri en çok lekelere maruz kalan yerlerdir. Üzerinde yemek yeriz, kahve içeriz ve istemeden de olsa bunlar üzerine dökülebilir. Ancak zamanında müdahale edildiğinde bu lekeler kolaylıkla çıkarılabilir.

Koltuktan kahve lekesini çıkarmanın birçok yolu vardır. Genellikle asidik yapıdaki çözeltiler bu lekelerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Bu içecekteki pigmentler oldukça yoğundur ve kumaşa kolaylıkla tutunur. Bu nedenle lekeye kurumadan müdahale etmek çok önemlidir. Peki hangi yöntemlerle bu lekelerden kurtulabiliriz?

Soda ile çıkarma

Soda yüksek miktarda asit içeren harika bir leke sökücüdür. Bir çok leke üzerine uygulandığında iyi sonuçlar verir. Koltuk döşemelerinden bu lekeleri çıkarmanın en etkili yollarından biri sodadır. Leke üzerine bol miktarda sodayı dökün ve fırça yardımıyla ovalayın. Lekenin kumaştan sökülüp atıldığını göreceksiniz. Ayrıca diğer kumaş yüzeylerde de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

 

Bira ile çıkarma

Evet yanlış okumadınız. Bira da en etkili leke çıkarıcılardandır. Özellikle bu lekelerde oldukça etkilidir. Lekeli koltuğunuzun döşemesine bira dökün ve temiz bir bez yardımıyla ovalayın. Lekeler tamamen çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın. Bu lekeleri çıkarmada en etkili yöntemlerden biri olan birayı diğer yüzeylerde de güvenle kullanabilirsiniz.

 

Sirke ile çıkarma

Sirke yüksek miktarda asit içeren bir diğer leke sökücüdür. İçeriğindeki yoğun asit koltuk kumaşının derinlemesine temizlenmesine ve izlerden arınmasına yardımcı olacaktır. Bu tip suda çözünür lekeler için bire bir olan bu yöntem ile izlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Beyaz sirkeyi lekenin üzerine uygulayın ve temzi bir bezle silin. Lekeye ne kadar erken müdahale ederseniz bu yöntem o kadar daha fazla işe yarayacaktır.

 

Islak mendil ile çıkarma

En pratik yollarından biri de ıslak mendildir. Asidik bir çözeltiyle ıslatılan bu mendiller lekeyi hapseder ve koltuğunuzun kumaşından kolayca söküp atar. Koltuğunuza döküldüğü anda müdahale ederseniz ıslak mendil ile kolayca bu lekeleri çıkarabilirsiniz. Lekeli bölgeyi ıslak mendille ovmanız yeterli olacaktır. Ardından kurumaya bırakın ve izlerden kurtulun.

 

Karbonat ile çıkarma

Karbonat suda çözündüğünde bu tip lekeler için etkin bir çözücüdür. Nemli bir bez ile bu karışımı koltuğunuzun kumaşına yedirin. Lekeler çıkana kadar bu işlemi uygulamaya devam edin. Ardından duru suya batırılmış bez ile durulayın ve kurumaya bırakın.

 

Yumurta sarısı ile çıkarma

Çok ilginç yöntemlerden biri de yumurta sarısıdır. Yumurta sarısını bez ile lekeye uygulayın ve izlerin yok olduğuna tanık olun. Ardından su ve sabun ile temizleyin. Yumurta kokusu kalmaması için ardından sirkeli su ile de temizleyebilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.